BauskasDzive.lv ARHĪVS

Trīs dažādās un tik līdzīgās pilsētas

Uldis Varnevičs

2018. gada 16. novembris 00:00

66
Trīs dažādās un tik līdzīgās pilsētas

Ar Latvijas Pašvaldību savienības atbalstu šonedēļ Bauskas novadu iepazīst Moldovas Sorokas rajona un Gruzijas Hašuri rajona pārstāvji. Savukārt mūsu novada amatpersonas sagatavojušas plašu programmu viesiem, lai pēc iespējas labāk var iepazīt Latviju.

Kopējās prezentācijas, sarunas un diskusijas parāda vienu – visas trīs pilsētas un visi trīs teritoriālie apgabali ir ļoti līdzīgi – pilsētām ir upes, par kuru izmantošanu vai ierobežošanu ir jācīnās, visi ir zemkopības apgabali, kas attiecīgi nosaka arī nodarbinātības attīstības virzienus.

Tīra un sakopta
Gruzijas Hašuri rajona pārstāvji Bauskas novada domei un novada iedzīvotājiem jau ir pazīstamāki – gan mūsējie ir bijuši ciemos, gan viņi braukuši pie mums. Toties ar Moldovas Sorokas pilsētu sadarbības līgums noslēgts tikai pirms diviem gadiem, pagaidām viens otram esam mazāk zināmi.

Uz moldāviem Bauska atstājusi ļoti labu pirmo iespaidu. Latvija sagaidīja ar lietu un nepārtrauktiem mākoņiem, kur sauli pat redzēt nevar. «Īsts rudens – viss ir mitrs, slapjš, bet ielas jums ir tīras, bez dubļiem un lielām peļķēm,» saka Grigorijs Bukataru no Sorokas. Viņš slavē baušķeniekus par uzņemšanu, laipnību un sirsnību. G. Bukataru atzīst, ka sākumā nedaudz bijuši satraukušies, jo Krievijas televīzijā ir dzirdēts, ka Latvijā labāk nerunāt krieviski, ka varot sekot agresīva uzvedība. «Iegājām veikalā, bet tur kasiere, izdzirdot, ka runājam krieviski, mums vēl palīdzēja,» smaidot iespaidos dalās moldāvs.

Gatavo savu albumu
Otrdien delegāciju pārstāvji viesojās Bauskas novada izglītības iestādēs. Apmeklēja Bauskas 2. vidusskolu, Bauskas mūzikas un mākslas skolu, Bērnu un jauniešu centru, kā arī Bauskas baseinu. G. Bukataru ir Sorokas rajona kultūras un tūrisma nodaļas vadītājs. Kā savas nozares speciālistam viņam esot bijis ļoti interesanti vērot notiekošo. Festivālos savulaik esot bijusi iespēja skatīt latviešu folkloras kopas, par mūsu kultūru aptuvens priekšstats esot – mūzikas skolā dejotājiem pat mācot latviešu polku.

«Tā bija ļoti noderīga izglītības pieredze. Man patika, kā ir organizētas tikšanās, – mūs iesaistīja stundu darbā, kopā ar bērniem aicināja kaut ko darīt, iesaistīties nodarbībās. Tas mums palīdzēja saprast jūsu bērnu spējas,» pauda G. Bukataru.

Bauskas bērnu un jauniešu centrā delegācijas pārstāvjiem bija iespēja pašiem gatavot rupjmaizes kārtojumu un speciālu albumu, kur ievietot bildes no Latvijas. Vakarā viņi iepazinās ar Bauskas baseinu.

Novērtē atzinīgi

Bauskas novada sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ieva Šomina informē, ka delegācijas šoreiz ieradušās Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) projektā. Tāpēc šī vizīte ir ne tikai iepazīšanās ar vietējo pašvaldību, bet piektdien arī notiks seminārs dienas garumā par Latvijas sadarbību ar Moldovu, Gruziju un citām Melnās jūras reģiona valstīm, kā arī Bauskas novada pieredzi sabiedrības līdzdalības veicināšanā.

Ligita Pudža, LPS padomniece ārējo sakaru jautājumos, informēja, ka šī vizīte ir viens no Eiropas Vietējās solidaritātes dienas pasākumiem. Eiropas Komisija finansē projektu, kura partnere Latvijā ir LPS, kas savukārt projektā iesaistīja vēl 29 partnerus. «Vislielākā aktivitāte ir saistīta ar Bauskas novadu,» atzīst L. Pudža. Pasākuma mērķis šoreiz ir iesaistīt sadarbībā ne tik daudz valstis, cik tieši lokālās pašvaldības.

«Mēs vērojam un skatāmies, cik daudz pie jums ir paveikts ar Eiropas Savienības fondu atbalstu. Piemēram, pie mums ļoti liela problēma ir ūdens attīrīšana, tā ir joma, kur jums īsteno lielus projektus. Mēs ticam, ka ar laiku arī būsim Eiropas Savienībā, saglabājot mūsu īpašo kultūru, bet darbojoties kopā,» pauž G. Bukataru.

Nedēļas nogalē viesi no Gruzijas un Moldovas piedalīsies Latvijas simtgades svinību svētku pasākumos.

FAKTI

Soroka (Moldovas valsts valodā – rumāņu valodā: Soroca) ir pilsēta Moldovā pie Dņestras upes aptuveni 160 km uz ziemeļiem no galvaspilsētas Kišiņevas. Tā ir Sorokas rajona administratīvais centrs.

Rajonā mīt 95 018 iedzīvotāju; ir 35 pašvaldības un 68 ciemi. Vienīgā pilsēta ir Soroka.