BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentārs: jānorāda darba alga

Komentārs: jānorāda darba alga

Darba sludinājumos jau no 28. novembra jānorāda darba algas amplitūda. Kā to vērtējat?

Ko tu proti?
Andris Grantiņš, Bauskas novada Dāviņu pagasta z/s «Eriņi» īpašnieks:
– Atklātums pats par sevi nav problēma, varam ne tikai publicēt informāciju par piedāvāto darba algu, bet arī maksāt, kā esam vienojušies. Klasiskais jautājums ir «ko tu proti?». Mūsdienu tehnika prasa tiešām labas zināšanas gan par traktoru un kombainu, gan informācijas tehnoloģijās. Turklāt nepieciešama arī rūpīga attieksme pret šiem darba līdzekļiem. Pieņemot cilvēku darbā mūsu zemnieku saimniecībā (z/s) «Eriņi», esam ar mieru apmācīt un sagatavot saimniecībai lojālu darbinieku, bet it bieži gadās, ka tāds pusgada laikā «izaudzināts» speciālists uzsaka darbu un dodas uz citu pagastu. Ir vēl kategorija «staigātāji», kas patiesībā neko lāgā neprot un negrib arī mācīties, taču algas prasības ir ļoti augstas. Uz darba sludinājumiem lielākoties arī šie cilvēki atsaucas.
Patiesībā problēma ir Latvijas profesionālajā izglītības sistēmā, kas jauniešiem nespēj dot modernas un lauksaimniecības attīstībai atbilstīgas zināšanas. To neatrisinās sludinājumos norādāmās algas apmērs vai amplitūda.


Veicinās darbinieku pārpirkšanu
Ainārs Marinsks, SIA «Kvintets M», būvuzņēmējs:
– Stratēģija, kā atrast darbiniekus, katram uzņēmējam ir sava. Mēs nemeklējam darbiniekus ar sludinājumu palīdzību. Uzskatu, ka algas lielums ir komercnoslēpums, kurš šādā veidā tiks izpausts.
Pašlaik ir tāda situācija, kad darba tirgū strādnieki ir grūti atrodami. Prasība publicēt atalgojumu sludinājumos ļaus virknei uzņēmēju pārpirkt darbiniekus no citiem. Cits jautājums – cik objektīvas būs sludinājumos uzrādītās algas.
Nedomāju, ka tas būs nopietns rīks cīņā ar ēnu ekonomiku, – pēc tam vienalga var vienoties, ka daļu saņem un daļu maksā «aploksnē». Attaisnojumus, kāpēc saņem mazāku algu, bet paliek uzņēmumā, var atrast.
Pašlaik mūsu uzņēmums ar strādājošajiem ir puslīdz nodrošināts. Pamatsastāvs mums mainās maz, ir daudz pastāvīgo darbinieku. Ar to pagaidām nav lielu problēmu.


Godīgi pret darba ņēmēju
Gints, darba meklētājs:
– Tas ir tikai godīgi pret darba ņēmēju. Citādi, ja nav norādīta konkrēta alga, ir kā ar kaķi maisā. Līdz šim populāri sludinājumos bija rakstīt – «konkurētspējīgs», «stabils» atalgojums, bet, kad uz vietas nonāc, uzzini, ka tā ir tikai minimālā alga. Vēl negodīgāk ir, ja vairākās konkursa kārtās tevi visādi pārbauda, tincina, tostarp arī jautā, kāds būtu vēlamais atalgojums, bet tu vispār nezini, uz ko tu pretendē, tērē savu enerģiju, laiku, arī naudu, jo līdz darba intervijai arī jānokļūst. Tālab vien ir pareizais solis veikts, lai cienītu arī darba ņēmēja laiku.
Pārskatot vakanču portālus, var redzēt, ka joprojām ir darba devēji, kas turpina slēpt algu. Citi likuma normu piemēro vēl apsviedīgāk, uzrādot samaksu «no, līdz», kas nozīmē, ka nāksies stingri nopūlēties, lai saņemtu maksimālo. Iespējams, tas darīts ar nolūku, lai pārējie neuzzina katra amata algu, jo ne visur valda atklātība. Nereti arī darba līgumā tiek iestrādāts aizliegums izpaust algu. Varbūt jārosina vēl kādas izmaiņas, lai Latvijā būtu kā Zviedrijā, kur ikviens var uzzināt, kādi ienākumi ir jebkuram cilvēkam.