BauskasDzive.lv ARHĪVS

Bauskas baseina noslogojums pieaug

Uldis Varnevičs

2019. gada 25. janvāris 00:00

2024
Bauskas baseina noslogojums pieaug

Rīt, 26. janvārī, Bauskas baseinam tiks svinēta gada jubileja. Plānotas sacensības, kurās piedalīsies arī jaunie peldētāji no Rokišķiem Lietuvā. Tur baseins atvērts pavisam nesen, un lietuvieši cer uz labu sadarbību ar baušķeniekiem.

Par novada pašvaldības naudu uzbūvētais baseins ir Bauskas novada bērnu un jaunatnes sporta skolas struktūrvienība. Pirms Bauskas baseina nodošanas ekspluatācijā bija bažas, ka nebūs apmeklētāju, bet tās nav piepildījušās. Tieši otrādi – baseins ir arvien vairāk noslogots, grūti atrast brīvu laiku jaunām treniņgrupām un nodarbībām. Daži aptaujātie pat atzīst, ka baseins ir par mazu.

Pilnveidojas pedagogi
Izvērtējot gada laikā paveikto, Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas (BJSS) direktore Biruta Grantiņa domās atgriežas pie laika, kad baseins vēl nebija sācis darbu: «Lai būvi nodotu ekspluatācijā, mums bija jāievēro daudzi svarīgi nosacījumi. Vispirms tika izvēlēti un apmācīti speciālisti, vispārizglītojošo skolu sporta pedagogi pilnveidoja kvalifikāciju peldētprasmes apguvē.

Īpaši nevienu nevajadzēja mudināt. Sadarbībā ar Latvijas Peldēšanas federāciju profesores Jeļenas Solovjovas vadībā organizējām kursus 47 vispārizglītojošo un pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem. Ir svarīgi, kā pedagogs māca peldēt, tam jānotiek profesionāli.»

Speciālisti uzskata, ka peldētprasmi var apgūt ikviens, tikai jāiemācās droši pārvietot ķermeni, ūdeni izmantojot kā balstu un lietojot palīginventāru.

Pirmos skolēnus peldētprasmju apguvei uzņēma 2018. gada 24. janvārī. «Bērnu prieks bija tā vērts, lai pārvarētu visu sarežģīto procesu līdz peldbaseina funkcionēšanai pilnā apjomā. Acis bērniem staroja, bija neviltots prieks par iespēju peldēt, apgūt jaunas prasmes un iemaņas. Daži pusaudži jau otrajā trešajā nodarbībā prata turēties virs ūdens,» atceras B. Grantiņa.

Pirmie baseinu iepazina Mežgaļu, Codes, Mežotnes un Vecsaules pamatskolas audzēkņi. Instruktore-trenere Tatjana Lipska-Duklava pedagogiem ļoti palīdzēja organizēt un vadīt peldēšanas stundas. «Izglītības iestāžu vadītāji, pedagogi un vecāki ieguldīja lielu organizatorisku darbu, gatavojoties peldētapmācībai. Bauskas novada domes izglītības un transporta nodaļa, izglītības iestādes strādā kā saliedēta, darbīga komanda, ko koordinē Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas metodiķis Māris Šekavs,» stāsta B. Grantiņa.

Ūdens paraugus pārbauda ik dienu
Sporta skolā 2018./ 2019. mācību gada sākumā atvēra septiņas interešu izglītības grupas peldēšanā bērniem vecumā no 5 līdz 11 gadiem, kopā – 127 mazajiem peldētājiem. Šo darbu koordinē BJSS metodiķis Aivars Solzemnieks.

2018. gada 29. janvārī, kad sāka darboties kases aparāts, peldbaseinu un saunas atvēra visiem
iedzīvotājiem. Ieinteresētākie – Herberts Mucenieks, Vārnu un Mičuļu ģimenes – sekoja būvniecības procesam no projekta tapšanas laika un pamatakmens ielikšanas līdz pat «lentītes griešanai». Viņi bija arī lieliski palīgi objekta tapšanas un iekārtošanas laikā.

