Nākamgad mainīsies gāzes tarifi

Sākoties apkures sezonai, bieži rodas jautājumi, kā sakopt apkures katlu un kādu pirkt, ja vecais vairs nav darba kārtībā. Šoreiz apvaicājām gāzes katlu speciālistus par to, cik izmaksā apkope un kādas pārmaiņas ir apkures iekārtu nozarē.
Internetā atrodamā informācija liecina, ka ar gāzes katlu apkopi mūsu novados nodarbojas trīs uzņēmumi – SIA «Dūmiņš A», «Gastex» un «Santehnika AV». Tomēr gan aptaujātie katlu īpašnieki, gan uzņēmēji stāsta, ka pakalpojumus sniedz arī citu novadu un pilsētu uzņēmumi. Tiesa, par katru ceļā pavadīto kilometru jāmaksā, un parasti rīdzinieku vai jelgavnieku paveiktais ir dārgāks.
Viss automatizēts
Speciālisti, kas nodarbojas ar gāzes apkures katlu apkalpošanu, stāsta, ka gāzes apkure pašlaik ir labākais apkures veids – gandrīz pilnīga automatizācija, aizņem maz vietas, ikdienā nemanāma. Nav nepieciešama regulāra kurināmā papildināšana vai gādāšana ziemai. Uzņēmumiem tas ir diezgan lēts apkures veids, jo var ieekonomēt uz darbaspēka izmaksām.
Jaunas sistēmas tiek izbūvētas visu laiku. SIA «Gastex» siltumapgādes un gāzes apgādes sertificētais inženieris Aivars Svarenieks stāsta, ka uzņēmums šogad centīgi strādājis gāzes apkures ierīkošanas un pārbūves objektos. Uzvarēti SIA «Gaso» iepirkumu konkursi, un veikti dažādi privātie pasūtījumi gan mājām, gan ražotnēm. «Notiek arī atjaunināšana un rekonstrukcija – sistēmas un apkures katli savu laiku nokalpo,» atzīst A. Svarenieks.
Tomēr ne visi to var atļauties. Uzņēmēji atzīst, ka dažkārt gāzes cauruļvada ierīkošana ir ļoti dārga. Tad atliek vien meklēt alternatīvas – ar cieto kurināmo vai elektrību apsildāmas sistēmas. Iespējams izvēlēties arī apkuri ar sašķidrināto gāzi, bet tad tomēr lietotājam jāiegulda vairāk pūļu apkures nodrošināšanā, nevis kā ar dabasgāzi, kur vienkārši jāpieslēdzas sistēmai.
Kamēr būs noliktavā
Viena no būtiskākajām pārmaiņām kopš 2015. gada ir pāreja no tradicionālajiem konvekcijas uz kondensācijas tipa katliem. To savulaik noteica Eiropas Savienības direktīva. Jaunie katli ir dārgāki, bet efektīvāki un videi saudzīgāki. Teorētiski tiem jāietaupa apmēram 10 – 15 procentu kurināmā, salīdzinot ar konvekcijas katliem.
«No jauna var izbūvēt tikai kondensācijas tipa katlus,» stāsta A. Svarenieks. Jaunie katli ir diezgan vēsi – dūmgāzu temperatūra nepārsniedz 85 grādus. Samazināts uguns bīstamības risks.
Tiesa, kamēr ir pieejami vecie konvekcijas katli, projektos, kur tie kādreiz ierīkoti, nolietotās iekārtas var nomainīt ar jaunām, tāda paša tipa. SIA «Santehnika AV» vadītājs Artūrs Varnevics stāsta, ka, pārejot uz jaunajiem katliem, parasti nepieciešama pārbūve vecajos projektos. Tāpēc daudzi izvēlas nolietoto katlu nomainīt pret tāda paša modeļa jaunu. Vienīgā problēma – šādus katlus vairs neražo, un nomainīt varēs tik ilgi, kamēr tie būs noliktavās.
Apkope – 30 eiro
Cik izmaksā apkures katlu apkope? Aptaujātie uzņēmēji teic, ka parasti tie ir 30 eiro. Izmaksas varētu sadārdzināt braukšana, ja objekts ir ārpus Bauskas, un bojātu detaļu maiņa. Citādi šim maksājumam lielākam nevajadzētu būt.
Gāzes katli jātīra vismaz reizi sezonā, meistari iesaka to darīt pēc apkures sezonas, nevis pirms, jo rudenī par to atceras visi, un tad var nepaspēt apmeklēt visus objektus. Ar šādu problēmu šogad saskāries A. Varnevics. Viņš stāsta, ka apkalpoti gandrīz simts apkures katli un bijuši gadījumi, kad nācies atteikt, jo nav bijis laika. «Vasarā, kad parasti katls nodrošina tikai karstā ūdens uzsildīšanu, tas «neaizaug» tik ļoti kā ziemas sezonā, kad kurina intensīvāk,» skaidro A. Varnevics.
