BauskasDzive.lv ARHĪVS

Precīzākas, kvalitatīvākas izmeklēšanas iespējas tepat Bauskā

www.bauskasslimnica.lv

2019. gada 29. janvāris 00:54

2309
Precīzākas, kvalitatīvākas izmeklēšanas iespējas tepat Bauskā

20181221-1623-slimn.png
Īstenojot projektu «Ambulatorās veselības aprūpes infrastruktūras uzlabošana SIA «Bauskas slimnīca», uzlabojot veselības pakalpojumu kvalitāti un pieejamību», iegādāts jauns ultrasonogrāfs, digitālais mamogrāfs, videofibrogastroskops, videokolonoskops, trīskanālu holteri un to datu apstrādes programma, kā arī automātiskā fundusa kamera.

SIA «Bauskas slimnīca» valdes locekle Mirdza Brazovska precizē, ka projekta kopējie izdevumi ir 338 222 eiro. Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) sedz izmaksas 280 737,15 eiro apmērā, valsts finansējums ir 29 725,11 eiro, bet SIA «Bauskas slimnīca» – 19 816,74 eiro. 7 943 eiro kā privātos projekta līdzekļus paredzēts ieguldīt no kapitālsabiedrības līdzekļiem.

Jauns papildinājums oftalmologiem
Daļa iekārtu jau līdz šim bijušas, tagad uzstādītas līdzinieces ar jaunākās paaudzes programmatūru. Kā absolūtu jaunumu mūspusē M. Brazovska min digitālo fundusa kameru, kas ir unikāla ierīce, ar kuru iespējams veikt padziļinātu acu veselības pārbaudi. SIA «Bauskas slimnīca» oftalmoloģe Baiba Bajāre stāsta, ka jauno aparatūru sāka izmantot pērnā gada 20. decembrī. Tagad pacientiem var digitāli novērot katras redzes kaites attīstību noteiktā laika posmā.

«Izmeklējums nav sāpīgs, nav kontakta ar acs virsmu. Izmeklējumu var veikt, nelietojot speciālos medikamentus acs zīlītes paplašināšanai. Fundus kamera uzņem acs dibena uzņēmumus, un tajos skaidri var aplūkot acs tīkleni, redzes nervu un asinsvadus, un tā sniedz objektīvu izmeklējumu. Iepriekš tik detalizēti šis process  neizdevās,» atklāj B. Bajāre. Viņa atzīmē, ka šis izmeklējums ir ļoti nozīmīgs vecuma tīklenes centrālās distrofijas gadījumā, glaukuomas diagnostikā un strukturālo izmaiņu novērtēšanas dinamikā. Ar fundus kameru var agrīni konstatēt un sekot diabētiskai retinopātijai, tā ir nozīmīga arī onkoloģisku veidojumu laikus atklāšanai.

B. Bajāre paskaidro, ka aparatūra ir pieslēgta datoram un uzņemtie attēli tiek saglabāti digitāli, var iegūt arī to izdruku. Ja pacients nolēmis mainīt ārstu, tad pie cita mediķa var doties ar gataviem uzņēmumiem, kas mediķim ļauj objektīvi spriest par slimības gaitu.
Bauskas apkaimes iedzīvotāji jau esot novērtējuši jaunās aparatūras iespējas, ziņas mutvārdos izplatās, un reizēm šim pakalpojumam veidojas neliela rinda. Pacientiem par paaugstinātu maksu nav jāuztraucas, jo izmeklējums iekļaujas pacienta iemaksā – 4, 27eiro.
Automātiskā fundus kamera iegādāta par 13 987, 60 eiro, ieskaitot PVN.

Holteru monitorēšana
Sirds un asinsvadu slimības Latvijā joprojām ir visbiežākais iedzīvotāju nāves cēlonis. M. Brazovska ir gandarīta, ka, pateicoties projektam, Bauskas slimnīca var piedāvāt jaunu izmeklējuma metodi – holteru monitorēšanu. Tā palīdz novērtēt pacienta sirds ritma traucējumus 24 stundu laikā ikdienas apstākļos. Izmeklējumā tiek fiksēta sirds reakcija uz fizisku un emocionālu slodzi, sirds stāvoklis miega laikā, sirds ritms un darbība diennakts garumā.

SIA «Bauskas slimnīca» galvenā māsa Larisa Lebeiko stāsta, ka diagnostikai izmanto pārnēsājamu elektrokardiogrammas (EKG) iekārtu. Pacientam pie krūtīm tiek piestiprināti elektrodi, kurus saslēdz ar nelielu nolasīšanas ierīci – kardioreģistratoru, kas tiek novietots pie jostas, sievietēm – pie krūštura. Elektrodi un nolasīšanas ierīce ir viegli lietojami – ērti paslēpjami zem apģērba. Holtera monitorēšana neapgrūtina ikdienas aktivitātes, un pacientam nav jāuzturas slimnīcā, ieguvumus min L. Lebeiko.

Metodi izmanto gan jauniem cilvēkiem ar sirds ritma traucējumiem, gan gados veciem pacientiem ar sirds slimību vēsturi. Holtera monitorēšanu nozīmē, ja ir novēroti galvas reiboņi, lēns pulss, ģīboņi vai citas sūdzības. Metode palīdz atšķirt sirds ritma traucējumus no galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumiem. Tā ir neatsverama metode, lai diagnosticētu neskaidrus sirds ritma traucējumus, bezsamaņas epizodes.

