Ģimnāzijai ar absolventu novēlēto mantojumu esot jādalās

Bauskas novada domes deputāti nolēmuši vēlreiz rūpīgi izvērtēt Bauskas Valsts ģimnāzijai (BVĢ) pienākošos mantojumu. Bauskas novada domes sēdē 26. jūlijā deputāti atlika lēmuma pieņemšanu par BVĢ saņemtā mantojuma sadali, informē pašvaldības sekretāre Mārīte Dābola.
«Bauskas Dzīve» atgādina, ka pērn, oktobrī, BVĢ norēķinu kontā tika ieskaitīti 361 211,66 eiro. Tas bija Bauskas 1. vidusskolas absolventu Zentas un Mihaila Kočetkovu mantojums. Savā testamentā viņi bija novēlējuši atstāto mantojumu Bauskas 1. vidusskolai.
Finanšu komitejā, kā arī pēdējā domes sēdē tika skatīts juristes Evitas Grigorjevas sagatavotais lēmuma projekts. Tas paredzēja BVĢ direktoram ļaut slēgt vienošanos par 180 605 eiro pārskaitīšanu Bauskas sākumskolas kontā. Tas tālab, ka ar mantojumu esot jādalās, jo bijušās Bauskas 1. vidusskolas vietā nu strādā gan sākumskola, gan ģimnāzija. Taču domes sēdē vispirms izskanēja kāda deputāta replika, kādēļ gan ģimnāzijai vispār būtu ar saņemto mantojumu jādalās. Pēc tam diskusijas raisījās par 180 605 eiro pārskaitījuma likumību.
Darījums jāveic likumīgi
«Komitejās viss bija izdiskutēts, lēmumprojekts sagatavots. Pēkšņi uzrodas kaut kādas formālas atrunas. No malas radās iespaids, ka ģimnāzijas direktoram trūkst labās gribas,» tādu viedokli pēc sēdes «Bauskas Dzīvei» pauda Bauskas sākumskolas direktore Linuta Ģerģe.
BVĢ direktors Raimonds Žabovs savukārt apliecināja, ka naudas sadalīšanu atbalsta. Tikai tas jādara likumiski. «Pašlaik, šķiet, dažam būtu izdevīgi, lai es veicu darījumu un pēc tam atklātos, ka tas ir nelikumīgs,» skaidro R. Žabovs. Viņš norāda uz BVĢ nolikuma 42. punktu. Tajā noteikta maksimālā summa dažādu finanšu darījumu veikšanai, kuru var pārskaitīt iestādes vadītājs. Tā nepārsniedz 999,99 eiro. Tātad pirms darījuma veikšanas nepieciešami grozījumi skolas nolikumā.
Gatavs dalīties
Jūlijā sociālo, izglītības, kultūras un sporta lietu komitejas un vēlāk deputātu darba grupas sēdē R. Žabovs norādījis, ka Bauskas
1. vidusskolas saistību un tiesību pārņēmēja ir Bauskas Valsts ģimnāzija. Tomēr, ņemot vērā to, ka Bauskas 1. vidusskola īstenoja izglītības programmas no 1. līdz 12. klasei un izglītojamie no Bauskas sākumskolas turpina izglītību Bauskas Valsts ģimnāzijā, direktors piekrīt, ka daļu mantojuma saņem Bauskas sākumskola.
Bauskas novada domes deputāti, uzklausot ģimnāzijas direktoru un izvērtējot saņemtos iesniegumus, izteica priekšlikumu, ka daļa mantojuma pienākas arī Bauskas sākumskolai.
Skolēniem maksāt stipendijas
«Viņš negrib dalīties. Viss jau no paša sākuma ir darīts ar domu, lai nebūtu jādalās. To vajadzēja darīt, kārtojot mantojuma saņemšanas dokumentus tiesā Zviedrijā. Tur precīzi vajadzēja norādīt, ka mantojuma saņēmēja Bauskas 1. vidusskola savulaik ir reorganizēta par divām izglītības iestādēm. Taču kārtots tika citādāk,» tāds ir kāda deputāta viedoklis, kurš publiski savu vārdu nevēlējās paust.
Šopavasar ģimnāzijā izvērtās diskusijas par mantojuma izlietošanu. Tika izstrādāts nolikums, kas paredzēja naudu izlietot skolēnu stipendijām. Kritēriji noteica skolēnus, kuri varētu pretendēt uz šo stipendiju.
Piesavinoties svešu mantu
Taču 31. maijā novada domē tika saņemts Bauskas sākumskolas direktores L. Ģerģes iesniegums, kurā lūgts testamentā atvēlēto summu sadalīt līdzvērtīgi abām izglītības iestādēm. Jūnija beigās pašvaldība saņēma Bauskas 1. vidusskolas bijušās direktores Antas Rudzītes iesniegumu. Tajā viņa min, ka, vairākkārt viesojoties Bauskas 1. vidusskolā, Mihails Kočetkovs un Zenta Kočetkova apjūsmoja skolēnu darbīgumu un atbildības izjūtu, kā arī labo stāju un skolas latvisko gaisotni. 1999. gadā, ierodoties Bauskas 1. vidusskolā uz Latvijas dibināšanas svētkiem, M. un Z. Kočetkovi atveda testamenta norakstu, kurš informācijai tika izlikts skolotāju istabā pie ziņojumu dēļa.
«Tātad, ja Bauskas 1. vidusskola ir reorganizēta un izveidotas divas iestādes «Bauskas Valsts ģimnāzija» un «Bauskas sākumskola», tad arī mantojums jāsadala divās daļās. Pretējā gadījumā tā ir svešas mantas piesavināšanās. Iespējams, ka testamenta izpildītājiem nav sniegta pilnīga informācija. Lūdzu domi izvērtēt Bauskas Valsts ģimnāzijas direktora Raimonda Žabova alkatīgo rīcību un garantēt testamentā atvēlēto līdzekļu taisnīgu sadali starp ģimnāziju un sākumskolu,» skarba savā vēstulē ir A. Rudzīte.
Ilgtspējīgākiem mērķiem
Sarunā ar «Bauskas Dzīvi» Linuta Ģerģe piebilst, ka, tiekoties ar Antu Rudzīti, spriests par saņemtās naudas iespējamo izlietošanu. To varētu tērēt latviskās dzīvesziņas stiprināšanā. Skolā ir septiņi kolektīvi, kuriem varētu sagādāt tautastērpus. Nauda noderētu tautas mūzikas instrumentu iegādei. Varētu piesaistīt izcilas personības, kas dažādotu audzināšanas stundas un pasākumus. Finansējumu varētu izlietot pedagogu darba kvalitātes un personīgās izaugsmes veicināšanai.
A. Rudzītei arī nav šķitis pareizi visu naudu izlietot tikai skolēnu prēmēšanai. Viņa vēlētos līdzekļu izlietošanu ilgtspējīgākiem mērķiem. Tāda bijusi arī mantojuma atvēlētāju griba.
Problēmas risinājumu deputāti meklēs, atkārtoti jautājumu skatot komiteju sēdēs.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»