Komentāri: Ar pasi nepietiks

Personas apliecību jeb elektroniskās identifikācijas karti (eID) kā obligātu dokumentu visiem valsts pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu, ar atsevišķiem izņēmumiem jau no 2023. gada paredz grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā. Kāds jūsu viedoklis – kam kalpos šāda obligāta ID karšu ieviešana?
Ilona Ķepale, Pilsonības Un migrācijas lietu pārvaldes Bauskas nodaļas vadītāja
Visi būs ieguvēji
– Jau pašlaik vairākums cilvēku dažādu apsvērumu dēļ izraugās nevis pasi, bet tieši personas apliecību (eID). Galvenais iemesls šādai izvēlei ir zemāka valsts nodeva, taču ļaudis bieži neaizdomājas, ka patiesībā samaksā to pašu cenu, ko par pasi, jo eID karte ir derīga piecus, bet pase – desmit gadus.
Pieļauju, ka plānotais jaunais nosacījums attiecībā pret eID karti problēmas var sagādāt vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri īsti nezina un neprot to pielietot digitālajā vidē. Ja vienīgi e-veselību daudz vairāk piesaistīs šai kartei, varbūt tad vecļaudis radīs tai arī pielietojumu.
Kopumā domāju, ka ieguvēji būs visi Latvijas iedzīvotāji, jo savā lietošanā iegūs ērti izmantojamu personu apliecinošu dokumentu. Plānots, ka no nākamā gada tiks izdotas jauna parauga personas apliecības, kurām būs gan vizuāli uzlabojumi (krāsains fotoattēls), gan paaugstināta drošība un krietni pilnveidota lietošana e-vidē. Plānots, ka ar personas apliecību varēs izmantot e-pakalpojumus ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropas Savienībā. Personas apliecībai tiks arī pagarināts derīguma termiņš, kas būs tāds pats kā pasei – desmit gadi.
Rihards Gailītis, pensionārs Bauskā
Daudz tēriņu
– Lēmums pāriet no pasēm uz identifikācijas kartēm (ID) ir lieks. Pensionāriem tas nebūs vajadzīgs – nedz esam gatavi izmantot šo karšu tehnoloģiskās priekšrocības, nedz ir vēlme tērēt līdzekļus.
Pašam pase derīga līdz 2023. gadam. Ir ID karte, kuru savulaik izņēmu kopā ar pasi un nesen atjaunoju. Ar ID karti ir vieglāk – ar to braukāju apkārt, un pase stāv mājās. Pasi izmantoju nopietnos gadījumos. Mainīšanu tomēr labi nevērtēju – izskatās, ka tas kādam gluži vienkārši ir ienākumu avots, tāpat kā nepārtrauktā invalīdu novērtēšana ik pēc pāris gadiem.
Tiem, kas mājās dzīvo un nekur izkustēt nevar, to noteikti nevajag. Aprūpēju tanti, kurai 95 gadi. Ja tantei būs jāiegūst ID karte, tas būs liels pasākums. Man būs jānoformē ģenerālpilnvara, ka drīkstu kārtot šī dokumenta izņemšanu. Uz pasu daļu fotografēt tanti neaizvedīsim. Kopumā jau tagad varu teikt, ka tas prasīs daudz darba, naudas un laika.
Jācer, ka ar ID kartēm būs tāpat kā ar daudzām šīs valsts idejām – beigās pārdomās un paliks viss, kā bijis.
Reinis Ozols no Brunavas pagasta, studē Rīgā
Jāpievieno e-paraksta funkcija
– Pirms laika manai ID kartei beidzās derīguma termiņš, tagad domāju par tās atjaunošanu. Esmu pie tās pieradis. Man kā jaunietim daudz kur prasa uzrādīt personas dokumentus. ID karte ir ļoti ērta, lai to ievietotu makā, dažreiz arī telefona maciņā. Pasi vienmēr nēsāt līdzi būtu daudz neērtāk.
Pret ID kartes obligātu lietojumu man nav iebildumu. Maksa par tās noformēšanu nav liela. Vienīgi pensionāriem varbūt šāda papildu maksāšana varētu nepatikt. Šajā gadījumā būtu vispareizāk noteikt, ka, mainot pasi, vecajiem ļaudīm ID karti izsniedz papildus bez maksas.
Vēl es ieteiktu paplašināt ID kartes funkcijas. Būtu ļoti lietderīgi tai pievienot elektroniskā paraksta funkciju. E-parakstu pieprasa arvien biežāk, daudzviet, lai ieietu kādās sistēmās, jāizmanto bankas kartes. Vienota ID karte šajā ziņā būtu daudz ērtāka.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»