Ar lēnām kustībām un smaidu

Pasaulē zināms kaujas, reliģiskais un medicīnas jeb ārstnieciskais cigun. 2003. gadā Latvijā medicīnas cigun akceptēts kā oficiāla ārstniecības metode, un viens no vienpadsmit sertificētiem ārstiem, kuri mūsu valstī praktizē seno ķīniešu izgudroto atveseļošanās sistēmu, ir vairāku grāmatu autors dakteris Igors Kudrjavcevs. Savos semināros, grāmatās un skolā viņš māca, kā ar vienkāršiem paņēmieniem kontrolēt emocijas, mazināt spriedzi un uzlabot pašsajūtu.
Tikāmies ar I. Kudrjavcevu. «Ņemot vērā Černobiļas anamnēzi, man ir obligāti jāvingro. Ja nedēļu to nedaru, jūtos slikti; ja divas nedēļas – pavisam slikti. To visu izmantoju arī medicīnā, un patiešām palīdz,» cilvēkus līdzdarboties aicina lektors un praktiķis.
Trīs dārgumi
Rietumu medicīnā pacientam ir pasīva loma – viņš ierodas pie ārsta, lai tiktu pie zālēm, bet katrai tabletei ir blakusefekts. Nepietiekami novērtēts paliek dzīvības spēks, ko sniedz kustības un saikne ar dabu. Zviedrijā, piemēram, ir valsts apmaksāta programma depresijas ārstēšanai ar dārzkopību un zirgiem.
«Kāpēc rodas slimības? Traucēta dzīvības spēka plūsma: gan tā, kas cirkulē mūsu ķermeņa iekšpusē, gan tā, ko ņemam no Visuma. Savukārt tikt pie veselības var ar pareizu domāšanu, pareizu elpu un pareizām ķermeņa kustībām,» pārliecināts cigun skolotājs, kuru pacienti sauc par Miera ārstu.
Protams, vienā nodarbībā visu nepagūt, bet ar kaut ko ir jāsāk. Sertificētais ārsts, vairāku augstskolu pasniedzējs un personiskās izaugsmes treneris I. Kudrjavcevs rosina sākt ar nomierinošu elpošanu. «Iedomājieties, ka ieelpa pakāpeniski kā smilšu pulkstenis virzās uz leju, dziļi zem nabas, izelpa izplatās pa visu vēderu un domas seko ieelpai. Miers, harmonija, līdzsvars ir ļoti svarīgi imūnsistēmai, kuras uzdevums ir atšķirt savējo no svešā, aizsargāt no mikrobiem, vīrusiem un parazītiem, kas kuņģī un… galvā. Miers turklāt uzlabo pašsajūtu, rada laimes hormonus un neļauj saspringt. Imūnsistēma strādā kopā ar psihi, centrālo nervu sistēmu. Domas ietekmē imunitāti un otrādi. Daži zinātnieki izmanto terminu «psihoneiroimunoloģija». Mēs pārāk bieži stresojam, kur nevajag, uztraucamies par to, ko nevaram mainīt. Un pārāk daudz domājam. Ķīnieši saka: tie, kuri pārāk daudz domā, iztukšo aizkuņģa dziedzera enerģiju, kas ietekmē gremošanas sistēmu. Ne velti tieši radošo profesiju pārstāvjiem nereti trūkst fermentu barības pārstrādāšanai.»
Kopējs mērķis – palīdzēt cilvēkam
Ķīniešu hieroglifs «ci» apzīmē ‘enerģiju’, «gun» – ‘darbu’, tātad «cigun» ir ‘darbs ar enerģiju’. Kāds iebildīs, ka enerģiju neviens nav redzējis, bet kurš ir redzējis savas smadzenes? «Īstenībā ar ci nevar uzlādēties, jo enerģija ir kustību, elpas un domu mijiedarbības rezultāts,» svarīgāko vēlreiz koncentrējis, ārsts piebilst, ka nozīmīga ir pareiza attieksme pret pagātni. No tās jāņem tikai labais.
Pie pareizas domāšanas pieder arī ticība likumsakarībām. Piemēram, cilvēks sāk praktizēt vingrošanu, bet, tikko muguras sāpes pāriet, fiziskās aktivitātes pārtrauc, jo uzskata, ka sāpes beigušās pašas no sevis. Nekas nejauši nenotiek. «Pēc pārmaiņām uz labo pusi varat izteikt pateicību augstākiem spēkiem, kam ticat, bet apzinieties – stāvoklis uzlabojās arī tāpēc, ka paši darbojāties. Ja nenovērtēsit Die-va jeb Dao dāvanu, nākamreiz to varat nesagaidīt,» dakteris nesaredz pretrunas starp cigun un kristietību. Viņaprāt, reliģijai un jebkurai Austrumu praksei ir kopējs mērķis – palīdzēt cilvēkam.
