Trūkst ideju iedzīvotāju interešu piepildījumam

Vecumnieku novada pašvaldības sporta darba organizatoru veikums tika izvērtēts domes izglītības, kultūras un jaunatnes lietu komitejas sēdē 23. janvārī.Ar pērn iespēto un šī gada iecerēm deputātus iepazīstināja Ivars Sproģis, Ina Lukjaņina un Ēvalds Čerpinskis.
Iecere tikties ar sporta aktivitāšu rīkotājiem radās komiteju kopīgajā sēdē 14. janvārī, kad tika diskutēts par amatiermākslas kolektīvu vadītāju atalgojumu. Toreiz izskanēja pārmetumi, ka viņu darbs tiekot skrupulozi vētīts pēc īpaši izstrādātiem noteikumiem un samaksa tiek paredzēta, ņemot vērā panākumus skatēs un konkursos, dalību sarīkojumos, taču sporta dzīves organizatori saņem nemainīgu mēnešalgu; viņu veikums netiek «ne svērts, ne mērīts».
Sarunā ar sporta dzīves veidotājiem izgaismojās dažādas pro-blēmas, taču visos pagastos situāciju līdzīgu rada iedzīvotāju kūtrums – vāji tiek apmeklēti rīkotie pasākumi, trūkst ideju pašu interešu piepildījumam. Pozitīvi tika vērtētas daudzās iespējas komandu sporta veidu – volejbola, basketbola un futbola – cienītājiem, vienlaikus norādot, ka novārtā palicis tautas sports – piedāvājums ir nepietiekams. Tika pausts ierosinājums sporta darba organizatoriem ciešāk sastrādāties ar pagastu pārvalžu vadītājiem; šī saikne palīdzētu labāk izprast vietējo ļaužu vēlmes un intereses.
Vismaz trīs pasākumus gadā
Ivars Sproģis ir atbildīgais par sportiskā gara uzturēšanu Stelpes un Vecumnieku pagastā. Viņš bija sagatavojis atskatu uz pērn rīkotajām aktivitātēm un iepazīstināja ar šogad plānoto. Virkne čempionātu, turnīru, kausa izcīņu, tradicionālie velobraucieni pavasarī un rudenī, daudzveidīgs piedāvājums komandu sporta veidu cienītājiem.
Deputāts Mārtiņš Mediņš atstāstīja tikšanās laikā ar Misas ciema iedzīvotājiem dzirdēto – vidusskolas sporta zālē konkrētas komandas sacenšas basketbolā, norisinās dažādi turnīri, taču ir jādomā arī par tiem, kurus nesaista komandu sports.
Deputāte Dagmāra Venclova, kura dzīvo Stelpē, sava pagasta iedzīvotāju un kultūras darba organizatores Sandras Neliusas vārdā pauda vēlmi piedzīvot vismaz trīs pasākumus gadā; pašlaik tiekot organizēts viens – sporta svētki augustā. «Atbalstāma būtu ideja Lāčplēša dienā interesentus piesaistīt ar galda spēļu turnīru, arī ziemā varētu sarīkot kādas aktivitātes, bet pavasarī padomāt par kādu sporta pasākumu ģimenēm,» viņa sacīja.
I. Sproģis aicināja izteikt priekšlikumus, jo viņš «ir atvērts un sa-sniedzams jebkurā laikā», taču D. Venclova pauda, ka cilvēki gaidot ierosmi no viņa, sporta darba organizatora.
Reizi mēnesī – katrā pagastā
Deputāte Anna Balgalve piekrita, ka «svirām, kas iedarbina apakšas, jānāk no augšas», taču katras interesentu grupas vajadzības nekad nebūs iespējams apmierināt. «Varbūt ir jāveic aptauja, izzinot, ko cilvēki vēlētos, tad visiem jāsadodas rokās un jāorganizē,» viņa sacīja.
M. Mediņš pieļāva, ka cilvēkus pagastos varētu interesēt velobraucieni, bet tie tiek organizēti tikai Vecumniekos. Vairāki klātesošie norādīja, ka ikreiz tiek piedāvāts transports arī citu pagastu iedzīvotājiem, un katram ir iespēja nokļūt gan starta vietā, gan pēc finiša mājās.
Deputāte Vēsma Petruševica pauda uzskatu, ka vismaz reizi mēnesī ir jāorganizē kādas tautas sporta aktivitātes katrā pagastā. «Amatierkolektīvu vadītājiem, ja nesavāc pietiekami daudz punktu, samazina atlīdzību, bet jūs varat noorganizēt vienu pasākumu gadā, bet algu saņemat ik mēnesi. Tas nav godīgi; ir jāstrādā aktīvāk,» viņa sacīja.
