Pašiem savs neformālais klubiņš

Vecumnieku novada Skaistkalnes bibliotēkā no 14. līdz 22. augustam norisinājās grāmatu dāvināšanas akcija bibliotēkai «Lasītāju grāmatu plaukts». Iestādes vadītāja Daiga Jakuška informē, ka dāvinājumus no skaistkalniešiem un citiem bibliotēkas draugiem pieņems arī pēc akcijas noslēguma.
Grāmatu dāvināšanas akcijas mērķis ir nostiprināt ciešāku saikni ar lasītājiem, sniegt iespēju vērtīgus izdevumus, kas pašiem vairs nav vajadzīgi, atnest uz bibliotēku, nevis nodot makulatūrā. Dažreiz gadās, ka šķiroto atkritumu konteinerā ar vieglu roku izmetam grāmatas, ko citi veltīgi meklē antikvariātos un bukinistu tirdziņos.
Nāk prātā pirms dažām dienām dzirdētais tērpu mākslinieces stāsts. Reiz papīru konteinerā ieraudzījusi pirms gadiem 40 izdotu šūšanas un modelēšanas rokasgrāmatu, ko jau sen ilgojusies dabūt. «Labāku nozares grāmatu vēl nebiju redzējusi! Tas ir mans vērtīgākais atradums,» uzskata māksliniece.
Personiskas dāvanas
Skaistkalnes bibliotēkai pietiek naudas jaunu grāmatu iegādei, tāpēc akcija nekādā ziņā nav jāuztver kā palīdzība grūtā brīdī. Lasītāju dāvinātie izdevumi tiek šķiroti un novietoti atsevišķā plauktā. Pagaidām grāmatu nav daudz.
Daiga Jakuška stāsta par dāvinājumiem «Lasītāju grāmatu plauktam»: «Paldies skaistkalniešiem par atsaucību! Vairāki lasītāji bibliotēkai ziedoja bibliogrāfiskus retumus – filozofijas, psiholoģijas un citu nozaru grāmatas, kas izdotas pirms Otrā pasaules kara. Kolekcijā ir arī mūsdienās izdoti tulkotie romāni, latviešu oriģinālliteratūra, vēsturiski apraksti. Daži apmeklētāji no dāvinājumu plaukta jau ņem grāmatas uz mājām. Šo akciju, tāpat kā daudzus citus mūsu bibliotēkas pasākumus, atbalsta sabiedrībā pazīstami novadnieki, piemēram, rakstniece un publiciste Dzintra Šulce, dzejniece Olita Simaško, arī vecsauliete Aina Dravniece, kuras dzimtas saknes ir Skaistkalnē. Par bibliotēkas draugiem ir kļuvuši arī vairāki iedzīvotāji, kuri samērā nesen Skaistkalnes pagastā iegādājušies īpašumus.»
Pensionētā skolotāja skaistkalniete Laimdota Prūse dāvinātajām grāmatām pievienojusi sirsnīgu vēstuli: «Mīļā Skaistkalnes bibliotēka! Daudzus gadus tu man esi bijusi tā vieta miestā, kur iegriezos vislabprātāk un ar prieku. Taču laiks rit, dzīve mainās... Paldies, bibliotēka, ka esi, biji un būsi!»
Pagasta dzīves centrs
Piektdienas Skaistkalnē ir tirgus dienas, tāpēc bibliotēka atvērta jau no pulksten 9, jo tā ir iedzīvotāju galvenā tikšanās vieta ciemā – tāds kā neformāls klubiņš. Daži bibliotēkā pavada visu priekšpusdienu, citus Daiga ar savu auto aizved mājās. Arī pagājušajā piektdienā, 17. augustā, bibliotēkā valdīja liela rosība. Sarunās par dzīvi un grāmatām iesaistījās baušķeniece Mārīte Dābola, rīdziniece Brigita Eihmane, skaistkalnieši Jānis Vītoliņš, Valdis Škapars, Jozefīne Līdaka un citi apmeklētāji.