«Enerģiju mēs ražojam ne tikai ēdot. Vingrot, pareizi elpojot, ļoti labi ir svaigā gaisā, vēl labāk, kad saulīte spīd. Pielūgt Sauli nevajag, gudrāk ir ar spīdekļiem sadarboties, ieelpot, it kā «apēst» tā dziedinošo gaismu un spēku. Šī enerģija taču radīja Visumu un turpina to uzturēt miljardiem gadu. Cilvēka enerģijai ir vairāki līmeņi. Viens atrodas pie ādas, tāpēc ir vērts veikt pašmasāžu un norūdīties. Otrs – emocionālais enerģijas līmenis – atrodas aptuveni metru ap cilvēku; tas vēsta apkārtējiem par iekšējo harmoniju, stabilitāti un veselību. Interesanti, ka ar šo enerģijas starojumu jeb auru mēs veidojam arī aizsardzības loku.»
Iemācies stāvēt kā koks!
Cigun liela nozīme ir pareizai stājai. I. Kudrjavcevs rosina apgūt koka pozu – nostājamies stabili, pēdas plecu platumā, ceļgali mazliet ieliekti, astes kauls virzīts uz priekšu, bet galva stāvoklī, it kā kāds aiz ausīm celtu pret debesīm.
«Tā stāvot, dziļi ieelpojiet caur vēderu, izelpojiet caur galvu! Ar šo vienkāršo vingrojumu, kas apskatāms arī videopielikumos internetā, iespējams viegli tikt vaļā no galvas un muguras sāpēm. Tam pievienojam līganas, simetriskas horizontālas roku kustības uz abām pusēm. Pamīšus pārnesot ķermeņa svaru no vienas uz otru kāju, trenējam mugurkaula mazos muskuļus, tātad – līdzsvaru. Galva smaida debesīm, kā-
jas – zemei. Ļaujieties iztēlei, ieaiciniet sevī gaismas, planētas, dabas enerģiju! Tas nomierina, uzlabo smadzeņu abu pusložu darbību, padara domāšanu elastīgu,» visus treniņa efektus ārsts gatavs skaidrot fizioloģijas valodā.
Kādā prezentācijā viņam izteikts kompliments: «O, tas ir augstākā līmeņa cigun!» Bet viņš oponē – augstākā līmeņa cigun ir tieši tas, ko tu praktizē katru dienu.
Rādot dziedinošās kustības, dakteris paskaļi žāvājas un iesaka to darīt pēc iespējas biežāk. «Tā pabarosim smadzenes ar skābekli, jo ieelpojam jaunu, tīru enerģiju un izelpojam nederīgo. Nu pamēģiniet, tas ir
tik vienkārši! Vingrošanai neviens nav ne par jaunu, ne par vecu.»
Miera ārsta zelta graudi
Mēs nogurstam, jo atdodam savu dzīvības enerģiju, pievēršot uzmanību nevajadzīgām, neharmoniskām lietām un maļot galvā vienas un tās pašas domas.
Spēku laupa pieci zagļi: acis, ausis, deguns, mute un apziņa. Pats galvenais – nedrīkst uzkurināt emocijas. Šķirojiet visu, ko skatāties un klausāties, neļaujiet, lai «sirds no krūtīm lec ārā» par katru traģisku ziņu plašsaziņas līdzekļos! Centieties neiesaistīt emocijas, ja kaut ko mainīt nav jūsu spēkos! Nē, vienaldzība jums nedraud, jūs izvēlaties, uz ko reaģēt.
Mūsu domas, pārdzīvojumi un atmiņas nekur nepazūd, bet tiek it kā ierakstītas mūsu ķermenī. Uzkrājoties informācija var radīt mūsos satraukumu, padarīt mūs grūtsirdīgus, mazkustīgus un slimus. Tāpēc kustība ir dzīvība, jo atbrīvo no informatīvo sārņu uzkrājumiem.
Dao teorija apraksta pāru atbilstības: enerģija un nieres, gars un sirds, dvēsele un aknas, Po jeb neapzinātā dvēsele un plaušas, zināšanas un liesa. Kad prāts mierīgs, organismā norit būtiski fizioloģiski procesi. Atpūšas galvas smadzeņu garoza, sāk labāk strādāt smadzeņu zemgarozas centri, iestājas dziļš lielo un mazo muskuļu atslābums.
Pasaule nav noskaņota pret jums. Pasaule nav radīta, lai būtu pret jums, tā nav radīta arī jūsu ērtībām. Tā vienkārši eksistē. Radītājs parūpējies, lai mēs būtu lieliski piemēroti sadarbībai ar pasauli. Varam mēģināt mainīt pasauli, taču tas ne vienmēr vajadzīgs. Jāmainās pašiem, bet vispirms jāiemācās būt mierīgiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»