BauskasDzive.lv ARHĪVS

Veselības apdrošināšana – jautājumu daudz

Ilze Šķietniece

2019. gada 8. janvāris 00:00

28
Veselības apdrošināšana – jautājumu daudz

Šī gada sākumā stājusies spēkā sistēma, kas paredz valsts apmaksātās veselības pilno pakalpojumu klāstu tikai sociāli apdrošinātiem iedzīvotājiem. Tomēr aizvien ļoti daudziem nav skaidrības, kā tā īsti darbosies.

Dakteri nebūs inspektori
Pārejas periods uz jauno sistēmu sākās jau pērn, un no šī gada 1. janvāra tai bija jāsāk darboties pilnībā. Taču pagājušā gada beigās IT infrastruktūras darbībā tika konstatētas kļūdas, līdz ar to nebija pieejama veselības aprūpei apdrošināto personu datubāze. Lai mediķiem nebūtu jāstrādā par nodokļu inspektoriem, saglabāsies līdzšinējie pacientu pieņemšanas nosacījumi, vēsta Veselības ministrija.

Šāda kārtība saglabāsies arī turpmākajos gadījumos, ja informācija par apdrošināšanas statusu nebūs pieejama. Līdzko stāsies spēkā jaunā sistēma, veselības pakalpojumu pilnais klāsts pienāksies vien sociāli apdrošinātiem iedzīvotājiem. Pārējie būs tiesīgi saņemt pamata «grozu».

Pamata «grozā» ietilpst ļoti daudz ikdienā izmantojamu ārstniecības pakalpojumu. To skaitā ir neatliekamā medicīniskā palīdzība, ārstēšanās slimnīcu uzņemšanas nodaļā, traumpunktos, stacionāros līdz dzīvības briesmu novēršanai, ģimenes ārsta aprūpe un manipulācijas, diagnostiskie izmeklējumi ar ģimenes ārsta nosūtījumu, vēža skrīnings, grūtnieču aprūpe. Tāpat pamata «grozā» ietilpst ārstniecība un zāles personām ar psihiskām slimībām, atkarībām, cukura diabētu, onkoloģiskām saslimšanām, infekcijām, piemēram, HIV un AIDS, tuberkulozi, programma sirds un asinsvadu slimību agrīnai atklāšanai.

Pilnajā «grozā» ietilpst arī laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi ar speciālista nosūtījumu, ārstēšanās dienas stacionārā un slimnīcā, primārā medicīniskā aprūpe, tajā skaitā zobārsts bērniem līdz 18 gadu vecumam, speciālistu konsultācijas, piemēram, sporta ārsta pakalpojumi bērniem ar paaugstinātu fizisko slodzi, vizītes pie acu ārsta bērniem.

Vēl pilnībā sociāli apdrošinātām personām pienāksies orgānu transplantācija, rehabilitācija, veselības aprūpe mājās, medicīniskā apaugļošana, kompensējamās zāles, psihoterapeitiskā palīdzība, izdevumu atlīdzība par citās ES un EEZ valstīs un Šveicē saņemtu plānveida ārstniecību.

Līdzmaksājumi nav atcelti
Līdz ar to vizīte pie ģimenes ārsta jebkuram pacientam aizvien maksās 1,42 eiro, bet ārsta speciālista apmeklējums ar nosūtījumu – 4,27 eiro. Taču tiem, kuri nav automātiski apdrošināti pilnā «groza» saņemšanai, daudzos gadījumos būs jāveic samaksa atbilstīgi ārstniecības iestāžu maksas pakalpojumu cenrādim, skaidro Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Tanita Tamme. Piemēram, par gūžas endoprotezēšanas operāciju valsts slimnīcai maksā aptuveni trīs tūkstošus eiro, savukārt apdrošināts pacients sedz tikai līdzmaksājumu 131 eiro apmērā.

Līdzmaksājums par medicīnas pakalpojumiem nav atcelts lielākajai daļai pacientu, kuri saņems pilno «grozu». Piemēram, par uzturēšanos dienas stacionārā un aprūpes slimnīcās, aprūpes nodaļās jāmaksā 7,11 eiro dienā, par ārstēšanos slimnīcā un rehabilitācijas stacionārā no otrās dienas – 10 eiro. No tā atbrīvotas tādas iedzīvotāju grupas kā bērni, grūtnieces, tuberkulozes slimnieki, psihiski slimas personas.
Čekus par līdzmaksājumiem aizvien varēs iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksai.

