BauskasDzive.lv ARHĪVS

Tenisa pasaule šogad mainīsies

Uldis Varnevičs

2019. gada 4. janvāris 00:00

681
Tenisa pasaule šogad mainīsies

Šogad tenisa pasauli gaida nozīmīgas pārmaiņas statistikas jomā – divas lielākās tenisa organizācijas savus punktus sāk uzskaitīt atsevišķi, un tas var ietekmēt arī Bauskas novada tenisistu Mārtiņa un Jāņa Podžu nākotni.

Abi brāļi šogad aizvadījuši vienu no veiksmīgākajām savas karjeras sezonām – pa abiem kopā uzvarēts divos dubultspēļu turnīros, bet M. Podžus atsevišķi vēl plūcis laurus vienā individuālajā turnīrā un vienā dubultspēļu turnīrā kopā ar citu partneri.

Modernā Ķīna
Abi tenisisti atzīst, ka šogad aizvadījuši veiksmīgu sezonu – gūtas uzvaras, sadziedētas traumas. Turklāt šogad iznācis startēt augstākas klases turnīros nekā iepriekš – Ķīnā M. Podžum izdevies iekļūt «Challenger» klases turnīrā, bet Zviedrijā abi dubultspēlēs uzvarēja «Future» klases turnīrā ar balvu fondu 25 tūkstoši dolāru.

Sezonas pirmajā pusē turnīri aizvadīti Āzijā. «Sacensību organizācija tur ir foršāka. Spēlētājus atbalsta dažādos veidos, dzērieni par brīvu,» atceras M. Podžus. Tur arī izdevies Kvuidžingas «Challenger» klases turnīrā iekļūt pirmajā kārtā. «Ķīna ir laba vieta treniņiem – tur nodrošina ar dzīvokli, piedāvā pusdienas,» atzīst J. Podžus. Viņš vērtē, ka Ķīnā ir labas bāzes jaunajiem sportistiem. Kopumā Ķīnas pilsētas palikušas atmiņās kā ļoti modernas un izgaismotas. «ASV klāt nestāv,» vērtē puišu tēvs Alvis Podžus.

Gandrīz pusgadu Ķīnā pavadījis Jānis Podžus, kurš strādāja par treneri Šanhajā, kur vienu reizi bija pat sparinga partneris vienam no pasaules labākajiem tenisistiem Rodžeram Federeram. «Trenēju bērnus, palīdzēju sparinga spēlēs, piedalījos turnīros Šanhajas pilsētas tenisa komandas sastāvā,» stāsta J. Podžus. «Viņiem galvenais bija tas, kur ir spēlējis un ko māk. Lai ilgāk strādātu, tad gan prasa izglītības dokumentus. Tomēr Ķīnā galvenais ir gadi, vecums – kamēr tev nav 30, tur uzskata, ka nopietns treneris tu neesi,» smaidot stāsta A. Podžus.

Gaisa piesārņojums
Tiesa, viesos ir ne tikai ieguvumi, bet arī problēmas. Āzijā grūtības sagādā gaisa piesārņojums. «Tur ir ļoti daudz cilvēku un daudz mašīnu. Vienā pilsētā, kur spēlējām, uznāca smilšu vētra. Tur ir ierasti pilsētā staigāt ar sejas maskām, bet smilšu vētrā pat tas īsti nepalīdz,» atceras M. Podžus. «Latvijā viens no gaisa piesārņojuma rādītājiem ir 15 procentu, bet pie viņiem – 300 procentu. Ja uzzini, ka piesārņojums ir 500 procentu, tad ārā labāk neiet,» stāsta J. Podžus.

Negatīvi pārsteigušas arī dažas kultūras un higiēnas īpatnības. Podži atzīst, ka nav varējuši pierast pie citādās ēšanas kultūras, kas eiropieša skatījumā esot slikta. «Ēd gan ļoti daudz. Kad klubā aizvada treniņu spēles, ir kopējais galds. Uz tā ir 20 ēdieni. Pie mums tā mēdz būt svinībās, bet viņiem katru dienu,» atceras Jānis Podžus. Tualetēs arī ir citādāks skats nekā pie mums – papīra parasti nav, daudzviet nav arī podu, tikai caurums grīdā kā padomju laika sporta bāzēs.

Daudz nosaka izmaksas
Bieži vien turnīru izvēli noteikušas izmaksas – kā lētāk aizbraukt un dzīvot. «Eiropas turnīros var izbraukāt ar mašīnu – tas finansiāli ir lētāk. Toties Āzijā ir lētāk lidot ar lidmašīnu,» stāsta A. Podžus. «Uz Ķīnu var dabūt biļeti par 200 eiro un uz Itāliju tikpat,» smej J. Podžus.

Ķīnā iekšzemes lidojumu biļetes ir diezgan lētas – pat 50 eiro. Īpaši, ja lido ārpus darba laika, no rītiem un vakaros, tad biļetes ir lētākas. Vienu reizi iegādājušies vilciena biļeti no Tibetas līdz Šanhajai. Pēdējā brīdī pirktās biļetes katram izmaksājušas simts eiro, un brauciens, kurš veda cauri gandrīz visai Ķīnai, ildzis desmit stundas. Ja biļetes laikus nopērkot, var būt vēl lētāk. «Pa logu bija fantastiski dabasskati. Varēja vērot pilsētas, kas izskatās kā senos laikos,» stāsta sportistu tēvs.

