BauskasDzive.lv ARHĪVS

Cilvēks, kuram patīk mācīties

Aina Ušča

2019. gada 11. janvāris 00:00

1158
Cilvēks, kuram patīk mācīties

Amatiergleznotājas Guntas Siliņas personālizstādi 7. janvārī atklāja Bauskas kultūras centrā (BKC). To varēs aplūkot līdz mēneša beigām. Gunta ir BKC gleznošanas studijas «Meistars Gothards» dalībniece. Katru gadu Bauskā notiek studistu darbu vairākas personālizstādes un grupas izstādes.

Beidzot brīva pirmdiena
Arī ikdienā Guntas Siliņas radošās izpausmes ir pamanāmas. Jau 37 gadus viņa ir Vecsaules pagasta amatierteātra režisore. Vecsaules pamatskolā tagad viņa māca vizuālo mākslu. Kad Indra Liepa Bauskā nodibināja gleznošanas studiju, reizi pa reizei Gunta iegriezās mākslas galerijā, lai vērotu procesu. Doma par glezniecības pamatu apgūšanu viņā mājojusi jau kopš studiju laika toreizējā Rīgas Kultūras darbinieku tehnikumā. Arī bijušajā Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā, ko Gunta beigusi, vizuālā māksla viņai bija studiju saistošākais virziens.

Gleznošanas un zīmēšanas nodarbības Bauskā notiek pirmdienu pēcpusdienās. Sākumā tas Guntai bija liels šķērslis, jo skolas darbu dēļ nevarēja izbrīvēt pat dažas stundas. Stāsta Gunta: «Mans sapnis par mācīšanos gleznot piepildījās, kad sasniedzu pensijas vecumu. Atteicos no ģeogrāfijas un sociālo zinību stundu vadīšanas Vecsaules pamatskolā. Nu beidzot pirmdienas nebija aizņemtas! Devos uz Bausku un pieteicos studijā.»

Gunta cenšas apmeklēt visas nodarbības, glezno arī mājās, lai roka neaizmirst ierastās kustības. Viņa ir pārliecināta: ja dzīvē kam ir lemts notikt, agri vai vēlu tā būs. «Vienkārši vajadzīga pacietība, sagaidot īsto brīdi. Tā man notika ar gleznošanu, kas ir kļuvusi par brīvā laika svarīgāko aizraušanos. Prasmes, ko esmu apguvusi studijā, palīdz arī vizuālās mākslas stundās. Uzdodot audzēkņiem darbu, es jau zinu, kā sasniegt vēlamo rezultātu, jo studijas «Meistars Gothards» lieliskās skolotājas Elga Grīnvalde un Laura Ikerte ir atklājušas tik daudz sava aroda noslēpumu. Es nesaucu sevi par mākslinieci, bet cilvēku, kurš aizrautīgi turpina mācīties. Ne velti manas izstādes devīze ir «Es neesmu burvis – es tikai mācos».»

Meitene ar vistām
Personālizstādē ir eksponēti Guntas Siliņas darbi, kas tapuši apmēram sešu gadu periodā. Tās ir klusās dabas, ziedu gleznojumi, ainavas, fantāzijas kompozīcijas. Beidzamo gadu gleznās acīmredzama ir autores profesionālā izaugsme. Agrāk Gunta gleznoja tikai ar akrilu. Krāsa ātri žūst, tāpēc jāstrādā veikli un precīzi. Kopš pagājušā rudens viņa ir sākusi gleznot eļļas tehnikā, kas esot vēl interesantāk.

Kādā kompozīcijā redzama maza meitenīte, kura baro vistas. Darbs ir gleznots monohromā gammā, radot patīnas iespaidu. Gunta skaidro: «Mazais bērns esmu es apmēram divu gadu vecumā savā lauku sētā Krustpils novada Kūku pagastā. Tā ir bērnības pirmā fotogrāfija. Skolotāja Laura Ikerte reiz mums lūdza atnest ģimeņu albumu senas fotogrāfijas. Katrs izvēlējās vienu attēlu un pēc tā gleznoja kompozīciju. Mums ļoti patika uzdevums – emocionāls ceļojums bērnībā, citā laikmetā.»