Jaunā sistēma ieviesta, lai nodrošinātu taisnīgāku valsts budžeta līdzekļu izlietojumu un pakāpeniski uzlabotu valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu pieejamību, pamato NVD. Tāpat tādējādi tikšot nodrošināts sociālā taisnīguma princips pret legāli nodarbinātajiem. Par sociāli maz-aizsargātām grupām rūpēsies valsts, apdrošinot tās automātiski.

Atbalsta arī vecākus
«Es aizvien neko nesaprotu – vai man kaut kas ir papildus jāmaksā vai nav?» atzīstas 32 gadus vecais Jānis. Viņš strādā uzņēmumā, kas reģistrējies kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību un par saviem darbiniekiem maksā visus nodokļus.

Pilno «grozu» var saņemt legālie darba ņēmēji un pašnodarbinātie, ja sociālās iemaksas veic vismaz no minimālās mēnešalgas apmēra. Nav jāuztraucas arī par bērniem līdz 18 gadu vecumam, bāreņiem un bez vecāku aizgādnības palikušajiem līdz 24 gadu vecumam. Pilnais «grozs» pieejams visiem, kuri mācās vispārējās, profesionālās izglītības iestādēs, piedalās Eiropas brīvprātīgā darba, interešu izglītības vai jauniešu mobilitātes programmās vai ir pilna laika studenti. Tāpat tas attiecas uz pensionāriem, bezdarbniekiem, vecākiem, kuri saņem bērna kopšanas, bērna invalīda vai vecāku pabalstu, iedzīvotājiem, kuri saņem atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu vai adoptējamā bērna aprūpi pirmsadopcijas laikā. Likumdevējs parūpējies arī par pilna laika mammām vai tētiem. Pilna medicīniskā palīdzība pieejama vienam no vecākiem, kas audzina bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem vai vismaz trīs bērnus vecumā līdz 15 gadiem, un vēl vairāk nekā desmit sociāli mazaizsargātu personu grupām.

Ja cilvēks neietilpst nevienā no šīm grupām un nav arī sociāli apdrošināts darba ņēmējs, viņš pats var veikt veselības apdrošināšanas iemaksas. Tas jādara arī mikrouzņēmumu darbiniekiem.

Līdz šim iespēju par lētāku naudu ārstēties dzimtenē izmantojuši arī ārzemēs strādājošie latvieši. «Kā būs tagad?» noraizējies 34 gadus vecais Aivars, kurš strādā Zviedrijā. Latvijas valstspiederīgais, kurš pastāvīgi dzīvo un strādā citā ES Eiropas Ekonomiskās zonas dalībvalstī vai Šveicē, Latvijā var saņemt pamata «grozu», skaidro T. Tamme. Lai saņemtu pilnu pakalpojumu klāstu, nepieciešams uzrādīt S1 veidlapu, ko izsniegusi valsts, kurā persona ir sociāli apdrošināta.

Pa daļām nevar
Pērn, kad sākās pārejas periods uz jauno sistēmu, iemaksas apmērs bija 51,60 eiro, šogad ir 154,80, bet nākamgad būs 258 eiro. Iemaksu par šo un pagājušo gadu var veikt arī vienlaikus, kopējā summa ir 206,40 eiro. Arī iemaksu par nākamo gadu var veikt šogad. Ja apdrošināšanas sistēmai nepievienojas uzreiz, vēlāk nāksies veikt iemaksas arī par iepriekšējiem diviem gadiem.

Veselības apdrošināšanas iemaksu nav iespējams veikt pa daļām, atgādina T. Tamme. Pret to asi iebildusi pacientu organizācija «Sustento». Tā ir nobažījusies, vai visi Latvijas iedzīvotāji, uz ko tas attiecas, spēs samaksāt tik lielu summu uzreiz.

