BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Iznācis unikālās enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1.sējums

Ingrīda Punka

2018. gada 15. decembris 14:54

2092
FOTO: Iznācis unikālās enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1.sējums

Šonedēļ, 13. decembrī, Latvijas Zinātņu akadēmijā svinīgā ceremonijā tika atzīmēta enciklopēdijas “Muižas Latvijā” 1. sējuma (A–H) izdošana, kurā ir apkopotas 179 muižas, arī vairākas Bauskas apkaimes novadu muižas.

Fotogrāfs un kultūras pieminekļu pētnieks Vitolds Mašnovskis 40 gadu garumā veicis ap 1200 Latvijas muižu kompleksu dokumentālu fotofiksāciju un izpēti, kā rezultātā ir tapis nozīmīgs un fundamentāls materiāls Latvijas kultūras mantojumu izpētē un turpmākā saglabāšanā, informē projekta mediju koordinatore Sintija Priedeslaipa.
 
Enciklopēdijas izdošanai ir izveidots vairāk nekā 300 tūkstošu liels fotoattēlu un dokumentu arhīvs. Par muižu vēstures un aptuveni 600 muižnieku ciltskoku pētījumu avotiem izmantoti Latvijas, Vācijas, Igaunijas, Zviedrijas, Polijas, Krievijas, Baltkrievijas arhīvu materiāli, kā arī vācu arhitektu un vēsturnieku publikācijas.

Pašu pirmo enciklopēdijas eksemplāru saņēma Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis. Kā izteicās pats izdevuma autors Vitolds Mašnovskis, - bez Imanta Lancmaņa aktīva atbalsta, palīdzības enciklopēdija nemaz nebūtu iznākusi.

Rundāles pils direktors Imants Lancmanis atklāj, ka ar šīs enciklopēdijas izdošanu mēs esam liecinieki tam, ka ir tapis kaut kas 20. gadsimtam pavisam neraksturīgs: ““Muižas Latvijā” ir enciklopēdija, kas tapusi pēc “tālo laiku” principa - mēs visi zinām Johanu Kristofu Broci un viņa devumu kultūrā. Vitolds Mašnovskis ļoti līdzinās viņam, jo ar savu neatlaidību un cīnītāja garu ir paveicis darbu, kas mums visiem liek brīnīties. Mūsdienās pie līdzvērtīga apjoma materiāliem strādā vareni zinātniskie institūti ar iespaidīgiem resursiem un finansējumu, savukārt šīs enciklopēdijas autors ir paveicis milzu darbu paša spēkiem. Sākotnēji šķita, ka tas nav iespējams, bet autora lielā uzdrošināšanās un ambiciozais gars ir veicinājis kustību un, cerams, attīstību.”

Publiskojot visu Latvijas muižu pārskatu vairākos sējumos, tiks radīta iespēja saņemt apkopotu un strukturētu informāciju, kas līdz šim bija izkaisīta pa dažādiem Latvijas un ārzemju arhīviem, bibliotēkām, muzejiem un privātajiem krājumiem.

Kopumā paredzēti 6 sējumi - katru gadu plānots izdot pa sējumam. Arī šajā izdevumā atspoguļotas vairākas Bauskas novada muižas (no A- H).

Enciklopēdijas 1. sējums (A-H) būs nopērkams lielākajās Latvijas grāmatnīcās.