BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ieceres pret realitāti

Ieceres pret realitāti

Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes komentārs saistībā ar «Bauskas Dzīvē» 27. jūlijā publicēto rakstu «Posta laiks Zemgalē turpinās».

Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes darbs vērsts uz kultūras mantojuma saglabāšanas procesa pārraudzību, konsultācijām un pieminekļu īpašnieku atbalstu. Bieži sabiedrībā izskan maldīgs apgalvojums, ka Pārvalde (iepriekš – Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija) galvenokārt nodarbojas ar sodīšanu un ka piemineklī «katras naglas» maiņa ir jāsaskaņo. Daudzi īpašnieki izmanto Pārvaldes darbinieku pieredzi un zināšanas, nebaidās konsultēties un jautāt, saprot, ka ikdienas sakopšanas darbi lielu birokrātiju neparedz. Saprotoši un prasmes apgūt griboši mantinieki vienmēr gūs atbalstu.

Pārvaldes vadītājs Juris Dambis uzsver, ka kultūras mantojuma saglabāšanā svarīgas ir zināšanas, izpratne un pieredze, jāveido dialogs ar pieminekļu īpašniekiem. Tas ir kompromiss starp ideālu un realitāti, bet centrā jābūt cilvēka dzīves kvalitātei. Bez kultūras mantojuma mēs pasaulei šķitīsim neinteresanti. Saudzīga attieksme pret to ir vienīgā iespēja mums kā tautai un valstij saglabāt savu identitāti.

KAUCMINDES MUIŽAS MUIŽNIEKA DZĪVOJAMĀ ĒKA, valsts aizsardzības Nr. 6179, PARKS, valsts aizs. Nr. 6180
Kopš 2016. gada ēkai ir jauns īpašnieks – juridiskā persona.
Ēka ilgstoši atradās avārijas stāvoklī. 2016. gada februārī uzklāts pagaidu termorukuma plēves jumta segums visai ēkai. Centrālā korpusa iekštelpās, visos stāvos, izbūvētas pagaidu koka nesošās konstrukcijas, kā arī vienas kāpnes. Virs frontona izbūvēta pagaidu jumta koka konstrukcija.

Secinājumi:
Daļa pieminekļa joprojām atrodas avārijas situācijā. Arī centrālajā korpusā liela daļa kon-strukciju joprojām atrodas avārijas stāvoklī. Tomēr ieejas portika daļā ir novērsta situācijas pasliktināšanās.

Pēc Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes rīcībā esošajām ziņām, ir izstrādāts Kaucmindes pils jumta tehniskās izpētes sagatavošanas projekts, sākts projekts par Kaucmindes parka arhitektoniski māksliniecisku izpēti, izstrādātāja SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa». Kaucmindes pils parka vēsturiskajai teritorijai (uzmērītā platība – 13 ha) sagatavota un saskaņota topogrāfija, izstrādātāja SIA «Campaign», sagatavots un apstiprināts tehniskais projekts par portika rekonstrukciju, izstrādātāja SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa», noslēgts sadarbības līgums ar biedrību «Kaucmindes pils attīstības biedrība», kas organizē portika rekonstrukcijas darbu daļu Pieminekļu glābšanas programmā, būvdarbu veicēja SIA «Balsts-R». Noslēgts līgums ar SIA «Campaign» par SIA «Cvir» piederošās Kaucmindes parka teritorijas labiekārtošanas projekta izstrādi.

BORNSMINDES MUIŽAS KUNGU MĀJA, aizs. Nr. 8606, vietējā nozīme
Bornsmindes muiža netiek apsaimniekota kopš 20. gadsimta
90. gadu sākuma. Rundāles pagasta pašvaldība to pārdeva 1999. gadā. Īpašnieks  2001. gadā izstrādāja pils rekonstrukcijas projektu (arhitekts A. Dimiņš), bet realizācija nav sākta.

Apsekošanā konstatēts, ka arhitektūras piemineklis ilgstoši netiek izmantots un uzturēts. Pieminekļa tehniskais stāvoklis ir neapmierinošs – bojāts jumta segums, daudzviet iebrukuši starpstāvu pārsegumi, iekštelpas demolētas un piedrazotas, ēkas durvis un logi nav noslēgti, un teritorija aizaugusi ar krūmiem un nekopta. Šāda situācija apdraud kultūras pieminekļa saglabāšanu.

Saskaņā ar likuma «Par kultūras pieminekļu aizsardzību» 11. pantu, fiziskajām un juridiskajām personām jānodrošina, lai tiktu saglabāti kultūras pieminekļi, kas ir to īpašumā (valdījumā). Administratīvo pārkāpumu kodeksa 89.3 pantā paredzēta administratīvā atbildība, ja kultūras pieminekļa remonts nav veikts noteiktajā laikā.

Priekšrakstā noteikts:
līdz 2018. gada 2. augustam iesniegt Pārvaldes Zemgales reģionālajā nodaļā rakstveida paskaidrojumu par stāvokli īpašumā esošajā kultūras piemineklī, kā arī informāciju par plānotajiem ēkas saglabāšanas pasākumiem. Līdz šī gada 2. ok-tobrim veikt neatliekamus ēkas glābšanas un teritorijas sakopšanas pasākumus, tos saskaņojot ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Pēc tam tiks veikta atkārtota pieminekļa apsekošana.

***
Katram īpašniekam ir jārūpējas par savu īpašumu – vai tas ir vai nav piemineklis. Ir daudzi piemēri, kad pieminekļu īpašnieki rūpējas par savu īpašumu, izprot mantojuma saglabāšanas specifiku, ar vienkāršiem paņēmieniem un  nelielu naudiņu, piedaloties projektu konkursos saglabā un izmanto piederošo pieminekli.

(Daļa E. Mantrovas komentāra jau publicēta «Bauskas Dzīvē» 27. jūlijā 8. – 9. lpp.)