Jauniešu domei jābūt rīcībspējīgai

Jau šogad, 2019. gadā, Bauskas novadā ir plānots izveidot jauniešu domi. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem – lai šīs domes darbība nebūtu tikai uz «papīra», bet gan ar reālām iespējām lemt un darboties. Kā to paveikt – atbildes var meklēt arī no pieredzes ārzemēs.
Pērnajā rudenī, no 11. līdz 17. novembrim, Portugāles pilsētā Bragā notika mācības Eiropas jaunatnes darbiniekiem «100% Youth City» projektā. Mērķis – panākt, lai personām, kas iesaistītas pilsētas attīstībā un jauniešu darbā, soli pa solim domāšanas process ir tendēts uz pilsētvidi, kas par visiem simts procentiem izprot jauniešus un dara visu, lai viņiem nepieciešamo īstenotu aizvien vairāk. Gūtā pieredze ir tā vērta, lai ar to padalītos un domātu, kā nākotnē labāk pielietot.
Nevis problēma, bet potenciāls
Jāpiemin, ka jaunieši nav tikai skolēni, bet gan visi iedzīvotāji līdz 25 gadu vecumam. Tātad jau pilntiesīgi sabiedrības locekļi, kuri maksā nodokļus un var vēlēt. Diemžēl vēl aizvien bieži jauniešus uzskata par problēmu, ignorē un aizmirst. Taču jauniešu sektors ir jāuzskata par risinājumu problēmām kā aktīvs un visaptverošs potenciāls inteliģentai un pastāvīgai izaugsmei.
Tādās pilsētās kā Bauska, kur darbs ar jauniešiem ir tikai sācies, vispirms ir jānoskaidro jauniešu vēlmes un vajadzības, tikai tad var plānot pasākumus un projektus. Šajā jomā iesaistītajiem var šķist, ka viņi zina, kas jauniešiem ir nepieciešams, taču īstenībā mēs varam stipri kļūdīties, ja vien nesākam savu darbu ar regulāru un visaptverošu jauniešu aptaujāšanu. Mūsu novads ir pietiekami mazs, lai visi jaunatnes darbinieki, kopīgi strādājot, aptaujātu visu skolu audzēkņus. Studējošos vai jau mācības pabeigušos jauniešus izzināt ir grūtāk, taču nebūt ne neiespējami, it īpaši šajos sociālo mediju popularitātes laikos.
Rezultāti mūs noteikti pārsteigtu. Piemēram, Bragas pilsētā ir sešu līdz divpadsmit gadus vecu bērnu realizēts projekts pilsētas centrā – moderna, kokam līdzīga instalācija ar saules paneļiem zaros, kur ikviens var uzlādēt savu viedierīci.
Stingrs plānojums
Bieži kā jauniešu dzīves īstenotājas piemin tieši nevalstiskās organizācijas un biedrības. Tomēr tām nevajadzētu pārklāties ar citu organizāciju mērķiem, lai neradītu lieku konkurenci budžeta un projektu finansēšanā. Arī ģeogrāfiskajam izvietojumam būtu jābūt stingri plānotam, lai pakalpojumi jauniešiem būtu vienmērīgi pieejami visā novadā.
Nevalstisko organizāciju (NVO) un biedrību darbība jau dibināšanas brīdī jāplāno, lai tās varētu ilgtspējīgi piesaistīt papildu līdzekļus savai darbībai no dažādiem fondiem un ES projektiem un nebūtu finansētas tikai no novada līdzekļiem. Diemžēl bieži organizācijas nodibina, balstoties uz kādiem konkrētā gada vai piecu gadu Eiropas Savienības (ES) plāniem, un pēc šī termiņa tās nespēj rast savai darbībai finansējumu.
Jārod risinājumi, darbību orientējot uz ES politikas virzieniem un mērķiem, kuri ir aktuāli katru gadu un katru plānošanas periodu. Pērnā gada novembrī prezentētie ES ilgtermiņa mērķi līdz 2050. gadam ir vērsti uz plaukstošu, modernu, konkurētspējīgu un klimatu saudzējošu ekonomiku. Stratēģija ietver pilsoņu atbildības un iesaistīšanās palielināšanu, īpaši jauniešu iesaisti klimata un mobilitātes uzlabošanā.
Idejas jātestē
Svarīgs solis jauniešu pilsētas modeļa ieviešanai ir funkcionējošas jauniešu domes izveide. Domē jābūt pēc iespējas plašāk pārstāvētām visām jauniešu vecuma kategorijām – no 13 līdz 25 gadiem un citās ES valstīs pat līdz 30 gadiem. Svarīgākais šādas domes darbības priekšnosacījums – lai ne tikai ieklausās un palīdz realizēt ieceres ievēlētie pilsētas domes deputāti un mērs, bet domei ir arī pašai savs, novada finansēts budžets, jo tikai tad, ja jaunieši paši var lemt par saviem mērķiem un realizēt nolemto, vienīgi tad pilsēta ir jauniešu pilsēta.
