BauskasDzive.lv ARHĪVS

Notekūdeņi saduļķo Īslīces upi

Sandra Danosa

2018. gada 31. jūlijs 00:00

37
Notekūdeņi saduļķo Īslīces upi

Beigtas zivis, stāvošs, duļķains un smakojošs ūdens šomēnes konstatēts Īslīces upē Rundāles novadā.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) un zinātniskā institūta «BIOR» eksperti projektā «Ecoflow» šomēnes devušies uz Īslīces upi noteikt ekoloģisko caurplūdumu un zivju sugu daudzveidību.

«Tur mēs 18. jūlijā sastapāmies ar notekūdeņu iepludināšanu upē, kas būtiski pasliktina upes stāvokli. Novērojām beigtas zivis, stāvošu, duļķainu un smakojošu ūdeni, kas nepavisam nelīdzinājās tekošai upītei, bet gan aizaugušam dīķim,» redzēto apraksta eksperti.

Vairāku apstākļu mijiedarbība
LVĢMC Iekšzemes ūdeņu nodaļas projekta vadītāja Linda Fibiga pieļauj, ka Īslīces upē katastrofālie apstākļi radušies vairāku ap-
stākļu mijiedarbībā – vainojams gan sausums, gan hidroelektrostacija, iespējams, pārāk daudz uzkrāj un nelaiž uz lejasbjefu (ūdensbaseins ar zemāku ūdenslīmeni) ūdeni, gan Pilsrundāles ciema notekūdeņi.

«Iespējams, notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nefunkcionē pietiekami labi, jo attīrītajiem notekūdeņiem bija pelēka krāsa, suspendēto daļiņu liels piejaukums, izteikta kanalizācijas smaka – tieši aiz izplūdes caurules arī sākās pastiprināts upes aizaugums,» piebilda L. Fibiga.

Jelgavas reģionālās vides pārvaldes kontroles daļas vadītāja Evita Beitlere sacīja, ka informāciju par situāciju Īslīces upē dienests saņēma 23. jūlijā. Pārbaudes laikā Valsts vides dienesta speciālisti konstatējuši, ka ūdenskrātuvē tiek novadīti nepilnīgi attīrīti notekūdeņi, tālab nekavējoties tika apturēta notekūdeņu ielaišana vidē. Konkrētajā vietā tika paņemti notekūdeņu paraugi, kā arī pieprasīts skaidrojums no atbildīgajām personām par konstatētajiem pārkāpumiem un plānoto rīcību situācijas atrisināšanā. E. Beitlere stāsta, ka pagājušajā nedēļā beigtas zivis vides inspektori nav manījuši.

Jaunas piesārņojuma pazīmes nekonstatē
«Pilsrundālē Īslīces upi vides dienesta speciālisti apsekoja vairākas dienas un jaunas piesārņojuma pazīmes ūdenskrātuvē nekonstatēja. Pārstājot novadīt šeit notekūdeņus, upe savu sākotnējo stāvokli sasniegusi pašattīrīšanās ceļā. Mūsu darbu apgrūtināja tas, ka pats fakts konstatēts 18. jūlijā, bet mums paziņots piecas dienas vēlāk. Laikus saņemot šādu informāciju, mēs būtu reaģējuši ātrāk un būtu agrāk apturējuši šo neattīrīto ūdeņu izplūdi vidē. Par to jau esam sazinājušies ar LVĢMC pārstāvjiem un vienojušies, ka turpmāk par šādiem gadījumiem ziņos arī mums, lai mēs varam veikt pasākumus,» teic E. Beitlere.

Viņa paskaidroja, ka ir sākta administratīvā lietvedība pēc 58. panta, kas juridiskām personām par šādu pārkāpumu paredz naudas sodu no 350 līdz 2900 eiro. «Savācot visus pierādījumus, saņemot notekūdeņu analīžu rezultātus, izvērtējot sniegtos paskaidrojumus un veikto rīcību, administratīvo sodu piemērošanas daļa lemj par soda apmēru. Paskaidrojumi no pašvaldības ir pieprasīti, bet pagaidām vēl nav saņemti,» laikrakstam apstiprināja E. Beitlere.

Zivis dzīvelīgi lēkā
Rundāles novada komunālo pakalpojumu dienesta vadītājs Ivars Čerļenoks «Bauskas Dzīvei» atzina, ka šāds gadījums viņa praksē ir pirmo reizi. «Neizprotami, kas ir noticis. Visticamāk, tas saistīts ar karstumu un sausumu, notekūdeņus attīrošās baktērijas nav spējušas tikt galā ar savu uzdevumu. Pagājušajā nedēļā no Bauskas attīrīšanas iekārtām atvedām papildu dūņas, tās ievietojām attīrīšanas baseinā, un tagad situācija ir normalizējusies,» teic I. Čerļenoks.

Viņš atklāja, ka šajā vietā ik dienu vidē tiek novadīti 45 – 60 m3 Pilsrundāles ciema notekūdeņu. Pilnībā par attīrīšanas iekārtu darbību varēs spriest pēc analīžu rezultātu saņemšanas.

Rundāles novada izpilddirektors Aigars Sietiņš apliecināja, ka, apsekojot Īslīces upi, beigtas zivis nav fiksētas. Tieši otrādi, pie pašas notekūdeņu ievades vietas tās dzīvelīgi lēkājušas, jo tur esot skābeklis.