BauskasDzive.lv ARHĪVS

KOMENTĀRI: MEDĪT NO 16 GADU VECUMA

KOMENTĀRI: MEDĪT NO 16 GADU VECUMA

Drīkstēšot medībās šaut no 16 gadu vecuma. Kā to vērtējat?

Raitis Čekšs, mednieku kluba «Codes bebri» medību vadītājs

Ātri nesanāks
– Ieceri vērtēju pozitīvi. Kritiķi droši vien paši nav bijuši medībās, neko par tām nezina, un pieredzes viņiem nav. Daudzi nezina, ka pat pēc likuma pieņemšanas nemaz tik vienkārši 16 gadus veci jaunieši uz medībām netiks.

Paiet gandrīz gads, kamēr mednieks iesācējs tiek pie šaušanas. Vispirms jāmācās kursos, jāpierāda, ka vari būt mednieks, un tad jāatrod medību kolektīvs. Tas nav vienkārši – kolektīvi ir lieli, un ne visi ir gatavi jaunos pieņemt. Mēs savās rindās pašlaik uzņemam tikai radiniekus.

Ja ievēro drošības noteikumus, starpgadījumu nav. Jaunieši, kas gājuši tēviem līdzi dzinējos, zina, kur jāstāv un kā jādarbojas. Būtu labi, ja jaunieši tik daudz nesēdētu pie datora, bet gan mežā svaigā gaisā iepazītu dabu un dzīvniekus. Bangu dīķī ļaujam jauniešiem līdz 15 gadu vecumam kopā ar vecākiem bez licences makšķerēt vimbas. Lai iemācās un gūst izpratni, kas tas ir! Bez medībām nevar – vilki un lūši jāizšauj, citādi to savairosies pārāk daudz.

Iespējams, ka noteikumi ļautu piesaistīt vairāk jauno mednieku. Mūsu kolektīvā pašlaik jaunākais ir mans dēls. Kopumā jauniešu daudz nav. Zinu, ka likumā būs virkne ierobežojumu, vecākiem un kolektīvam pildāmu nosacījumu.


Andra Katkeviča, klīniskā psiholoģe

Jauniešus pieskatīs
– Medības nav tik vienkārša lieta, kā daudzi iedomājas, – paņem bisi un tikai šauj. Tā ir filozofijā balstīta organizācija, arī dzīvnieku mīlestība un barošana. Jaunietis šajā gadījumā būs iekļauts kolektīvā un pieskatīts. Medības notiks pieaugušo kontrolē un uzraudzībā – būs uzraugi, atbalsta personas, kas izglītos un ievadīs medību procesā.

Daudzi jaunieši jau iepriekš bijuši dzinēji un medību specifiku apzinās. Godprātīgs mednieks ievēro visus drošības pasākumus. Jā, negodprātīgie var radīt problēmas, bet tādi cilvēki var būt neatkarīgi no vecuma, – gan 16, gan 40 gados.

Daļa jauniešu ir pietiekami nobrieduši, lai 16 gadu vecumā medītu. Piemēram, jaunsargi pat agrāk iemācās izjaukt un tīrīt ieročus. Jauniešiem tie pieejami arī bez medībām – ne viens vien piedalās sacensībās un trenējas jau pusaudža vecumā.

Vislielākā uzmanība jāpievērš tam, kā rīkojas ar ieroci, īpaši mājās, – lai neatstāj to neieslēgtu seifā. Šajā gadījumā iespējamās briesmas ir vislielākās, jo bērniem bieži pat nav informācijas, kā ar to rīkoties. Neatbalstu, ka ieročus pārdod individuāli no 16 gadu vecuma, taču iegādāties tos medību vajadzībām varētu atļaut.


Juris Skuja, mednieku kluba «Vecumnieki» valdes priekšsēdētājs


Stress un pieredzes trūkums
– Es teiktu tā – 70 procenti esmu pret, 30 – par, jo negatīvo momentu ir pietiekami daudz. Drošība un veselība tomēr ir svarīgāka. Dzinējmedībās kategoriski saku nē, jo tas ir pieredzes trūkums, pārāk liels stress un pilna emociju gamma. Dzinējos arī pieredzējuši vīri kļūdās, ieraugot dzīvnieku, sāk aizmirst elementāras lietas un drošības tehniku. Piemērs – mednieki stāv savās vietās, bet viņi nevar šaut pa līniju, tikai 45 grādu leņķī uz priekšu vai atpakaļ. Stresa laikā ir bijuši pat letāli gadījumi, ka izšauj pa līniju un trāpa citam medniekam. Tāpēc pusaudzim ar nesagatavotu nervu sistēmu dzinējos var gadīties traki. Liels jautājums – kas atbildēs par nepilngadīgo, ja ar viņu kaut kas notiks?

Individuālajās medībās tas ir pozitīvi vērtējams, jo jaunatni vajag iesaistīt, lai mazāk aizraujas ar modernajām tehnoloģijām. Nevar cilvēku tā vienkārši «iemest» medību dzīvē – jāiepazīst daba, dzīvnieki, mežs, apmedījamā teritorija. Galvenais ir mācības. Neko nesaku, ja sešpadsmitgadīgais vēlas nākt par dzinēju medībās, dīrāt zvērus, vērot visu procesu. Ar ieročiem varētu būt saskare tikai treniņu nolūkos, darot to šautuvēs un vērojot citus medniekus.