BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jaunieši gatavojas Eiroparlamenta vēlēšanām

Sandra Giptere-Ivanova

2019. gada 25. janvāris 00:00

91
Jaunieši gatavojas Eiroparlamenta vēlēšanām

Šogad 280 tūkstošiem Latvijas jauniešu (vecumā no 18 līdz 30 gadiem) būs iespēja 25. maijā izlemt Eiropas nākotni, piedaloties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Ko par to domā jaunieši Bauskā? Vai viņi izmantos šo iespēju? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem varēja meklēt Bauskas Valsts ģimnāzijā 18. janvārī, kur notika Eiropas Parlamenta (EP) biroja Latvijā organizēta atklātā stunda par tēmu «Es. Latvija. Eiropa. Pasaule». Stundas tiek rīkotas EP Vēstnieku skolu programmā.

Bauskas Valsts ģimnāzijā 18. janvārī bija ieradušās Justīne Elferte, Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece, Liene Valdmane, Eiropas kustības Latvijā ģenerālsekretāre, kā arī Jolanta Bogustova, Eiropas Parlamenta biroja Latvijā sabiedrisko attiecību speciāliste.

ES entuziaste

Bauskas Valsts ģimnāzija EP Vēst-nieku skolu programmā darbojas jau trīs gadus – kopš tās sākuma 2016./2017. mācību gadā. Aktīvāk tajā iesaistījušās skolotājas politikas pulciņa vadītāja Sarmīte Ābelniece un Maruta Lagzdiņa, kā arī politikas pulciņa dalībnieki, jo īpaši tā līderis Reinis Stiķis, 12.a klases audzēknis.

Atklātā stunda sākās ar Latvijas Ārpolitikas institūta jaunākās pētnieces Justīnes Elfertes lekciju. Viņa iepazīstināja ar sevi kā Eiropas pilsoni: «Piedzimu Latvijā, aptuveni desmit gadu vecumā aizbraucu uz Franciju, mācījos pārrobežā Vācijas skolā, trīs gadus esmu dzīvojusi Īrijā, saistībā ar «Erasmus» programmu piecus sešus mēnešus aizvadīju Maltā, tāpēc esmu liela Eiropas Savienības entuziaste.»

Nodarbība sākās ar asociācijas spēli, lai noskaidrotu, kas jauniešiem nāk prātā, dzirdot Eiropas Savienības (ES) vārdu. Skolēni minēja karogu, valdību, vēlēšanas, brīvu kustību, aizsardzību, eiro, himnu, likumus, Parlamentu, vienotību, cilvēkus – ES pilsoņus.

J. Elferte atgādināja par 25. maijā gaidāmajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām Latvijā, kā arī runāja par trim ES svarīgākajām institūcijām – Eiropas Parlamentu, Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības Padomi. Viņa zīmēja uz tāfeles, analizēja tā, lai arī «omei varētu paskaidrot». Tika salīdzinātas katras iestādes funkcijas. Noskaidrojās, ka jauniešiem tas «nav pārāk sarežģīti».

«Runāsim par to, cik svarīgi ir iet un piedalīties vēlēšanās!» rosināja Jolanta Bogustova. Skolēniem uz brīdi bija jākļūst par kampaņas vadītājiem, jāmeklē veidi, kā uzrunāt jaunos vēlētājus.

Vēlēšanu izmēģinājums
«Bauskas Dzīve» uzrunāja Reini Stiķi, 12.a klases skolnieku, kurš 2018. gadā saņēmis «Sony» Pasaules fotogrāfijas balvas žūrijas atzinību. Uz jautājumu, kāpēc pievērsies politiskajām tēmām un kādu foto veidotu par Eiropas Savienību, Reinis atbild, ka politikas pulciņā darbojas no 10. klases un turpina: «Gribu iegūt jaunas zināšanas. Man ir svarīgi, lai Eiropas Savienība risinātu arī jauniešu jautājumus. Fotogrāfijā par Eiropas Savienību es saliktu vienā bildē cilvēkus no katras Eiropas Savienības valsts.»

Ģimnāzijas skolotāja S. Ābelniece bija sagatavojusi un vadīja grupu darbu par mūsu tautas vēsturisko pieredzi ar vēlēšanām, par pasivitātes iemesliem. 12.c klases skolnieks Kārlis Banis organizēja vēlēšanu simulāciju telefonā. Bija minētas vairākas tēmas, vajadzēja balsot, kuras no tām ir svarīgākās Eiropas Savienībā. Balsošanā iesaistījās arī viešņas. Pirmajā vietā bija cilvēktiesības, otrajā – izaugsme, trešajā – drošība, ceturto, piekto, sesto vietu dalīja migrācija, vide, veselības aizsardzība. Savukārt par patērētāju tiesību aizsardzību nenobalsoja neviens.