«Mūsu peldbaseins nav «megabūve». Tas atrisina vienu no galvenajām vajadzībām – peldēt un relaksēties ziemas apstākļos par atbilstīgu cenu. Administrācijas uzdevums ir rūpēties par akurātu ūdenstilpņu uzturēšanu atbilstīgi sanitārajām normām un higiēnas prasībām. Ūdens paraugi tiek ņemti ik dienu. Reizi mēnesī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta «BIOR» speciālisti veic padziļinātas analīzes lielā baseina, bērnu baseina un džakuzi ūdenim, informē B. Grantiņa.

«Cīruļu» kompānija
Daudzi uz baseinu nāk ik dienu, daļa aktīvi izmanto relaksācijas zonu. Brīvdienās un svētku dienās pārsvarā nāk ģimenes ar bērniem. Klientu loks ģeogrāfiski ir ļoti plašs – baseinu apmeklē ļaudis no Iecavas, Rundāles, Vecumniekiem, Jelgavas, Ozolniekiem, Dobeles, Birzgales, Rīgas, kā arī no Lietuvas – Biržiem, Soločiem, Jonišķiem, arī Pasvales.

Viena no centīgākajām baseina apmeklētājām ir baušķeniece Ineta Rapševiča, viņa stāsta: «Esmu Bauskas baseina fane, jo man tīk viss aktīvais, ko varu veikt agri no rīta. Ceļos pēc sava bioloģiskā pulksteņa 5.20 un pulksten 6 jau esmu baseinā. Četrdesmit minūtēs nopeldu aptuveni 30 – 40 baseina garumus, izmantoju masāžas strūklas un pēc tam, prieka uzpildīta, vedu bērnus uz skolu un dodos uz darbu. Nevar būt labāk – viss ir tepat, nekur nav jāskrien, nav jātērē dārgais laiks.» Peldētāja atzīst, ka viņai patīk baseina interjers, atsaucīgais personāls, kā arī iespēja no rītiem peldēt pa brīvu celiņu. «Mums ir izveidojusies rīta «cīruļu» kompānija, kas nekurn un rod atslābinājumu rīta peldēs,» teic baušķeniece.

Dažādas domas
Iedzīvotāju vērtējums par baseinu ir atšķirīgs. Liela daļa slavē priekšzīmīgo tīrību un kārtību, patīkamo attieksmi pret apmeklētājiem. Daudzi uzteic peldcepures nepieciešamību, daļa uzskata, ka tas ir lieks aksesuārs, kas rada problēmas pirtīs, nevarot arī ciemiņus aizvest uz baseinu, jo visiem vajag peldcepures. Daži pat apgalvo, ka neapmeklē baseinu tikai tāpēc, ka galvā jābūt peldcepurei.
 
Bauskas baseina vadība noraida virkni pretenziju, jo tās ir pretrunā ar higiēnas prasībām. Daži apmeklētāji ir neapmierināti, ka darbinieki cītīgi pārbauda, vai baseinā tiek ievēroti noteikumi. «Ja apmeklētāji tos ievēro, viņiem neko neaizrāda,» teic Biruta Grantiņa. Daļai klientu nepatīk, ka pie ūdens masāžas zonas nav rokturīša, kur turēties, bet tas ir ceturtais celiņš, kas domāts ūdens sacensībām, masāža ir tikai papildu piedāvājums.

Baseina vadība uzskata, ka pirts darbību nepieciešams salāgot, ņemot vērā vidējos rādītājus, pētot noslodzi un temperatūras atbilstību vēlmēm. Karstuma izturības slieksnis ir atšķirīgs. Daži uzskata, ka pirtī ir tāds karstums, ka mati deg, taču citiem ir par aukstu. Tāpēc tiek meklēts vidusceļš.

«Izvērtējām noslogojumu pirtīs un secinājām, ka visas četras pirtis netiek maksimāli izmantotas, ne visi klienti tās apmeklē. Ir svarīgi visu ekonomiski, sabalansēti sakārtot un finanšu līdzekļus ieguldīt lietderīgi,» atzīst B. Grantiņa. Sākumā kurinātas visas pirtis, tad vērtējuši, kuras ir pieprasītākās. Turku un infrasarkanā pirts tagad darbojas trīs reizes darba nedēļā, sauna un krievu pirts – divreiz. Brīvdienās strādā visas četras pirtis. Ja piektdienās divas pirtis ir pārslogotas, ieslēdz arī trešo. «Mums visiem jādomā, kā taupīt, lai iegādātos kvalitatīvu inventāru, atvērtu jaunu programmu un nodrošinātu gaumīgu un skaistu vidi,» teic sporta skolas direktore.

