Ar dūrainīšiem iesaistās simtgades akcijā

Vecumnieku novada Misas ciema bibliotēkā vēl līdz 15. decembrim skatāma rakstaino cimdu izstāde, kas tapusi, Misas adītājām iesaistoties simtgades akcijā «Cimdotā Latvija».
Ekspozīcija iekārtota, Misas bibliotēkai sadarbojoties ar biedrību «Interaktīvā māksla». Apskatāmi 34 cimdu pāri, ko darinājušas desmit meistarīgas adītājas. Iesniegti arī tādi adījumi, kas bijuši ģimenes mantojumā.
Adīšana piestāv seniorēm
Biedrības vadītāja Benita Šmite pastāstīja: «Vecumnieku novadā bija iecere valsts svētkos godinātajiem cilvēkiem dāvināt rakstainus cimdus. Padzirdēju, ka tos grasās vest no kāda cita novada. Biju apņēmības pilna, ka varam savējiem tos uzadīt tepat, Misā. Uzaicinājumu piedalīties «Cimdotās Latvijas» akcijā izplatījām katrā mājā. Un atsaucība tiešām bija, varbūt ne tik liela, kā gaidījām. Protams, pārsvarā pieteicās seniores, kuras savas dienas vada mājās. Vidusskolā ir talantīgi jaunieši, bet viņus grūti iesaistīt. Var jau būt, ka adīšana tiešām labāk piestāv vecākajai paaudzei. Vienas no čaklākajām adītājām ir Gunta Krastiņa, Ilona Zariņa, Aleksan-
dra Petuņina, Ingrīda Štelce.»
Bibliotēkas vadītāja Sarmīte Šlikaite, raksturojot ekspozīciju, atzina, ka laiks ir nežēlīgs un dažas cimdu adītājas jau mūžībā,– Felicita Vaičūna un Vilhelmīne Siliņa, bet viņu cimdiņi silda šo izstādi. Vija Ozola, aktīva tautas nama darbiniece, ar savu rakstaino pāri vēlējusies turpināt mammas Ellas Alekšūnes iesākto un celt gaismā viņas saadīto – ap simt pāru, kur nav divu vienādu. Arī E. Alekšūnes adītie cimdi tika dāvināti čaklākajiem novadniekiem valsts svētkos.
Sarmīte Šlikaite teic, ka tiem, kuri vēlas apgūt adīšanas prasmi, bibliotēka piedāvā grāmatu ar dažādiem rakstu paraugiem; lai gan tehniskais zīmējums jāveido pašiem, no tās var daudz mācīties, un tā ir pieprasīta.
Biedrība «Interaktīvā māksla»
Benita Šmite vēl pastāstīja, ka izstāžu rīkošanā ar bibliotēku ir regulāra sadarbība. Piecos pastāvēšanas gados biedrības «Interaktīvā māksla» dalībnieces apguvušas gan segu un linu dvieļu aušanas prasmi, gan grīdceliņu darināšanu; kādai labāk padodas virtuves priekšmetu dizainēšana vai marmorēšana. Ar paveikto viņas regulāri piedalās Ausekļu dzirnavu pasākumos Bārbelē, kur aušanas prasmes lieliski prot ierādīt Anna Griķe. Pasniedzēja un viena no biedrības aktīvām dalībniecēm ir Mārīte Pučeka. Misas centrs ne visām rokdarbniecēm viegli sasniedzams, ja dzīvo patālāk, tāpēc ļoti ērti, ja var strādāt mājās. Labi audējas prasmes apguvusi, piemēram, Marija Hatuļeva. Pašlaik stelles ir trijām audējām, un nodarbībās Misā viņas mācās tikai sarežģītākās nianses.
Nākamajā gadā biedrība «Interaktīvā māksla» turpinās savu darbību, lai dzīve ciemā būtu tikpat rakstaina kā cimdu pāri. Ir iecere veidot «Misas AC» (aktivitāšu centru). Varbūt izdosies kūdras skulptūru festivāls. Akciju sabiedrības, ko vietējie joprojām dēvē par «Misas kūdru», bet kam nosaukums jau pāris gadus ir «Greenyard Horticulture Latvia», vadība ierosinājusi biedrībai paraudzīties uz kūdras rakšanas darbos atrastajiem «purva čakārnīšiem» – zaru un sakņu veidojumiem, no kuriem cilvēki ar mākslinieka ķērienu, iespējams, izveidotu interesantus priekšmetus.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»