K. Banis uzskata, ja vēlēšanas notiktu virtuāli, nenoliedzami būtu lielāka aktivitāte. Pētniece J. Elferte skaidroja, ka tā tomēr esot nedroša sistēma, papīra formātu vieglāk kontrolēt.

Stundas beigās skolotāja S. Ābelniece rosināja pacelt «jā, nē» kartītes par to, vai jaunieši 25. maijā dosies balsot. Kartītes cēlās cita ātrāk, cita lēnāk, tajās bija «jā».

7. klases iesaiste – skolas iniciatīva
Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programma paredzēta 9. – 12. klašu audzēkņiem. Bauskas Valsts ģimnāzija brīvprātīgi izveidojusi junioru grupu. Tāpēc viešņas tikās ar 7.a klases skolēniem. Stunda notika angļu valodā. Pētniece J. Elferte ar 7. klases audzēkņiem angliski apsprieda demokrātijas būtību. Viņa piekodināja, ja kas nebūšot skaidrs, «just say» (latviski – ‘tikai pasakiet’). Pedagoģes M. Lagzdiņas skolēniem nebija nepieciešamības pāriet uz latviešu valodu, teju visa klase angliski runāja brīvi.

J. Elferte ar skolēniem apsprieda dažādus diskriminācijas veidus. Pēc tam arī šajā klasē notika grupu darbs par dažādām tēmām – vispirms tika noskaidrots, cik daudz jaunieši zina par ES. Viņi sauca faktus, viešņas angliski sacīja, vai ir pareizi, laboja neprecizitātes.
7. klases audzēkņi grupās bija sagatavojuši prezentācijas par papīra izmantošanu, taupīšanu, par peldēšanu, par polietilēna maisiņiem, to kaitīgumu, centās noskaidrot, vai grafiti ir māksla vai noziegums.

Visaktīvākā un izcilākā runātāja 7.a klases skolēnu vidū bija Paula Sipoviča. Kad «Bauskas Dzīve» jaunietei jautāja, ko viņai nozīmē Eiropas Savienība, meitene sacīja: «Tā ir laba sistēma, kā pastāvēt valstīm, kopienai grūti krist. Eiropas Savienība man nozīmē drošību, iespējas teikt savas domas un kaut ko mainīt.»



UZZIŅAI

Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programma Latvijā darbojas:

70 skolās; 34 pilsētās; 2100 skolēnu ir iesaistīti un atbalsta aktivitātes; 420 skolēni – Eiropas Parlamenta vēstnieki juniori; 70 iesaistījušies skolotāji; vairāk nekā 54 aktivitātes 2018. gadā. Programma darbojas visās 28 Eiropas Savienības valstīs.

25. maijā gaidāmo Eiropas Parlamenta vēlēšanu sakarā Latvijā ir atklāta Eiropas vēlēšanu platforma www.soreizesbalsosu.eu.

Eiropas apceļošanas iespēja – Latvijai atvēlētas 57 vietas, lai jaunieši ar vilcienu apceļotu Eiropu. Pretī par to jāpastāsta par pieredzēto. Vairāk par to var meklēt mājaslapā http://www.youdiscover.eu/.

Avots: Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.



«Bauskas Dzīve» jautā

Ko tu sagaidi no Eiropas Savienības?

Reinis Stiķis, Bauskas Valsts ģimnāzijas (turpmāk – BVĢ) 12.a klases skolnieks:
– Vienotību, vienādas iespējas katrai Eiropas Savienības valstij.

Evelīna Žilinska, BVĢ 12.c klases audzēkne:
– Sagaidu jaunas iespējas. Eiropas Savienība palīdzēs attīstīt infrastruktūru. Galvenais, lai Eiropas Savienības līmenis
nekrītas, galvenais, lai augam.

Ričards Rapševičs, BVĢ 12.c klases skolnieks:
– Svarīgi, lai Eiropas Savienība būtu draudzīga uzņēmējiem, sagaidu atbalstu starta kapitālam, pretimnākšanu nodokļu jautājumos, lai uzņēmēji redz, ka ir svarīgi Eiropas Savienībai.

Nora Niedre, BVĢ 12.c klases skolniece:
– Lai vairāk domā par jauniešiem! Mani interesē bezmaksas ceļošanas iespēja, Eiropas Savienība varētu vairāk sponsorēt dažādus pasākumus, piemēram, koncertus, jauniešiem.

Kārlis Banis, BVĢ 12.c klases audzēknis:
– Izglītību vēlos iegūt Latvijā, bet strādāt es gribētu starptautiskā uzņēmumā.