«Es pagaidām neko nemaksāšu,» saka mājsaimniece Inese. Viņa plāno beidzot oficiāli reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā kā bezdarbniece vai arī nepieciešamo summu samaksāt, ja būs skaidri zināms, ka vajadzīga plānveida medicīniskā aprūpe.

Ja cilvēks nav bijis apdrošināts, pēkšņi saslimst un tad izlemj veikt apdrošināšanas iemaksas, pilno «grozu» viņš varēs saņemt tikai tad, kad būs iekļauts datubāzē, nevis no saslimšanas dienas, brīdina NVD. Tas parasti notiek piecu dienu laikā pēc tam, kad saņemta informācija par iemaksas veikšanu. Nekāds atsevišķs apliecinājums netiek izsniegts, taču pirms medicīniskajām manipulācijām vajadzēs uzrādīt personu apliecinošu dokumentu.

Ja cilvēks iepriekš nav bijis apdrošināts, bet iestājies darbā un darba devējs sācis maksāt sociālo nodokli, brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas par iepriekšējiem gadiem nav jāveic, skaidro T. Tamme. Šādā gadījumā dati NVD rīcībā var nonākt 35 dienu laikā. Ja cilvēks iemaksas veicis pats, bet gada vidū sāk strādāt, vēršoties ar iesniegumu dienestā, var saņemt atpakaļ pārmaksāto apdrošināšanas iemaksu.

Pašlaik brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas veiktas teju 600 tūkstošu eiro apmērā un to izdarījušas vairāk nekā 4200 personas. Visaktīvāk iemaksas veiktas pagājušā gada nogalē. Piemēram, par 2019. gadu decembra pēdējās dienās iemaksāts tikpat daudz, cik laikā no septembra līdz decembra vidum. «Maksājumus veic gan fiziskas, gan juridiskas personas, kas maksā arī par saviem darbiniekiem,» skaidro NVD pārstāve.

Veselības ministrija uzsver, ka Igaunijā un Lietuvā šāda veselības apdrošināšanas sistēma ieviesta jau pirms daudziem gadiem. Ziemeļu kaimiņvalstī maksājums par vienu gadu sasniedz aptuveni 1900 eiro. Tomēr neapdrošināto iedzīvotāju skaits ir vien pieci līdz seši procenti. NVD uzskata, ka Latvijā būs līdzīgi. Tas nozīmē – aptuveni 10 tūkstoši cilvēku būs tiesīgi saņemt tikai pamata pakalpojumu «grozu».


UZZIŅAI

Interneta vietnē apdrosinaties.lv ir iespēja aizpildīt tiešsaistes testu, lai noskaidrotu savu apdrošināšanas statusu. Pagājušajā nedēļā tas bija aizpildīts vairāk nekā 67 tūkstošus reižu.

Savu statusu jebkurš iedzīvotājs varēs pārbaudīt e-veselības portālā, autentificējoties ar internetbankas piekļuves datiem, e-parakstu vai eID. Ieraksts zaļā krāsā apliecinās, ka cilvēks ir tiesīgs saņemt pilno medicīnas pakalpojumu «grozu», oranžā – pieejams tikai pamata «grozs», sarkanā – viss ir par maksu.

Par to, vai ar sociālā nodokļa nomaksu viss ir kārtībā, var pārliecināties portālā «Latvija.lv», izmantojot e-pakalpojumu «Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem» vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.


Kā veikt apdrošināšanas iemaksu?

Veicot pārskaitījumu internetbankā, bankā vai pasta nodaļā, Valsts kases bankas konts: LV19TREL1060001239600,
reģ. Nr. 90000050138, BIC kods: TRELLV22.
Maksājuma mērķī jānorāda savs personas kods, gadi, par kuriem veikta iemaksa, kods «VAI». Ja maksā par kādu citu personu – tās vārds un uzvārds.

Ar bankas maksājuma karti var maksāt kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām Rīgā, Jelgavā, Kuldīgā, Smiltenē, Daugavpilī.

Papildu informācija pieejama, zvanot pa bezmaksas tālruni 80001234 darbdienās no pulksten 8.30 līdz 17, rakstot e-pastu: info@vmnvd.lv vai vēršoties kādā no teritoriālajām nodaļām.