Nolemts atdzīvināt novusu
Ina Lukjaņina atbild par sporta darba organizēšanu Kurmenes un Valles pagastā.
«Man ir trīs galvenie uzdevumi: sporta darba plānošana un sacensību organizēšana, treniņu nodrošināšana pieaugušajiem Valles vidusskolas sporta hallē, organizatoriskais darbs citu rīkotajos pasākumos,» viņa uzsvēra. Šogad iecerēts novadīt 12 vienas dienas turnīrus un Vecumnieku novada atklāto čempionātu futbolā astoņos sabraukumos, 1. februārī Vallē norisināsies nakts turnīrs telpu futbolā, tiks rīkotas arī volejbola sacensības jauktajām komandām, ģimeņu turnīrs. Tāpat ieplānoti tradicionālie sporta svētki gan Kurmenē, gan Vallē.
I. Lukjaņina atklāja, ka, tiekoties ar Kurmenes pagasta pārvaldes vadītāju Jāni Silu, nolemts atdzīvināt Kurmenē novusu.
Viņa pauda, ka komandu sporta veidiem ir daudz piekritēju, taču noorganizēt, piemēram, turnīru šautriņu mešanā, ir problemātiski. Kurmenē jaunieši aptaujāti, lai noskaidrotu, ko viņi vēlētos darīt brīvajā laikā, taču vairums atbildēja vien, paraustot plecus, un nosakot «kaut ko varētu, bet ko – nezinu...».
Vajag tikai labo gribu
Ēvalds Čerpinskis, sporta darba organizators Skaistkalnes pagastā, atklāj savu pieredzi: «Kad sāku strādāt, pirmajā gadā kopā ar pagasta pārvaldnieci nolēmām, ka jārīko ģimeņu spartakiāde. Apzvanīju 16 ģimenes, pierunāju piedalīties, visi bija ar mieru. Uz pirmo posmu ieradās divas ģimenes... Nākamais pasākums – atvadas no ziemas ar sniegavīru celšanu, desiņu cepšanu pie estrādes. Dalībnieki – organizatori un tā dēvētie simtnieki, kuri iesaistījās apkārtnes sakārtošanā, vairāk neviena cita.»
Skaistkalnē interesentiem ir iespēja trenēties svarbumbu celšanā, regulāri notiek zoles turnīri, pērn divas reizes tika sarīkoti hokeja mači, sportiskas izdarības norisinājās Kanepenes svētku laikā, arī tradicionālais skrējiens. Pirmajā gadā skrējienā iesaistījās ap 50 interesentu, pērn dažās no četrām vecuma grupām bija vien trīs skrējēji. «Esmu gājis pie cilvēkiem, jautājis, ko viņi vēlētos, ko ieteiktu, bet ideju nekādu,» pauda Ē. Čerpinskis.
Šogad reizi mēnesī turpināsies gan zoles, gan jaunās dinamiskās galda spēles «Flipper» mači, saistībā ar Skaistkalnes 530 gadu jubileju iecerēts sarīkot trīs velomaratona posmus, padomā arī citas aktivitātes. Ziemā norisināsies hokeja turnīri, pirmais – jau 2. februārī. Šajā dienā ieplānotas arī slēpošanas sacensības «Skaistkalnes kilometrs». «Ja pieturēsies sniegs, tiks organizētas ģimeņu stafetes slēpošanā. Atrunāšanās, ka nav inventāra, šoreiz nelīdzēs, jo ikvienam ir iespēja Skaistkalnē iznomāt slēpes,» pauž sporta darba organizators.
Sēdē piedalījās arī Skaistkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Ineta Skustā. Viņa apstiprināja, ka par projektā iegūtiem līdzekļiem skaistkalniešiem pieejams sporta inventārs – iegādāti 30 pāri slidu, 30 pāri slēpju un nūju, 30 velosipēdu. «Mums ir viss nepieciešamais, vajag tikai labo gribu,» viņa sacīja.
Lai dažādotu sportiskās aktivitātes un noskaidrotu, ko vēlas iedzīvotāji, novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš rosināja sporta darba organizatorus mēģināt uzrunāt pašvaldības un Eiropas Sociālā fonda īstenotā projekta «Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Vecumnieku novadā» dalībniekus. Viņi labprāt iesaistās projektā plānotajās aktivitātēs – apmeklē peldbaseinu, jogu, lekcijas; iespējams, būtu gatavi pieņemt vēl kādu piedāvājumu un izrādīt interesi par citām brīvā laika pavadīšanas iespējām.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»