Daži dalībnieki gleznoja savus vecvecākus lauku darbos vai aprūpējot mājdzīvniekus. Tādas patriarhālas lauku vides Latvijā vairs nav. Guntas kolēģe, Vecsaules pamatskolas direktore Lilija Bula, uzsvēra, ka gleznas izstaro siltumu un mīļumu – Guntas personības raksturīgākās iezīmes. To izjūt gan kolēģi skolā, gan Vecsaules amatierteātra dalībnieki.

Izstādes atklāšanā bija ieradušās kolēģes no Vecsaules amatierteātra un pamatskolas, studijas «Meistars Gothards» dalībnieces, kā arī Bauskas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Voldemārs Čačs. Viņš sveica gleznotāju, bet studijas pedagoģei Laurai Ikertei pasniedza Ministru prezidenta Māra Kučinska atzinības rakstu par veikumu Bauskas novada tēla veidošanā un amatniecības tradīciju saglabāšanā.

Sabiedrībā mainās vērtības
Sarunā par teātri Guntas Siliņas optimisms noplok, lai gan Bauskas novada amatierteātru skatēs Vecsaules trupa allaž atrodas žūrijas visaugstāk novērtēto vidū. Uzslavas tiek veltītas gan režisores darbam, gan aktierspēlei.

Gunta spriež: «Nezinu, cik ilgi laukos vēl pastāvēs amatierteātri, jo vietējie iedzīvotāji izrādes neapmeklē un tikai ar retiem izņēmumiem vidējā un jaunākā paaudze iesaistās pašdarbībā. Visi ir ļoti aizņemti, runā tikai par darbu. Tomēr man šķiet, ka sabiedrībā ir kardināli mainījusies vērtību sistēma, aizņemtība nav arguments. Mūsdienās ikdiena taču ir nesalīdzināmi vieglāka nekā pirms 30, 40 gadiem, kad visur dominēja roku darbs, lauku cilvēki tikpat kā bez algas smagi strādāja kolhozos. Vēl bija jāgādā par piemājas saimniecību un lopiem. Es labi atceros šo periodu – ierados Vecsaulē kā jauna kultūras darbiniece un visu savām acīm skatīju. Aizņemtais mūsu laikmeta cilvēks, kurš nemitīgi sūdzas par grūtībām, pat nenojauš, kādas tās bija pirms dažām desmitgadēm. Tagad Vecsaulē nevar atrast amatierteātra trupas jaunus dalībniekus, jo ciems kļūst arvien tukšāks, cilvēki pārceļas dzīvot citur. Kā dārgumus uztveram savus jaunākos trupas dalībniekus Agati Vītolu, Dzintru Limeri un Edgaru Volneru, kā arī viņu meitu Viktoriju. Trupā ir darbojies daudz bērnu un jauniešu, taču pēc pamatskolas beigšanas viņi teātrī vairs neatgriežas.»

G. Siliņa ļoti daudz lasa un rūpīgi izvēlas lugas, nepakļaujoties lētai gaumei. Viņa meklē nopietnus, jēgpilnus darbus, kas nelielajai trupai būtu pa spēkam.

Izvēlas skatītāji
Studijas pedagoģe Laura Ikerte uzrunā minēja gleznas – stāstus. Studijas dalībnieki nodarbībās ne vien glezno, bet arī dalās izjūtās, kas rodas, aplūkojot senas fotogrāfijas vai mākslas darbu attēlus.

Vēstījums īpaši ir nolasāms Guntas Siliņas kompozīcijā ar mazo meitenīti un vasaras saules apmirdzētajā ainavā «Ceļš uz mājām», ko Voldemārs Čačs atzina par izcilāko darbu izstādē. Arī citi apmeklētāji tika aicināti nosaukt savu mīļāko gleznu. Tika minēts gan «Sapņu kuģis mākoņos», gan «Žagatas ar krellēm», gan dekoratīvā kompozīcija «Lizantes» un citi darbi. Nesen Gunta uzgleznoja Bauskas pili ziemā. Daudzi autori parasti to glezno citos gadalaikos. Sniegotajai ainavai piemīt īpaša noskaņa – uzskata autore. Līdzīgas domas bija arī apmeklētājiem.

Ar sirsnību Gunta atcerējās studijā «Meistars Gothards» savu pirmo gleznošanas skolotāju Elgu Grīnvaldi un pateicās pašreizējai pedagoģei Laurai Ikertei. Amatiergleznotāju izstāžu cikls Bauskā turpināsies, sola studijas vadītāja Inga Krolle.