Ligzdiņa šūpojas meža vidū

Klusā meža ielokā netālu no Misas ciema Vecumnieku novadā savus darbus rada jaunā uzņēmēja Baiba Tērauda. Ar viņas rokām top savulaik netradicionālas, bet nu jau aizvien biežāk dažādās malās redzamas šūpoles.
Pirms trim gadiem jauniete kopā ar vīru un dēlu pārcēlusies no Rīgas uz laukiem. Otro bērniņu gaidot, radušās dažādas idejas, viena īstenota un daļēji kļuvusi par iztikas avotu.
Ozola paēnā
Meža ielenkumā mājas pagalmā veca ozola zaros karājas vairākas ligzdiņšūpoles un šūpuļkrēsli, ko darinājusi Baiba Tērauda. To vidū ir arī pašas pirmās un vecākās ligzdiņšūpoles, kas gan daudzas reizes ir pārtaisītas un mainītas, bet palikušas kā sava veida relikvija. Kokā redzami arī jaunākie darinājumi – šūpuļkrēsli.
«Tas viss ir roku darinājums. Piņķerīgi un laikietilpīgi. Rokām ir tiešām liela slodze, un jāuzmanās, lai nebūtu pārslodzes. Tad rokas sāp un ilgāku laiku nevar strādāt. Tomēr pašai šī nodarbe ļoti patīk, un tas ir galvenais,» saka meistare. Viņa vērtē, ka dienā var radīt divas ligzdiņšūpoles, kuru garums diametrā ir viens metrs. Tam palielinoties, ieguldītā darba apjoms pieaug ļoti spēcīgi – pusotra diametra ligzdiņšūpoles jau prasa divu dienu darbu.
Produkts izdevies labs – šūpoles var droši stāvēt laukā. Lietus tās maz ietekmē – materiāls ir sintētisks, ātri izžūst.
Ar pieredzi uz laukiem
Mācību laikā paveiktais un darba karjerā piedzīvotais nebūt neliecināja, ka varētu sākt tādu uzņēmējdarbību. Dzimtā puse Baibai ir Līgatne, bet pieci gadi pavadīti Rīgā. Pabeigta vidusskola, kā arī apgūtas prasmes darboties ar bitēm. «Vienmēr paticis kaut ko veidot, meistarot, patika floristika. Sevi uzskatu par lauku cilvēku. Fiziskie darbi, kas veicami ar rokām, nav sveši,» pauž uzņēmēja.
Piecus gadus viņa dzīvoja Rīgā. Vispirms strādāja būvmateriālu veikalā, kur gūta milzīga pieredze – iepazīti ļoti daudzi un dažādi materiāli. Tur strādāt esot paticis. Nākamā darbavieta bija ar reklāmas jomu saistīta kompānija, kur vairāk guvusi šūšanas un rakstu iemaņas, piemēram, izšujot firmu logo uz apģērbiem.
Tomēr pienācis brīdis, kad sapratusi – pilsētā nepatīk, nespējusi izturēt stresu un burzmu, turklāt bijušas arī veselības problēmas. Sākuši meklēt māju laukos un atraduši šo vietu, kurā esot iemīlējušies uzreiz. «Dzīve ir normāla un jūtos ļoti labi. Pie laukiem esmu pieradusi, un Rīgas stress man nepatīk,» tā B. Tērauda.
Bērniņu gaidot
Aktīvām māmiņām bērna gaidīšanas laiks bieži vien ir ne tikai sava veida atpūta, bet arī iespēja apgūt ko jaunu. «Kamēr gaidīju bērnu, prātā nāca dažādas idejas. Reiz ieraudzīju internetā līdzīgu versiju un nolēmu pamēģināt uztaisīt pati ligzdiņšūpoles. Sapratu – es taču varu pati! Pasūtīju interneta veikalā materiālus un sāku darboties. Uzreiz nesanāca, bet vēlme un spītība bija, turklāt šūpoles tiešām iepatikās, un tā tas aizgāja,» atceras meistare.
Viens no lielākajiem ieguvumiem bija ģimenes atbalsts. Draugiem un radiniekiem patika, un tas iedvesmoja. Arī pirmās atsauksmes no pircējiem bija ļoti labas, un tas iedrošināja.