Ūdens aerobika
Baseinā tiek rīkotas ūdens aerobikas nodarbības. Baušķeniece Sintija Kalēja, kas Iecavas novada domes administrācijā vada projektus, stāsta: «Pirms trim gadiem jau bija skaidrs, ka Bauskā būs baseins, tad arī Iecavā sākām domāt, kā to izmantot. Mums projektā ietaupījās līdzekļi, izplānojām, ka par tiem lauku iedzīvotājiem var finansēt aerobikas nodarbības. Tās nav tikai Iecavas novada iedzīvotājiem, bet arī baušķeniekiem, rundāliešiem un Vecumnieku novada ļaudīm,» stāsta S. Kalēja. Iecavas pašvaldība iecavniekiem nodrošina bezmaksas transportu nokļūšanai baseinā. S. Kalēja atzīst, ka baseina nodarbības cilvēkiem ir ļoti vajadzīgas, un priecājas, ka šosezon no oktobra darbojas ūdens aerobika.

Februārī un martā, novembrī un decembrī apmeklētāju skaits ir līdzīgs. Pārējos mēnešos klientu ir mazāk. Vēl nav datu par janvāri, jo pagājušā gada janvāra beigās baseins tikai sāka darbu.

Parasti darbdienās par maksu baseinu apmeklē 80 – 140 iedzīvotāju, brīvdienās, ieskaitot arī piektdienu vakarpusi, ir 160 – 250 apmeklētāju. Sākumā, kad baseinu atvēra, daudzi nāca arī pirmdien, kad cena ir zemāka, bet tagad katrs atrod sev izdevīgāko laiku un tik ļoti uz cenu neskatās. Kādreiz brīvdienās pirmie apmeklētāji ieradās pulksten 11, tagad jau 9 baseinā ir daudz cilvēku. Vislielākais vienas dienas apmeklējums par maksu – 276 cilvēki.
   
Lepojas ar panākto
Ikviena jauna tehnoloģiskā būve, sākot darbību, piedzīvo tehniskas problēmas. Arī baseina darbības pirmie mēneši aizvadīti, izvērtējot un uzlabojot sistēmu darbību. Peldbaseina pagrabstāvs atgādina mazu tehnoloģisku pilsētiņu, kas nodrošina atbilstīgu ventilāciju ar Dānijas uzņēmuma «Dan hah» kvalitatīvām iekārtām, ūdens filtrāciju, cirkulācijas plūsmu. «Pilsētas ūdensvada kaļķainais ūdens ietekmēja tvaika pirts elektronikas darbību. To atrisinājām, nodrošinot atbilstīgu filtrācijas iekārtu, uzstādot papildu ierīces ūdens spiediena jaudas paaugstināšanai,» informē Biruta Grantiņa.

Gādājot par tīrību un kārtību, sporta skolas vadītāja nedomā piekāpties. «Mani grib «pārlauzt», bet es neļaušos,» tā par vēlmēm ienākt baseinā bez peldcepures, nenomazgājoties dušā pirms baseina apmeklējuma un līdzīgām prasībām pauž B. Grantiņa. Viņa uzsver, ka lepojas ar Pasvales laikrakstā «Darbas» teikto: «Bauskas peldbaseina vizītkarte – tīrība un kārtība.» Lietuvas laikraksta galvenais redaktors un žurnālisti peldbaseinu apmeklēja pirms valsts simtgades. «Pasvales rajona sporta skolas direktore Eugenija Butrimiene tā arī teica: «Tikai nemaziniet disciplīnu!» Kamēr ir disciplīna, ūdens attīrīšanai vajag mazāk hlora un baseinā nav asās hlora smakas. Analīžu rezultāti ir labi. Apmeklētāji redz, ka viss ir jauki un tīri, bet šai «medaļai» ir arī otra puse – baseina darbinieku lielais ieguldījums disciplīnas un tīrības nodrošināšanā,» saka B. Grantiņa.
   