Lai atvieglotu mediķu darbu, pacientiem tiek lūgts veikt pierakstus dienasgrāmatā. «Ja nav iespējams atšifrēt sāpju cēloni krūtīs, domājot, ka tā ir viegla saaukstēšanās vai noveļot vainu uz starpribu neiralģiju, var palaist garām nopietnu kaiti. Tāpēc holteru monitorēšana ir labs risinājums. Daktere Maruta Priedīte slēdzienu sniedz divu dienu laikā.  Pakalpojuma saņemšanai nepieciešams nosūtījums no ģimenes ārsta, un tas iekļauts valsts apmaksāto pakalpojumu «grozā», jārēķinās tikai ar pacienta iemaksu,» teic L. Lebeiko. Holteru kopējās izmaksas – 20 521 eiro ar PVN.

Jaunākās paaudzes mamogrāfs
Vēl precīzākas diagnostikas iespējas nodrošinātas krūšu izmeklēšanā. Bauskā ārstu rīcībā ir nonākusi moderna krūts vēža agrīnas diagnostikas iekārta «Hologic Selenis Dimensions». SIA «Bauskas slimnīca» diagnostikas radioloģe Sandra Dzīvīte atzīst, ka jaunais mamogrāfs, kā arī pārējās diagnostikas iekārtas ir milzīgs ieguvums Bauskas puses iedzīvotājiem. Mamogrāfija ar tomosintēzi ir jauna diagnostikas metode, kas sniedz iespēju iegūt attēlu ne tikai divās, bet arī trīs dimensijās, nodrošinot vēl precīzākas diagnostikas iespējas. «Iepriekšējais mamogrāfs bija kopš 2007. gada. Ja mēs lūkojam uz apkārt redzamo tehnoloģisko progresu, arī medicīnas iekārtas nav izņēmums. Tagad, piemēram, attēlu iegūstam 16 sekundēs. Turklāt tas ir digitāls, to viegli pārveidot – asināt, palielināt, izgaismot un veikt virkni citu darbību, lai saprastu  ainu,» stāsta S. Dzīvīte. Viņa aicina sievietes veikt krūšu izmeklējumu tuvāk savai dzīvesvietai. Mamogrāfs izmaksājis 129 712  eiro ar PVN.

Bauskas slimnīcā tagad pieejama arī jauna digitālā diagnostiskās ultrasonogrāfijas iekārta «Epiq5 Philips Healthcare» ar elastogrāfijas zondi. Elastogrāfijas metodes apvienošana ar parasto ultrasonogrāfijas izmeklējumu uzlabo diagnostisko precizitāti, ļauj novērtēt dažādu orgānu, kā arī veidojumu blīvumu. Var noteikt ļaundabīguma risku, izvērtēt audzēja izplatību, kā arī noskaidrot cistiska veidojuma saturu. Precīzāk zinot veidojuma uzbūvi, atsevišķos gadījumos ir iespējams izvairīties no punkcijas biopsijas.

Elastogrāfiju var izmantot vēdera dobuma orgānu – aknu, liesas, nieru – izmeklēšanā, vairogdziedzera un kakla mīksto audu pārbaudē, krūts dziedzeru izmeklēšanā, kā arī muskuļu un cīpslu bojājumu diagnostikā. Iekārtas kopējās izmaksas – 119 790 eiro ar PVN.
Realizējot projektu, Bauskas slimnīcā tagad ir arī jauns videofibrogastroskops (17 199, 02 eiro plus PVN)  un videokolonoskops (17 006,91 eiro plus PVN). Pacientu drošībai par 15 175 eiro iegādāta automātiskā endoskopu mazgāšanas – dezinfekcijas iekārta, kas savu funkciju veic aptuveni 20 minūtēs.

SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja M. Brazovska akcentē, ka iekārtas ir 2018. gada ražojuma un  ar tām iespējams veikt kvalitatīvus izmeklējumus. Ir augsti kvalificēti speciālisti, rindas pakāpeniski mazinās. Piemēram, vēl nesen pacienti sūdzējušies par ehokardiogrāfijas nepieejamību Bauskā, bet tagad, strādājot diviem ārstiem – kardiologiem Guntai Kalnītei un Jurim Hofmanim –, rinda teju izzudusi. M. Brazovska lēš, ka līdzīgi būs arī ar endoskopiskiem izmeklējumiem, kurus pašlaik divas reizes mēnesī veic dakteris Māris Pūķis, februārī katru sestdienu pieņems ārsts Jurijs Seļezņovs.

 Viens vērtējums ir iekārtām, bet vērtīgāki ir speciālisti- neaizvietojama un «veselu miljonu» vērta ir Bauskas slimnīcas ilggadējā speciāliste dr.Sandra Dzīvīte. Lai būtu nodrošināta dubultā pārbaude, mamogrāfijas aprakstus viņa veido kopā ar ārsti Svetlanu Bogdanovu. Pateicība visiem mediķiem, kuri strādā valsts apmaksātajās programmās. Ceram, ka turpmāk rindas neveidosies nepietiekamu finanšu dēļ.

M. Brazovska aicina izmantot jaunās iespējas, kas tagad ir nodrošinātas tuvāk pacientu dzīves vietai un nesatraukties par īslaicīgajām rindām.