Šūpoles B. Tērauda tirgo jau otro gadu. Uzņēmējdarbības formu izvēlējusies vienkāršu – pašnodarbinātais ar patentmaksājumu. Ja apgrozījums ir līdz 15 tūkstošiem eiro gadā, nav grūtību darboties – laikus jāsamaksā nodokļi un jāizraksta rēķini. Par izplatīšanas kanālu pagaidām izvēlējusies lapu sociālajā portālā facebook.com, kā arī sludinājumus ss.lv. Pircēji piesakās, un siltajā sezonas laikā darbs ir nodrošināts – pieprasījums ir pietiekams.
Tomēr nākotnē meistare plāno izvēlēties vai nu mikrouzņēmumu, vai citu uzņēmējdarbības formu. Ir arī attīstības idejas – nopirkts domēns pinu.lv, ziemā varētu būt gatava interneta mājaslapa. «Draugos un rados ir mākslinieki, kas palīdz. Vīra brāļa sieva radīja uzņēmuma logo. Citur tas noteikti izmaksātu dārgi, bet te iznāca barters – norēķinājos ar pašas bišu sanesto medu,» smaida uzņēmēja.
Pozitīvisma gandarījums
Pilnībā sevi nodrošināt ar šūpoļu ražošanu pašlaik nesanākot, bet uzņēmēja vērtē, ka nākotnē bizness varētu būt nopietnāks. «Laukos tas ir lielisks veids, kā dzīvot un strādāt,» saka B. Tērauda. Ģimene labi iejutusies arī vietējā vidē – vecākais puika jau trešo gadu mācās Misas vidusskolā, savukārt jaunākā atvasīte šogad sāks apmeklēt bērnudārzu. Veikals un skola ir salīdzinoši netālu – no pirmās nepieciešamības piedāvājumiem nekā netrūkst. Galvenā problēma, kā jau mežā un laukos dzīvojot, ir sliktie ceļi, bet ar tiem jāsamierinās – tāda ir lauku ikdiena.
Vasarā nodarbošanās prasa ļoti daudz laika – maz kam citam paliek. Toties ziemā pieprasījums ir mazs, tad var vairāk domāt par jauniem produktiem – eksperimentēt, plānot, izmēģināt jaunu dizainu. Tā pagājušajā gadā tapusi ideja par šūpuļkrēsliem. «Piedomāts pie šūpuļu konstrukcijas – tur ir virkne mazu knifiņu, kuru izpratne prasīja daudz laika un pieredzes. Ne vienas vien šūpoles ir vairākas reizes izjauktas un saliktas. Daudz pētīju arī internetā, bet prakse tomēr dod visvairāk,» vērtē B. Tērauda.
Uzņēmēja teic, ka pozitīvisma dēļ vien ir vērts ar to nodarboties. «Kad saņem labas atsauksmes un fotogrāfijas ar priecīgiem bērniem, rodas liels gandarījums un motivācija šo nodarbi turpināt,» smaida meistare.
Spriež par valsts atbalstu jaunajiem vecākiem
Labklājības ministrija kopā ar Latvijas Tirdzniecības un ražošanas kameras (LTRK) pārstāvjiem pārspriedusi iespēju mainīt nosacījumus bērnu kopšanas atvaļinājumam. Tā informē ziņu aģentūra LETA.
LTRK atgādina, ka tās biedri arvien vairāk izjūt darbaspēka trūkumu. Turklāt daļa vecāku tāpat cenšoties atrast dažādus veidus, kā strādāt, bet dara to nelegāli.
Ministrija meklēs arī risinājumus gadījumos, kad jaunie vecāki vēlas saglabāt pašnodarbināto statusu, kas pašreiz nav pieļaujams, kā arī tad, ja viņi vēlas valsts pabalsta saņemšanas laikā sākt veidot savu biznesu. Ekonomikas speciālisti pauž, ka jaunie tēvi un mammas bieži vien bērna kopšanas atvaļinājuma laikā rada idejas jaunai uzņēmējdarbībai, ko varētu attīstīt jau laikus, taču tad uzreiz jāzaudē bērna kopšanas pabalsts. Lai tā nenotiktu, rosīgie mazuļu vecāki izvēlas vai nu darboties nelegāli, vai meklē citas shēmas uzņēmuma darbības nodrošināšanai.
Lai šādas situācijas risinātu, Labklājības ministrija plāno pieņemt grozījumus, kas paredz – bērna kopšanas atvaļinājuma laikā drīkstēs strādāt ceturtdaļslodzi, nezaudējot valsts atbalstu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»