Āzijā bija arī lētākas viesnīcas – Eiropā tādās numuriņš maksā 80 eiro, turpretī Āzijā – no 20 līdz 30 eiro. Laba ēdināšana, kas arī esot svarīga, – Eiropā sportistiem parasti ir grūtāk atrast, kur labi paēst.

Tomēr Ķīnā daudzviet lētākas izmaksas ir tikai tad, ja prot ķīniešu valodu. Ar angļu valodu reizēm nekur netiksi, jo pat tie ķīnieši, kas angliski māk, ne īpaši grib runāt šajā valodā. «Mums no tenisa kluba, kurā trenējāmies, bija labs pavadonis. Viņš pats spēlēja tenisu un palīdzēja ar maksājumiem. Ja mēs pieteiktos uz turnīriem caur Eiropas mājaslapu, tad tas izmaksātu divas vai trīs reizes dārgāk nekā tad, ja šos norēķinus veic vietējais ķīnietis savas valsts lapā,» stāsta A. Podžus.

Bauskas sporta bāzes
Jaunajai 2019. gada sezonai abi brāļi gatavojas Bauskā, daudz laika pavadot «Mogo» fitnesa klubā. «Labi, ka ir tāda zāle. Nodrošināta ar visu nepieciešamo – skriešanas un citiem trenažieriem. Tas ir tas, ko Bauskā sen jau vajadzēja,» saka M. Podžus.

Puišus šogad turpina trenēt tēvs Alvis Podžus, viņš teic: «Nav Latvijā tādas klases trenera, pie kura darboties. Starp citu – tā nav tikai pie mums. Arī Ķīnā treneru nav – tur cenšas pievilināt profesionāļus no Eiropas. Ne velti Jāni vēlējās paņemt darbā.» Viņš uzsver, ka Bauskā pašlaik ir laba treniņu bāze. Ar Bauskas novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas direktores Birutas Grantiņas atbalstu tenisisti apmeklē Bauskas baseinu. Savukārt sporta centra «Mēmele» direktore Līga Rimševica un galvenā speciāliste Inga Ūbele nodrošina pieeju Bauskas stadiona manēžai un trenažieru zālei. Rezultātā pašlaik Latvijas izlases spēlētāji var pēc iespējas labāk sagatavoties jaunajai sezonai tepat uz vietas.

«Tenisa kortu Bauskas novadā gan nav. Šajā jomā ceru uz Latvijas Tenisa federācijas atbalstu. Tiesa, tenisa kortu ir jēga būvēt tikai tad, ja tajā kāds darbojas, bet mēs pagaidām braukājam apkārt pa pasauli. Tomēr tas ir sapnis, kuru kādreiz ceru Bauskā īstenot,» atzīst A. Podžus.

Jauni turnīru formāti
Jaunais gads tenisa pasaulē ir atnācis ar izmaiņām – Pasaules Tenisa profesionāļu asociācija (ATP) un Starptautiskā Tenisa federācija (ITF) šogad punktus skaitīs atsevišķi. Iepriekš «Future» klases turnīru punktus skaitīja klāt pie lielajiem turnīriem, turpretī tagad ATP reitingā iekļūs tikai tie, kas spēs tikt finālā ITF pasaules tūres «Future» turnīrā, kur balvu fonds ir vismaz 25 tūkstoši dolāru.

«Latvijas «Future» klases turnīrs jau šogad bija neizdevīgs, jo tuvāk sacensību vietai grūti atrast, kur apmesties, bet nākamgad pie jaunajiem noteikumiem tas būs vēl neizdevīgāks,» atzīst A. Podžus.

Sportistiem grūti novērtēt, kāds ir šāda dalījuma iemesls. Iespējams, nesaskaņas starp abām organizācijām, bet tikpat labi, ka organizācijām ir jauni plāni. Interesanti, ka Deivisa kausa sacensības, kas ir viens no prestižākajiem pasaules turnīriem, organizē ITF, arī šajā jomā 2019. gadā sola citu formātu. Šogad Pasaules grupā startēja 16 vienības, savukārt nākamgad ITF sola pulcēt 24 spēcīgākās komandas, un tas radīs izmaiņas arī zemākajās grupās. Pašlaik gan turnīra mājaslapā kalendārs ir tikai Pasaules grupai, kur pirmās cīņas aizvadīs februārī.

«Grūti pašlaik nojaust, kā būs 2019. gadā. Jāspēlē, un būs labi. Jebkurā gadījumā plānojam cīnīties, citā līmenī aizvadīsim dubultspēles. Mūsu mērķis ir startēt tikai labāk un augstāk,» saka brāļi Podži.


UZZIŅAI

Pasaules Tenisa profesionāļu asociācijas (ATP) reitingi

Individuāli:
Mārtiņš Podžus – 608. vieta, 3 punkti.
1. vieta – Novaks Džokovičs, 9045 punkti. 

Dubultspēlēs: 
Jānis Podžus – 733. vieta, 3 punkti.

Mārtiņš Podžus – 750. vieta, 3 punkti.
1. vieta – Maiks Braiens no ASV, 10 840 punktu.


Starptautiskās Tenisa federācijas (ITF) reitingi

Individuāli:
Mārtiņš Podžus – 449 punkti, 124. vieta.

Jānis Podžus – 12 punkti, 1579. vieta.
1. vieta – Dāvids Perezs Sanzs no Spānijas, 962 punkti.

Dubultspēlēs:
Mārtiņš Podžus – 491 punkts, 198. vieta.

Jānis Podžus – 334 punkti, 335. vieta.
1. vieta – Hugo Voldžakvuess no Francijas, 1409 punkti.