Labākas peldētprasmes
Baseina pirmais gads tiek vērtēts kā labs. «Esam salīdzinājuši maksas apmeklētāju skaitu Bauskā un Kuldīgā, Balvos – tur viņu mazāk,» saka B. Grantiņa. Viņa slavē iecavniekus – viņi ierodas gan organizēti ar autobusiem, gan arī individuāli. Baseinā notiek arī peldētapmācība pieaugušajiem – uz nodarbību nāk līdz 19 dalībniekiem. 127 bērni interešu izglītības programmā trenējas divas reizes nedēļā, šogad puse sāks treniņus trīs reizes nedēļā. Būs vēl divas sporta grupas.

«Nav problēmu ar bērnudārzu audzēkņiem – viņi ir sajūsmā. Īpašu uzslavu pelnījušas bērnudārza «Zīlīte» darbinieces – audzēkņi jau pēc otrās trešās nodarbības turas uz ūdens. Prieks par klasēm, kas piedalās programmā «Sporto visa klase» un baseinu izmanto piektdienās. Kādreiz viņi bija labākie piemēri, jo iepriekš brauca uz nodarbībām Pasvalē un peldēja labā stilā, bet tagad daudzi tā peld, lieliski peld arī basketbola grupas. Baseins būs aizvien noslogotāks, ar to jārēķinās,» pārliecināti teic B. Grantiņa.

Darbinieki cenšas telpas lēti un labi iekārtot, noformēšanā daudz paveic Sigita Platā. «Esam iegādājušies inventāru, bērniem būs slīdkalniņš. Dome mūs atbalsta, neko nereālu arī neprasām. Attīstoties Bērnu un jaunatnes sporta skolas peldēšanas nodaļai, salāgot peldēšanas laiku un rēķināties ar darbības grafiku būs ikviena klienta pienākums. Tomēr tā nav problēma, vajag tikai labu gribu,» saka Biruta Grantiņa. Viņa informēja, ka Bauskas un Iecavas iedzīvotājiem plānots atvērt grupiņu zīdainīšu peldētapmācībā.


Kultūru veidojam visi kopā

Bauskas novada BJSS direktore Biruta Grantiņa:
– Peldbaseina kultūru veidojam visi kopā, un esmu gandarīta, ka to novērtē tie, kuriem svarīga kārtība un tīrība, kuriem nav mazsvarīgs hlora daudzums un ūdens dzidrums.
Mūsu peldbaseina uzturēšanas kultūru novērtē. Ja kāds grib mūs apstrīdēt, varu atbildēt, ka mēs strādājam savu mazo un lielo bērnu interesēs, jo vide, kurā mēs dzīvojam, katras mazās personības uztverē atstāj neaizmirstamu iespaidu. Daudzi saprot, ka jāmazgājas ik dienu. Šo normu nodrošināšana uzliek peldbaseina personālam lielu atbildību, veicot izglītošanu, izskaidrošanu. Mākslinieku veidotas peldbaseina un pirtu lietošanas izkārtnes ikvienu apmeklētāju uzrunā vestibilā un baseina zonā. Jautājums – vai to ikviens grib ievērot?
Droši varu teikt, ka ir izveidojusies apmeklētāju daļa, kuri jau paši nevīžām aizrāda un palīdz nodrošināt kārtības normas – nomazgāties dušā pirms nākšanas peldbaseina zonā un pēc pirtīm, uzlikt cepurīti, ieejot ūdenstilpnēs.
Palūkosimies uz sevi kritiski – mēs nebūt neesam tik nabadzīgi, ka nevaram iegādāties peldbikses, peldkostīmu, vaļējus baseina apavus, cepurīti un dvieli, kuru lietojam tikai baseina vajadzībām. Ir klienti, kam tā ir norma, un te varu minēt Bauskas novada medicīnas darbiniekus, kas peldbaseina kultūru un savu apmeklējumu uzskata pat par rituālu ar atbilstīgu ekipējumu. Tā ir kārtība, kas jāievēro un jāsalāgo. Nevajag meklēt atrunas, bet gan vēlmi sevī rast sakārtotību, labo gribu ievērot noteikumus.