Arī A. Svarenieks atzina, ka uzņēmuma darbinieki šoruden iztīrījuši apmēram simts apkures iekārtas. Viņš aicina pievērst uzmanību arī tam, no kurienes katls gūst gaisu. Ja gaisa pievads iebūvēts no āra, tad gaiss ir tīrāks un aplikums mazāks. «Ja apkures katls gaisu iegūst no iekštelpām, tad tajā nokļūst arī putekļi, suņu un kaķu spalvas un cita veida piesārņojums. Tas veido aplikumu,» skaidro A. Svarenieks. Viņš uzsver, ka apkures katlus vajag tīrīt – tas paildzina iekārtas mūžu, turklāt piedegums samazina lietderības koeficientu – apkure izmaksā dārgāk. Aplikuma vietās var veidoties pārkaršanas un izdegšanas draudi – ierīce daudz agrāk nav vairs lietojama.
Atver veikalu
Uzņēmēji uzsver, ka apkopi svarīgi veikt pie sertificēta meistara, vēlams uzņēmumā, kas pārstāv attiecīgo ražotāju firmu. SIA «Gastex» sadarbojas ar «Viessmann», bet «Dūmiņš A» un «Santehnika AV» – ar «Junkers» katlu ražotājiem. Iespējams, drīz «Junkers» katlus sauks par «Bosch», jo šis uzņēmums iegādājies katlu ražotni. «Domāju, ka lietotājiem nav, par ko uztraukties. «Bosch» ir lielākais siltuma iekārtu ražotājs pasaulē,» vērtē A. Varnevics. «Junkers» katlus tirgo arī «Dūmiņš A».
SIA «Santehnika AV» ir jaunākā trīs uzņēmumu sarakstā – dibināta 2013. gadā. SIA «Gastex» izveidota 2003. gadā, «Dūmiņš A» – 2007. gadā. Šogad SIA «Santehnika AV» atvērusi arī savu veikalu Bauskā, Pilskalna ielā. Veikalā darbu sākusi Artūra Varnevica sieva Egita, un tas kļuvis par ģimenes ienākumu avotu.
Tiesa, par jauniem katliem jāsāk domāt arī tiem, kas kurina ar cieto kurināmo. A. Varnevics seko līdzi ziņām no Eiropas Savienības, un viena no topošajām direktīvām varētu būt saistīta ar izmaiņām cietā kurināmā katliem. Plānots, ka arī tie būs efektīvāki un vairāk specializēti. Tas gan vēl ir tapšanas stadijā, bet jaunajos projektos var nākties rēķināties ar citām prasībām.
Būs jāmaksā par dabasgāzes pieslēgumu
Nesen divās daļās sadalīja maksājumu par elektrību – tagad jānorēķinās gan par pieslēgumu, gan par patērēto, tāpat no nākamā gada plāno sadalīt maksājumu par dabasgāzi.
Fiksētās izmaksas veido galvenokārt dabasgāzes tīkla uzturēšana un personāls, savukārt mainīgās – dabasgāzes tehnoloģiskais patēriņš. Ar fiksēto un mainīgo tarifa komponenti iegūstamā izmaksu proporcija ir noteikta katrai tarifu grupai individuāli. Lietotājiem, kuriem patēriņš no maija līdz novembrim veido vairāk nekā 85 procentus no objekta gada patēriņa un citos mēnešos nepārsniedz 15 pro-
centu no gada patēriņa, būs iespējams izvēlēties tarifu, kas sastāv tikai no mainīgās daļas. Tas noteikts par 20 procentiem lielāks nekā līdzšinējais sadales pakalpojuma tarifs.
Tiek skaidrots, ka gāzes patēriņš Latvijā pēdējos gados samazinājies par 30 procentiem un attiecīgi pieaug tā daļa fiksēto maksājumu, kas jāsedz no ienākumiem. No gāzes sistēmas uzturēšanas
90 procentu maksājumu ir fiksēti. Tāpēc jaunās sistēmas mērķis ir vispirms nodrošināt šo maksājumu daļu. Otra daļa ir mainīga atkarībā no dabasgāzes cenas un patēriņa.
Aptuveni aprēķini ar gaso.lv mājaslapā atrodamo kalkulatoru liecina, ka būs grupas, kam kopējais maksājums samazināsies, un būs arī tādas, kurām tas pieaugs. Iespējams, tāpat kā ar elektrības divpakāpju tarifu, dažām privātpersonām un uzņēmumiem vajadzēs apsvērt pieslēguma jaudas samazināšanu.
Plānotais fiksētais maksājums objektiem, kur uzstādītā atļautā slodze ir līdz 65 kubikmetriem stundā
Avots: gaso.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»