Lūdz līdzcilvēku atbalstu

Divi imunologi – Džeimss Elisons no ASV un Tasuku Honjo no Japānas – aizvadītajā gadā ieguva Nobela balvu par to, ka atklāja jaunu veidu, kā cīnīties ar vēzi. Tomēr zāles, kuras izstrādātas pēc viņu atklājuma, ir ļoti dārgas, tagad tās ir nepieciešamas baušķeniekam Ivanam Hmiļam.
Pirmo reizi vēzi Ivanam Hmiļam konstatēja 25 gadu vecumā. Pēc ārstēšanās likās, ka būs labi, bet pēc septiņiem gadiem slimība atgriezās ar jaunu spēku. Ārsti cer, ka tagad to apkarot palīdzēs jaunās zāles – «Pembrolizumab» jeb «Keytruda», nepieciešamie maksājumi ir ap 80 tūkstošiem eiro. Baušķenieka ģimenei tādas naudas nav, un viņi izlēma lūgt līdzcilvēku palīdzību, izmantojot portālu ziedot.lv.
Acs operācija
Dzimis Gailīšu pagastā, I. Hmiļs pabeidza Bauskas 2. vidusskolu, pēc tam sāka darba gaitas celtniecībā. Neskatoties uz veselības problēmām, strādāt turpina. Viņam pašlaik ir 32 gadi.
Viss sākās pirms astoņiem gadiem, 2011. gadā, kad sajutis, ka vienai acij ir problēmas ar redzi. Bauskā neko konkrētu nespēja pateikt, un ģimenes ārste Ina Mortukāne aizsūtīja puisi uz Jelgavu, kur uzstādīja ļoti nepatīkamu diagno-zi – acs melanoma jeb vēzis. «Asins analīzes nedz toreiz, nedz tagad neko neuzrāda,» stāsta I. Hmiļs.
Māte atceras, ka toreiz zvanījusi un konsultējusies ar profesoru Igaunijā. Pēc tam, kad pastāstījusi, kāda ir diagnoze, otrā galā ilgāku laiku bijis klusums. Tad profesors atkal ierunājies un pateicis, ka ir šokēts par to, ka šāda diagnoze ir tik jaunam cilvēkam.
Tallinā veica acs operāciju. Ārstēšanas procedūra bija brahiterapija – ievietoja nelielu radioaktīvu plāksnīti, kuru noturēja sešas dienas. Pēc apstarošanas audzējs bija samazinājies, veica vēl vienu operāciju, un izskatījās, ka melanoma ir pazudusi.
Zāļu blakusefekti
Regulāras pārbaudes pēc operācijas veica ik pēc pusgada. Tad notika negaidītais – parādījās metastāzes aknās. «Tā diemžēl ik pa brīdim notiek. Pats lasīju, ka metastāzes parasti parādās aknās. Diemžēl nezinu, kāpēc.»
Kā risinājumu 2016. gada septembrī izvēlējās zāles «Roferon A» – to mērķis, līdzīgi kā modernajiem produktiem, bija palīdzēt imunitātei un tādā veidā cīnīties ar metastāzēm. Diemžēl blakusefektu sekas bija ļoti smagas – regulāri bija augsta temperatūra, sākās problēmas ar acīm. Zāles metastāzes samazināja, bet vienu brīdi bija skaidrs, ka turpināt lietot nevar.
Lielākās problēmas skāra aci – atkal parādījās melanoma. Visai ģimenei iznāca pavadīt ļoti smagu mēnesi, kad I. Hmiļs mocījās ar spēcīgām acs sāpēm – veda uz Rīgu ar ātro palīdzību, brauca paši uz Rīgu vai meklēja palīdzību Bauskā. «Veselu nedēļu ne ēda, ne normāli dzēra,» atceras mamma. Pretsāpju zāles vairs nelīdzēja, un beigās aci vajadzēja izoperēt.
Dažādi viedokļi
Kā jauno risinājumu ārsti ieteica «Pembrolizumab» – vismaz par šīm zālēm pašlaik runā, ka blakusefekti nav briesmīgi. I. Hmiļs zāles lieto jau otro mēnesi un atzīst, ka pašlaik problēmu nav. «Es sazinājos ar sievieti Latvijā, kam ir līdzīga slimība, un viņa apgalvo, ka šīs zāles palīdz. Vēl nav zināms, vai tas man palīdzēs, bet citu zāļu nav,» atzīst jaunietis. Tiesa, dzirdēti arī citi viedokļi, bet baušķenieka situācijā pašlaik labāku ierosinājumu nav.
Galvenā problēma ir un paliek medikamentu lielā cena. Ik pēc trim nedēļām maksājums ir apmēram četri tūkstoši eiro. Latvija paredz šādās situācijās valsts līdzmaksājumu zālēm, bet maksimālā summa ir 14 228,31 eiro, kas būtu mazāk nekā ceturtā daļa no nepieciešamās naudas. Ar to nepietiek.