Mārīte Dābola, kura atvaļinājumu vienmēr pavada dzimtajā ciemā, uzsver: «Bibliotēka ir pagasta dzīves centrs. Skaistkalnieši šurp nāk, lai dalītos priekos, izsūdzētu bēdas, konsultētos par visdažādākajiem sadzīves jautājumiem. Vispirms ir bibliotēka, tikai vēlāk cilvēki dodas vai nu pie daktera, sociālā darbinieka, vai citiem speciālistiem. Daiga visus uzklausa, nevienam neliedz padomu, cienā ar kafiju. Gaisotne ir kā lielā, draudzīgā ģimenē.»
Mārīte Dābola Skaistkalnes bibliotēkas lasītāja ir kopš bērnības. Kopā ar Daigu Jakušku viņa savulaik studējusi bibliotēku zinātni, abām ir profesionālas intereses, lai gan bibliotēku jomā Mārīte nav strādājusi.
Interesanta sakritība
Vecāku mājiņā Mēmeles krastā vasaru pavada rīdziniece Brigita Eihmane. Visu mūžu viņa ir nostrādājusi farmācijā. Jau daudzus gadus dzied Rīgas kultūras un mākslas centra «Mazā ģilde» sieviešu korī «Sudrabotā gaisma», šogad piedalījās simtgades Dziesmu svētkos. Ikreiz, atbraucot uz Skaistkalni, Brigita dodas uz bibliotēku izvēlēties grāmatas. Viņai ir plašs interesējošo tēmu loks. Ārpus tā ir vienīgi detektīvromāni un trilleri.
Arī savā dzīvesvietā Pārdaugavā Brigita apmeklē vietējo bibliotēku. Viņa atklāj interesantu sakritību: «Ar simpātijām un prieku allaž raudzījos uz jauniņo bibliotekāri Madaru. Reizēm klusībā nodomāju, ka ilgotos pēc tādas vedeklas. Taču mans dēls Kaspars bibliotēku Pārdaugavā neapmeklēja. Viņam bija citas intereses. Tikai vēlāk nejauši uzzināju, ka Madara ir Skaistkalnes bibliotēkas vadītājas Daigas Jakuškas meita. Tas bija brīnišķīgs pārsteigums.»
Brigitas dēls Kaspars Eihmanis ir ķīniešu valodas un orientālistikas speciālists, Latvijas Universitātes Āzijas studiju programmas pasniedzējs, publikāciju autors žurnālā «Rīgas Laiks», lektors. Strādājis par pētnieku Ķīnas literatūras un filozofijas institūtā Taipejā, Taivānā un Pekinas Pedagoģiskajā Universitātē, bijis vieslektors universitātēs Venēcijā un Minhenē. Pašlaik Kaspars ar ģimeni dzīvo Taivānā, kur turpina studijas doktorantūrā.
Ar sunīti un ķerru
Brigita, tāpat kā Mārīte Dābola, ir Skaistkalnes vidusskolas absolvente. Mārīte spriež: «Visi skaistkalnieši, vienalga, lai kur dzīvotu, tik un tā tiecas uz dzimto vietu. Mēs esam sava miesta patrioti. Starp citu, sarunvalodā skaistkalnieši nelieto vārdu «ciems», bet gan «miests».»
Jānis Vītoliņš bibliotēku apmeklē ik piektdienu. Ar grāmatu lasīšanu viņš neaizraujas, bet internetā pārlūko ziņu un sludinājumu portālus, printē komunālo maksājumu rēķinus. Jāņa aizraušanās ir bibliotēkas sarīkojumu fotografēšana un filmēšana.
Savukārt Valdis Škapars apgalvo, ka dzīvi vispār nevar iedomāties bez lasīšanas. No savām mājām meža viducī uz bibliotēku un veikalu viņš parasti dodas ar ķerru un sunīti. Ķerrā varot ērti salikt pirkumus un grāmatas, lai smagumi nav jāstiepj trīs kilometrus. Valdis lasa nopietnu literatūru, viņam piemīt filozofiska dzīves uztvere.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»