«100% Youth City» modelī ir izstrādāti konkrēti jautājumi, uz kuriem būtu jāatbild jebkurai pilsētai vai novadam, lai saprastu, cik jauniešiem draudzīga dzīvesvieta ir pašlaik. Tad varēs redzēt, kuros jautājumos ir jāpiestrādā un kuras jomas jāuzlabo.
Visas idejas uzlabojumiem ir «jātestē» jauniešu vidū, un tikai tad, kad jaunieši tās atzīst par viņiem tiešām vajadzīgām un efektīvām, jārealizē, piemēram, ne vienmēr pilsētā vajag jauniešu centru. Iespējams, ka nepieciešams uzlabot kādu esošu iestāžu darbu, kas sniedz jauniešiem nepieciešamos pakalpojumus. Piemēram, ja kā vienu no vajadzībām min jauniešu koncertu rīkošanas vietu, tad varbūt vienkārši jārod ciešāka jauniešu un kultūras centru sadarbība.
Šī publikācija atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Eiropas Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertās informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.
UZZIŅAI
«100% Youth City» ir «Erasmus+» programmas «Key Action 02» atbalstīts projekts. Projekta konsorcija priekšgalā ir Bragas pilsēta kopā ar Valensiju Spānijā, Torīno Itālijā, Klužu Rumānijā, Gendžu Azerbaidžānā, Varnu Bulgārijā un Rīgu.
Mācības finansē ar Eiropas Komisijas programmas atbalstu, kuru Latvijā administrē Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra.
Politiķiem sevi jāpierāda
Portugāles pilsētas Bragas mērs Rikardo Rio min trīs galvenos iemeslus, kāpēc ir vitāli nepieciešams strādāt jauniešu dzīves vides uzlabošanā katrā pilsētā neatkarīgi no to lieluma. Īpaši mazajās pilsētās, no kurām jaunieši aizbrauc, jo netiek nodrošinātas jauniešu vislielākās vajadzības – izglītības un darba iespējas.
1. Pilsētu vai novadu izpildvara strādā, lai pārstāvētu pilnīgi visus sabiedrības locekļus, un jaunieši ir liela sabiedrības daļa. Ir jādomā par sabiedrības nākotni, un tieši jaunieši ir nākotne.
2. Novadiem nepieciešama enerģija – enerģija darbiem un idejām. Jauniešiem ir idejas un enerģija to izpildīšanai.
3. Politiskā atbildība. Mūsdienās liela daļa jauniešu neiesaistās un pat neinteresējas par politiskajiem procesiem. Tādēļ tieši pašreizējiem politiķiem ir jāpierāda sevi kā uzticamiem varas pārstāvjiem un jādemonstrē, ka politiskie procesi ir vērsti uz uzticamu iedzīvotāju interešu aizstāvēšanu un pārstāvēšanu. Šis darbs jāveic ar jauniešiem, jo tieši viņi kļūs par nākamajiem politiķiem un izlems lietas nākotnē.
Darbības virzieni
Rīga «100% Youth City» projektā strādāja sešos dažādos virzienos, no kuriem daļu īsteno arī Bauskas novadā un Gailīšu pagastā:
1. Koordinē lēmumu un noteikumu, kuri attiecas uz jauniešiem, ieviešanu pilsētā. Ieskaitot starpnozaru sadarbību un izpēti.
2. Attīsta jauniešu nodarbinātību un ekonomisko neatkarību, piemēram, Bauskā ir vasaras darba programma. Taču Gailīšu pagastā tā šovasar izrādījās krietni par mazu, jo pieteicās ļoti daudz skolēnu. Visu vasaru darbu viņiem nebija iespējams nodrošināt. Biznesa inkubatoram vajadzētu sadarboties ar jauniešu darbiniekiem un skolām, vairāk censties iesaistīt jauniešus skolēnu uzņēmumos. Plašāka informācija nepieciešama par projektu «Proti un dari».
3. Atbalsta jauniešu iniciatīvas un jauniešu NVO. Ieskaitot finansējumu jauniešu iniciatīvām, jauniešu NVO rīkotajām aktivitātēm, spēju uzlabošanai, nodrošinot apmācības jauniešu darbiniekiem, kā arī Rīgā nodrošinot jauniešu centra «Kaņieris» darbību.
4. Iesaista jauniešus pašvaldības darbā, izveidojot iekļaujošu vidi jauniešiem – atbalsta un apmāca jauniešu domi, organizē jauniešu forumus, iesaista NVO lēmumu pieņemšanā, informē jauniešus par piedalīšanās iespējām un aktivitātēm.
5. Īsteno jauniešu apmaiņas un starprobežu neformālās izglītības programmas. Bauskai kā pierobežas pilsētai tieši starprobežu projekti ir vieni no aktuālākajiem. Tos nepieciešams realizēt arī jauniešu jomā.
6. Nodrošina aktivitātes bērniem un jauniešiem. Ar lepnumu jāmin Gailīšu pagasta biedrība, kuru sāka Uzvaras pamatskolas vecāku padomes mammas. Biedrība organizējusi gan ar, gan bez pašvaldības atbalsta vairākas nometnes bērniem, kuras fokusējas uz veselīgu dzīvesveidu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»