Zāles, iepriekš pasūtot, var iegādāties Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Gaiļ-ezerā. Jaunietis ir izpētījis cenas – pagājušā gada sākumā lētāk pirkt bijis Igaunijā, bet tagad tomēr lētāk ir Latvijā.
Nedrīkst apstāties
Visus gadus kopš pirmās saslimšanas I. Hmiļs ir centies dzīvot parastu dzīvi – strādājis būvniecībā, tagad Olaines «Maxima» veikalā par krāvēju. Brīvajā laikā viņam patīk braukt ar velosipēdu, vasarā un rudenī vākt meža veltes – sēnes. Jaunietis dzīvo Bauskā, bet regulāri apmeklē vecākus Gailīšu pagastā, vai arī viņi brauc pie puiša uz Bausku.
Pēdējos divus gadus gan pašam, gan ģimenei nepārtraukti jādomā par to, kā pēc iespējas vairāk naudas sataupīt zālēm. «Pembrolizumab» nav vienīgās zāles, kas jālieto, tāpat nepieciešami medikamenti aknām, lai labāk izvadītu toksīnus, kā arī citas zāles. Taupa katru centu.
Tāpēc arī pēdējā cerība bijusi akcija portālā ziedot.lv. Jau pirmajā mēnesī draugi un paziņas saziedojuši vairāk nekā sešus tūkstošus eiro. Kopējā ziedojumu summa pārsniedz desmit tūkstošus eiro, bet tas ir par maz. Diviem mēnešiem medikamentus iegādājies, vēl pietiks vienam mēnesim. Kopumā zāles pilnam kursam būtu nepieciešamas kaut vai tāpēc, lai varētu uz Latvijas piemēra saprast, vai tās palīdz vēža slimniekiem. «Medikamenta aprakstā norādīts, ja zāles pārtrauc lietot, gūto efektu var zaudēt. Ja pietrūks naudas, iznāks, ka viss par velti,» drūmi saka baušķenieks. Ārstu vērtējumā zāles vajadzētu lietot vismaz gadu.
Aicina ziedot
Ziedot Ivanam Hmiļam ar interneta palīdzību var adresē ziedot.lv/palidziba-ivanam-hmilam-3232. Janvāra sākumā jaunietim bija ziedojuši 449 cilvēki. Lielākā daļa no ziedojumiem bija anonīmi, bet atrodams arī ziedotāju saraksts, kurā ir arī Bauskas novadā populāri ļaudis. 7. janvārī saziedotā summa bija 10 614 eiro.
«Kopš bērnības Ivans ir daudz un smagi slimojis gan ar astmu, gan alerģiju. Mamma stāsta, ka dēls ir bijis ļoti pacietīgs un nekad nav sūdzējies, ka ir grūti vai slikti. Arī pašlaik Ivans nesūdzas, bet cenšas ar slimību sadzīvot un lūdz līdzcilvēku palīdzību zāļu iegādei, lai slimību apturētu. Palīdzēsim Ivanam!» rakstīts portālā ziedot.lv.
Portāla ziedot.lv vadība atgādina, ka par ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda nonāk paredzētajam mērķim, un portāla administratīvās izmaksas netiek segtas no šiem ziedojumiem. Jāatceras, ka par ziedoto summu vēlāk var atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Nobela prēmija
2018. gadā pētnieki Džeimss Elisons un Tasuku Honjo saņēma Nobela prēmiju par imūnterapijas pētījumiem saistībā ar vēzi. Viņi atklāja, ka organismā eksistē imūnsistēmas bremzes, kas traucē cīnīties ar vēzi. Pateicoties viņu un citu zinātnieku pētījumiem imūnterapiju mūsdienās uzskata par vienu no efektīvākajiem ieročiem cīņā ar vēzi.
Pateicoties abu zinātnieku atklājumiem, izstrādāja virkni medikamentu, un viens no tiem ir pembrolizumabs, kam tirdzniecības nosaukums ir «Keytruda». Par izgudrotājiem oficiāli uzskata zinātniekus Gregoriju Karvenu, Hansu van Ēnennāmu un Džonu Dulosu, kas darbu sāka jau 2006. gadā. Pirmos pētījumus sāka 2011. gadā, piedaloties projektā 1300 cilvēkiem, kam bija melanoma vai plaušu vēzis. Rezultāti bija pietiekami labi, lai 2014. gadā jaunās zāles apstiprinātu ASV Pārtikas un zāļu pārvalde. 2015. gadā saņēma atļauju tirgot Eiropā. Turpinās medikamenta efektivitātes izpēte saistībā ar citu vēža veidu pacientiem. Lielu popularitāti «Keytruda» ieguva pēc tam, kad pēc zāļu lietošanas vēzis pazuda bijušajam ASV prezidentam Džimijam Kārteram.
2014. gadā «Keytruda» pacientiem gadā izmaksāja 150 tūkstošus dolāru jeb 131 544,33 eiro gadā. Tagad zāļu cena ir samazinājusies, bet vēl aizvien tās ir ļoti dārgas.
Avots: nobelprize.org, keytruda.com.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»