Eglītes ietērps izstaro bērnību un mīļumu

Aizraušanās. Laika pieturas dienvidu kaimiņu neparastā kolekcijā.
Baušķenieki 15. decembra rītā bija pirmā grupa, kas vēra durvis eglīšu rotājumu muzejā Miezišķos netālu no Lietuvas pilsētas Panevēžas. Pēc koka smaržojošs namiņš, omulīgs siltums un krāsu varavīksne uzvēdīja gaišu Ziemassvētku jausmu.
Apmeklētājus sagaidīja šīs burvju valstības saimniece un lieliskā pārzinātāja, vietējā bibliotekāre Violeta Karklīte. Viņa un tikai viņa ir šī neparastā kultūrvēsturiskā veseluma aizsācēja un aizrautīga veidotāja.
Vienīgais Lietuvā
Miezišķu grāmatu krātuves vadītāja teju pirms desmit gadiem aicinājusi vietējos ļaudis atnest uz bibliotēku senas eglīšu rotas. Violeta teic, ka bijusi pārsteigta par atsaucību, un neilgā laikā saradies ap divi simti Ziemassvētku atribūtu. Viņas pārzinātās telpas kļuvušas par šaurām, lai izvietotu visu dāvāto. Bez īpašas reklāmas izplatījusies vēsts, ka šādas lietiņas tiek vāktas, un tagad bibliotekāre atklāj, ka uz Miezišķiem atgādātas mantas vai no visas Lietuvas. Viņu pārsteidzis kāds sūtījums no Kauņas. Rūpīgi glabātas, rotas saliktas koka koferī, un tas viss uzticēts Miezišķu muzejam. Violeta apstiprina, ka viņas valstī šāda ekspozīcija ir vienīgā, un pieļauj – tādas nav abās pārējās kaimiņzemēs Baltijā.
Bibliotekāre skaidro, ka eksponātu izcelsmi un piederību nosaka pēc katalogiem, katrs priekšmets ir reģistrēts, un tā vēsture apkopota datorā. Kopumā muzejā pašlaik ir 2500 visdažādāko laika periodu rotu, un vecākās pārsniedz simt gadu. Apbrīnojami ir stāsti par to veidošanu, par izdomu, ar kādu tie radīti.
Nozīmīgākais, ka neparastajai kolekcijai ar vietējās sabiedrības aktivitāti ir rasta sava mājvieta. Miezišķu iedzīvotāju biedrības projekts guvis finansiālu atbalstu, uzbūvēts īpašs koka namiņš, kur tagad glabājas visa plašā kolekcija un ir sava telpa vietējo ļaužu radošajām izpausmēm. Tās arī patlaban aplūkojamas, izstādīti gleznojumi uz zīda par Ziemassvētku tematiku.
Krājas pat pērles kaklarotai
Jebkurš spēj iztēloties eglīšu rotājumu dažādību, to saistību ar laika posmu, kurā tas gatavots, ar politisko situāciju. Jaunākā paaudze diezin vai spēj iedomāties, ka bijušās padomjzemes valstsvīru sejas attēlotas uz stikla bumbām. Violeta gan piebilda, ka ļaudis tās baidījušies izmantot – un ja nu saplīst...
Pēc pirmajiem lidojumiem kosmosā rotās izmantota arī šī tematika. Padomju laikā eglītes galotne rotāta ar piecstaru sarkano zvaigzni. Raksturojot materiālus, no kuriem tapuši greznojumi, virknējas garš uzskaitījums. Tie mainījušies no pieticīgās vates un spurainiem konfekšu papīriem, no stikla līdz plastmasai, izmantots metāls, kartons, pat zāģu skaidas.
Kādi gan pārsteigumi var būt pie eglītes! Pēterburgas dižciltīgajās ģimenēs pagājušajā gadsimtā īpaši veidotā gliemežvākā atradusies pērle. Tās viena pa vienai krātas no mazām dienām, jo dāvātas katros Ziemassvētkos, lai jaunkundzes gados tiktu vērtas virtenē kā kaklarota.
Populārākā cauri laikiem palikusi dabas tēma: dzīvnieki, čiekuri, arī zvaigznītes, pulksteņi un citi. Protams, savulaik topā bijuši Salaveči un Sniegbaltītes. Sava vietiņa muzejā lietuviešu tradicionālajai amatniecībai raksturīgai eglītei ar salmu pinumiem un tamborējumiem, nacionālā stilā veidotam svētku vecītim arī vieta atrasta.
Baušķenieku grupā katrs sameklēja savā eglītē kādreiz liktu rotu, kas uzvēdīja gaišas atmiņas. Ekskursijas vadītāja Daiga Vilne, tāpat kā pārējie, Miezišķos bija pirmo reizi. Nevajadzēja vilties par redzēto nevienam.
Mēdz sacīt, ka eglīšu rotājumi ir laikmeta liecības, šie vārdi skan trāpīgi. Miezišķu muzejā tas atklājas, par to ir aizvien lielāka interese. Bauskas grupa todien bija pirmā, gaidītas tika vēl četras.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»