FAKTI

Bauskas peldbaseins darbības 11 mēnešos no 2018. gada 24. janvāra līdz 2018. gada 30. decembrim 38 409 reizes uzņēmis izglītojamos ar 90 926 cilvēkstundām peldbaseinā un 25 158 reizes iedzīvotājus ar 45 352 cilvēkstundām peldbaseinā, kopā – 67 procenti izglītojamo un 33 procenti pieaugušo klientu.

Līgumā ar Valsts kasi par aizņēmuma ņemšanu bija paredzēts, ka maksas klienti būs vismaz 21 procents no apmeklētāju skaita. Tas nozīmē, ka šo prasību izdevies pārsniegt.

11 mēnešos iekasēti 116 911,1 eiro. Ar šo summu peldbaseins spējis nodrošināt darba algas un daļu nodokļu apmaksas. Ieņēmumi veido 41,32 procentus no kopējās izdevumu daļas.

Bauskas baseina darbības nodrošināšanas izmaksas 2018. gadā:
elektrība – 36 109,89 eiro; siltumapgāde – 23 658,80 eiro; ūdens – 10 657,27 eiro; dažādi izdevumi 11 pozīcijās (ieskaitot, piemēram, laboratorisko izmeklējumu veikšanu, ķīmiskos līdzekļus utt.) – 19 245,28 eiro.

Bauskas peldbaseina izbūve izmaksāja 3 137 158 eiro no pašvaldības naudas, no summas Valsts kasē aizņēmums 1 637 158 eiro apmērā.

Avots: Bauskas BJSS un novada pašvaldība.



Portāla «bauskasdzive.lv» komentāros savu skatījumu par Bauskas baseinu publicējis baseina apmeklētājs, kurš sevi nosaucis par Čaku Norisu no Lauķenes. Publicējam saīsinātu versiju, ar pilnu ierakstu var iepazīties portāla foruma sadaļā. Komentētājs uzskata, ka daudzos gadījumos viņa konstatētās problēmas ir regulējamas, novēršamas – siltāk, aukstāk, citādāk.
«Kasē meitenes ir vienmēr smaidīgas un ļoti laipnas gan Lietuvā, gan mūsu daiļavas. Garderobes ir šauras abos baseinos, bet Bauskā tomēr ērtāk, pat droši pieverot acis uz stulbajiem, neērtajiem un laikam stilīgajiem skapīšiem.
Ieejot baseina telpā Pasvalē, ir ļoti silti, Bauskā ir vēsi. Baseina ūdens Pasvalē ir siltāks, taču pie mums ir krietni tīrāks. Džakuzi Pasvalē ir tiešām karstas, ar kārtīgiem burbuļiem un ūdens masāžu, mums... «peļķe», kas ir diezgan auksta. Liels pluss – Bauskā ir baseins mazuļiem, Pasvalē tāda nav.
Lielāka sāpe un iemesls, kāpēc braucu uz Pasvali, ir krievu pirts – tā mums ir par mazu. Tvaika pirts – izkārtojums divos stāvos ir labāks Pasvalē, bet tur smird pēc hlora, tāpēc atdošu plusiņu Bauskai. Infrasarkanā Pasvalē labāk silda.
Par atmosfēru var piekrist komentētājiem, jo Bauskā ir sajūta, ka esi ciemos. Kad bērni šļakstās, skatās un aizrāda. Esmu pat teicis, ka mierīgi sēdēt un mirkt varam mājas vannā, šeit tomēr ir atpūtas vieta. Par cepurītēm un dvielīšiem milzīgs pluss Bauskai – viss tīrs un kārtīgs, kaut bērni domā citādāk.
Ejot ārā, Bauskā dušas ir milzīgs pluss, jo Pasvalē tās ir galīgi garām. Bet fēni! Šausmas Bauskā, žāvē matus trīs stundas! Te viennozīmīgi liels pluss Pasvalei.»