BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Leģendu nakts Svitenē

Ivars Bogdanovs

2018. gada 29. oktobris 17:25

4285
FOTO: Leģendu nakts Svitenē

Lietainā un vējainā sestdienas, 27. oktobra, vakarā 35 pilis un muižas Latvijā atmirdzēja Leģendu nakts sveču gaismā. Rokrokā ar izziņas kāri par noslēpumiem un gadsimtu vēstures mīklām ļaudis no tuvienes un tālienes pulcējās arī Rundāles novada Svitenes muižā.
Piecu stundu garo sarīkojumu atklāja Rundāles novada kultūras darba organizatore un Svitenes mākslas skolas vadītāja – Leģendu nakts iedvesmotāja Lilita Lauskiniece. Viņa uzteica darbīgos skolas audzēkņus, pedagogus  un pašdarbības kolektīvu entuziastus  par atsaucību  un svētku radītprieku.

Tradicionālais dāvinājums – torte no  Latvijas labākās kūku cepējas Ilzes Kupčas ar uzrakstu «Leģendu nakts – 2018» – tika palīgiem un vakara programmas veidotājiem. 19. gadsimta klātbūtni uzbūra tā laika  dzeja un mūzika. Ar lasījumiem uzstājās amatierteātra «Stella» dalībnieces Sanita Anspoka, Baiba Beitiņa un Gunta Šurna. Bet senioru deju kopas «Magnolijas»  iznesīgais solis un staltā stāja ļāva iztēloties balles Svitenes pilī tālajā gadsimtā.

Pēc īsā ievadkoncerta ikviens varēja doties savās gaitās pils telpās uz radošajām  darbnīcām. Fotogrāfijas mākslā foto stūrītī «Grāfienes tronis» līdzās ar padomiem bija foto un video apmācības skolotājs Dmitrijs Ščegoļevs. Viņš uzsvēra, ka darbošanās šajās jomās attīsta komunikācijas prasmes; labs fotoportrets iegūstams, ja veidojas kontakts; tam nepieciešamas arī psiholoģijas zināšanas. Galvenais tik un tā ir cilvēks un viņa pārdzīvojums, pārliecināts Svitenes mākslas skolas skolotājs.

Drosmīgākie varēja izmēģināt roku tērpu veidošanā kopā ar jauniešu biedrību «Mums pieder pasaule». Dzīve pilīs un muižās savulaik nebija iedomājama bez mājdzīvniekiem. Dižciltīgo ļaužu vidū īpaši mīlēti bija zirgi un suņi. Skatuves spēli «Ursas jautrie piedzīvojumi» bija izvedojuši Lubānas amatierteātra aktieri un bērni (režisore I. Kraukle), ļaujot vaļu fantāzijai par iespējamiem un neiespējamiem Ursas nedarbiem. Visi zālē esošie kopā ar uzveduma dalībniekiem varēja apgūt pirmās suņu apmācīšanas iemaņas. Labsirdīgajiem labradoriem uz skatuves patiesi bija «zvaigžņu stunda», un tie savus saimniekus nepievīla, izpildot visu, ko vien viņi vēlējās.
 
Šogad centrālā tēma bija Svitenes muižas īpašnieces Cecīlijas fon Anrepas-Elmptas gleznu kolekcijas liktenis. Mākslas zinātnieces Kristiānas Ābeles stāstījums klātesošos aizveda mākslas pasaulē. Pateicoties viņas darbam un veiksmei, apmeklētāji uzzināja par ļoti vērtīgu atradumu – katalogu, kas nu ir pilnīgākais informācijas avots par to, kādas gleznas rotājušas Svitenes pils telpas. K. Ābele uzsvēra, ka līdz pat pagājušā gada nogalei bijušas tikai netiešas norādes par kolekcijas esamību. Arī Imanta Lancmaņa 2003. gadā izdotajā grāmatā par Svitenes un Bērsteles muižām teikts, ka «nostāsti piemin»...