BauskasDzive.lv ARHĪVS

Starp mākslu un dzīvi

Anita Rozentāle

2018. gada 27. novembris 00:00

12
Starp mākslu un dzīvi

«Papildus Rundāles pilij mums ir vēl viena pērle novadā. Rapšu un kviešu lauku vidū, starp mašīnām, traktoriem, motoriem Laimas rokām top skaista un trausla māksla. Viņas porcelāns šeit ir brīnums.» Tā «Bauskas Dzīvei» sacīja māksliniece rundāliete Laura Ikerte aizvadītajā nedēļas nogalē, kad Rundāles novada Svitenes pagasta «Urštēnos» bija Laimas Grigones jaunās keramikas darbnīcas un izstāžu zāles «Laima Ceramics» atklāšanas svētki.

Telpas izbūvētas un iekārtotas ar Eiropas Savienības finansētā «Leader» projekta un Lauku atbalsta dienesta palīdzību. Arhitekte – Laimas māsa Lāsma Zilgalve. Viņa, kā pauda keramiķe, «piedāvāja daudz brīnišķīgu tehnisku risinājumu». Celtniecības darbus veica firma «RC būvnieks».

Pašai patīkams un pasaulei vajadzīgs
Laimai Grigonei keramikas trauku radīšanas brīnumu piepildīt palīdz Baiba Mekšs, Brazīlijas latviete, kas atsaukusies senču zemes aicinājumam un nu dzīvo Rundālē. Kā atklāj Laima, viņas taisa gan Latvijas māla traukus, ko apdedzina tradicionālajā svēpētajā malkas ceplī, gan porcelāna un akmensmasas traukus. Darbi ir virpoti uz podnieka virpas, tādējādi katrs ir unikāls. Laima savā darbnīcā uzņem arī ekskursantus, vada meistarklases, tālab ir īpašs prieks par jaunajām, plašajām telpām.

L. Grigones darbam ir sava filozofija, viens no tās stūrakmeņiem – darīt to, kas pašai patīk un kas reizē ir pasaulei vajadzīgs. Keramiķes cenšas izdaiļot cilvēku ikdienu ar tik ierastām mūsu dzīves sastāvdaļām kā traukiem, kā māksliniece teic, – krūzīti mēs nobučojam biežāk nekā tuviniekus, tālab tai jābūt īpašai. «Tas, kas padara keramiku unikālu, ir tās īpašā eksistences telpa starp mākslu un dzīvi(..). Podnieki ir daļa no šī nepārtrauktās tradīcijas procesa un cilvēces meklējumiem pēc lietderības, patiesības un skaistuma,» tāda ir uzņēmuma «Laima Ceramics» filozofija. Keramikas veidošanas un uzņēmuma vadīšanas ceļā gūta pieredze, drosme un atziņa, ka biznesa noslēpums meklējams procesos un lietās, kuri pasaulei ir vajadzīgi.

Pirmā notic mamma
Jaunās darbnīcas atklāšanā klāt bija daudz «Laima Ceramics» draugu, domubiedru, atbalstītāju. Viesus sagaidīja arī suns Džera, ko Laima nolūkojusi patversmē un kas nu kļūst aizvien sabiedriskāks un paļāvīgāks. Īpašu paldies darbnīcas saimniece sacīja savai ģimenei, katram veltot sirsnīgus vārdus un savu mīļo smaidu: «Mamma (Vēsma Veģere – red. piebilde) man ticēja visu laiku, pat pirms es pati sev noticēju. Un tas ir tiešām nozīmīgi meitas dzīvē. Paldies!»

Laima klātesošajiem atklāja arī savu ilgo ceļu līdz profesionalitātei keramiķes darbā, tas nebūt nav bijis tik īss un gluds, kā to daudzi iedomājušies. Bet ar darbu, pacietību, prieku un neatlaidību, gan mācoties Anglijā, gan mūsu Mākslas akadēmijā, gan pie meistares Ingrīdas Žagatas, gan sadarbojoties ar domubiedriem, ir panākts tas profesionālais lidojums, kādu to sagaidām no «Laima Ceramics», kādu to redzam starptautiskās izstādēs un tirdziņos.

Priecīgu akcentu svētkos ienesa arī Rundāles novada vidējās paaudzes deju kopa. Jaunajā telpā pietika vietas jestriem dančiem.

Skice nobeigumam
Uz Laimas darbnīcu atbraukusi arī Aija no Rīgas. Pati sevi viņa sauc par mākslas mīļotāju. Kā Aija atklājusi Laimu? Mākslas akadēmijas bazārā nopirkusi «Laima Ceramics» skaistās krūzītes, tās likusi galdā, kad pie viņas ciemojusies draudzene Laura Ikerte no Rundāles.

Un tad Laura iepazīstinājusi mākslas mīļotāju ar mākslas radītāju – smalko krūzīšu autori L. Grigoni. Arī tā mēdz sākties draudzība – ar Lauras svēpētās podniecības traukiem un Laimas krūzītēm.