BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: no 2018. gada atvadoties

Komentāri: no 2018. gada atvadoties

Kāds bijis šis gads jūsu pārstāvētajā nozarē?

Mārīte Ķikure, kooperatīva «Saimnieks V» valdes priekšsēdētāja

Kāpumi un kritumi
– Lauksaimniecībā vienmēr ar to jārēķinās, ka būs kāpumi un kritumi. Nesen bija kāpums, tagad – kritums. Tomēr nauda kooperatīvam ir iekrāta, un viss notiek.
Šogad ienākumi no graudu kaltēšanas nebija tik lieli, kā paredzēts. Vasara bija karsta, un graudus no lauka novāca jau pietiekami sausus. Tomēr darbinieki jau bija pieņemti darbā, remontdarbi veikti, teritorijas apsaimniekošana maksā, vismaz kaltēšana nebija vajadzīga. Tāpēc gads nebija finansiāli veiksmīgs.

Tomēr kooperatīva saimniecībā viss ir darba gatavībā. Esam īstenojuši sešus projektus, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu. Pēdējais – par 800 tūkstošiem eiro, un izbūvētas papildu uzglabāšanas vietas 5000 tonnām graudu. Tagad pat domāju, ka varbūt ar nākamajiem projektiem ir jāpiebremzē – vismaz uz pāris gadiem. Kaltēšanas jauda jau ir tik liela, ka vairs nav problēmu apkalpot visus biedrus.

Jāatceras arī, ka kooperatīvi šogad vairs nav atbrīvoti no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksāšanas. Tomēr mūs tas daudz neietekmē – apzināmies, ka peļņa jāatstāj attīstībai un pēc jaunās nodokļu sistēmas, ja dividendes nemaksā, UIN arī var nemaksāt.


Mirdza Brazovska, SIA «Bauskas slimnīca» vadītāja

Pozitīva kopaina
– Aizejošo gadu kopumā vērtēju pozitīvi. Pateicība jāizsaka veselības ministrei, kura panākusi ievērojamu papildu finansējuma piešķiršanu nozarei. Iespējams, Bauskas slimnīcā šīs pārmaiņas pamanīt grūti. Tomēr pārmaiņas ievērojami skārušas bērnus, kuri slimo ar 1. tipa cukura diabētu. Valsts šogad pilnībā apmaksā insulīna pumpi, kas ir ieguvums, jo šādas ierīces cena svārstās no 1,5 līdz 3 tūkstošiem eiro.

Rindas ir mazinājušās, pašās gada beigās papildus saņēmām finansējumu diagnostikai. Ir jomas, kur rindas nesaruka, jo trūkst speciālistu.

Šogad, īstenojot Eiropas Savienības projektu, Bauskas slimnīcai ir izdevies nostiprināt savu diagnostisko bāzi un celt kvalitātes latiņu. Tagad Bauskā ir jauns ultrasonogrāfs, digitāls mamogrāfs, videofibrogastroskops, videokolonoskops, automātiskā fundusa kamera, pieejami arī trīskanālu holteri. Šogad sertificēta arī slimnīcas laboratorija.

Līdzās uzskaitītajām pozitīvajām lietām ir arī pa kādai sāpei. Lielākā problēma pašlaik ir ārstniecības personu trūkums. Tā nav tikai Bauskā, šāda situācija ir visā valstī. Bauskā beidza strādāt pulmonologs, ir tikai viens ginekologs, trūkst ķirurgu.

Nav arī īsti skaidrs, kā mēs strādāsim pēc 1. janvāra. Steidzamās palīdzības punktā pusnaktī jau būs jāpiemēro dalīšana pēc groziem. Būs sarežģīti.


Laimrota Jaunzeme, Iecavas kultūras nama mākslinieciskās daļas vadītāja


Strādā citu priekam
– Kultūras jomā šis bija svarīgais Dziesmu svētku gads, tomēr ir bijuši vēl tik daudzi jauki un radoši pasākumi, ka nevaru kādu konkrēti izcelt. Uzskatu, ka mums ir izdevušies visi sarīkojumi, esam dzirdējuši daudz labu vārdu no iedzīvotājiem, tāpat kaut ko mācāmies un paņemam sev no citiem. Īpašāk varētu izcelt valsts simtgadei veltīto izklaides šovu «Es mīlu tevi, Iecava!», nākamgad tā vietā plānosim kaut ko citu. Pārsvarā mums pasākumi ir tradicionāli iestrādāti. No citiem esmu dzirdējusi, ka pie mums tādā mazā ciemā kā Iecava sarīkojumi ir mīļi, sirsnīgi un nepiespiestā gaisotnē, līdz ar to tie ir sevišķāki.

Cilvēki, kas strādā kultūras jomā, zina, ka piepildītākās darbdienas ir tad, kad citiem ir brīvdienas, un viņi saprot, kā tas ir. Mēs strādājam citiem, lai viņiem būtu prieks, tāpēc zināmā mērā esam fanātiķi, jo ne katrs kaut ko tādu vēlētos darīt. Iekšā ir dzinulis, ka varam radīt citiem prieku un piepildīt dvēseli ar patīkamām emocijām. Tas ir ļoti sarežģīts jautājums, kas mani kultūras jomā piesaista, – ja tā nebūtu sirdslieta, tad to nedarītu. Priecājamies, ka ar katru gadu vairāk tiek apmeklēti tradicionālie pasākumi. Jaunajā gadā esam gatavi visus priecēt ar jaunām idejām un emocijām.