BauskasDzive.lv ARHĪVS

Artūrs Toms Plešs komentē uzdevumus 13. Saeimas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētāja amatā

Artūrs Toms Plešs komentē uzdevumus 13. Saeimas Vides un klimata apakškomisijas priekšsēdētāja amatā

  Trešdien, 12. decembrī, tika sasaukta pirmā 13. Saeimas Vides un klimata apakškomisijas sēde, kurā par šīs apakškomisijas priekšsēdētāju ievēlēts baušķenieks Artūrs Toms Plešs («Attīstībai/Par!»). Apakškomisijā darbosies deputāti: Raimonds Bergmanis (apakškomisijas sekretārs, ZZS), Ilze Indriksone (NA), Jānis Krišāns («Saskaņa»), Anita Muižniece (JKP), Evita Zālīte-Grosa (JKP) un Dace Rukšāne-Ščipčinska («Attīstībai/Par!»).

Veicināt zemes ilgtspējīgu apsaimniekošanu

«Bauskas Dzīve» lūdza Artūra Toma Pleša komentāru par plānoto darbu Vides un klimata apakškomisijā.

A. T. Plešs stāsta: «Apakškomisijas galvenais uzdevums būs identificēt ar vides un klimata pārmaiņām saistītas problēmas, piedāvāt konkrētus risinājumus, kā arī izstrādāt un virzīt nepieciešamos likumprojektus vides un klimata pārmaiņu problēmu risināšanai.

Pašsaprotami ir uzskatīt, ka Latvija ir zaļa zeme, kurā vides kvalitāte ir augsta, bet šis pieņēmums ir maldinošs. Latvijas diezgan zemā apdzīvotība, tautsaimniecības intensitāte, pieaugošais individuālais patēriņš un neilgtspējīga saimniekošana atstāj vērienīgu iespaidu uz Latvijas dabu un vidi. Globālās klimata pārmaiņas pasaulē bieži Latvijā bijis tikai formāls iegansts Eiropas Savienības un citu starptautisku fondu apguvē, bet Latvija pašlaik nav gatava straujajām klimata pārmaiņām, tāpēc nepieciešama ļoti aktīva Vides un klimata apakškomisijas darbība.

Svarīgi ir strauji veicināt zemes ilgtspējīgu apsaimniekošanu, kas līdzās intensīvajai lauksaimniecībai paredz zemes pilnvērtīgu apsaimniekošanu ar bioloģiskām metodēm. Tāpēc svarīgi rast atbalstu mazo un vidējo saimniecību, īpaši bioloģiski saimniekojošo, attīstībai.

Vēl viens aktuāls jautājums ir plastmasas, stikla un skārdeņu depozīta sistēmas ieviešana. Ir nepieciešams samazināt produktu, izejvielu un iepakojumu vienreizēju izmantošanu un nonākšanu atkritumos. Ceru, ka apakškomisijas darbā varēšu gūt atbalstu reālas aprites ekonomikas izveidei. Ir jāpanāk izejvielu maksimāla atkārtota izmantošana ekonomikā pirms to nonākšanas atkritumos.»

Sākt dialogu ar privāto sektoru un NVO
A. T. Plešs uzskata, ka svarīgi ir nodrošināt nepieciešamo atbalstu izglītības iestādēm un nevalstiskajam sektoram, veicinot uz darbību vērstu vides izglītību: «Ļoti nepieciešams veicināt sabiedrības izpratni un interesi par vides un klimata pārmaiņu procesiem valstī. Jāvairo sabiedrības atbildība par katra indivīda patēriņu, rīcības sekām un alternatīvām.

Apakškomisijas uzdevums būs stiprināt vides pārvaldības saistīto institūciju funkcijas un efektivitāti. Svarīgi, lai institūcijas spētu kritiski analizēt un uzraudzīt – lai jebkuri pieņemtie likumprojekti nebūtu pretrunā ar ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030. gadam – ANO apstiprinātajiem 17 ilgtspējīgas attīstības mērķiem, kas integrē visas trīs ilgtspējīgas attīstības dimensijas: vides, sociālo un ekonomiskās attīstības dimensiju.

Plānoju sākt aktīvu dialogu ar privāto sektoru un nevalstiskajām organizācijām, lai identificētu konkrētus problēmjautājumus vides un klimata pārmaiņu jomā. Apakškomisijas sēdes tiks organizētas katru mēnesi, bet ceru gūt apakškomisijas deputātu atbalstu biežāku sēžu sasaukšanai pēc vajadzības.»