BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri:tuvojas Saeimas vēlēšanas

Komentāri:tuvojas Saeimas vēlēšanas

18. jūlijā sākās kandidātu sarakstu iesniegšana 13. Saeimas vēlēšanām. Kādu prognozē šīs vēlēšanas kampaņas specifiku?

Aivars Okmanis, Rundāles novada domes priekšsēdētājs

Vajag dažādus avotus
Jauno partiju piedāvājumu pašreizējā priekšvēlēšanu periodā nevērtēju ar lielu ticību. Jaunas jau tās partijas nav. Tur darbojas daudz cilvēku, kas jau bijuši politikā, strādājuši valsts amatos. Liela daļa no viņiem piedalījušies obligātās iepirkuma komponentes izveidē un tagad stāsta, ka stāvēs pret šo sistēmu.

Viltus ziņas pagaidām nekādi mani neietekmē. Sociālajiem tīkliem sekoju maz, un viltus ziņas var viegli atšifrēt. Es uzticos analīzei, ko pats veicu, apvienojot informāciju no dažādiem avotiem. Uzreiz domāju, kam tas ir izdevīgi. Nav viena avota, kam vajadzētu uzticēties – vienmēr jāsavieno dažādu avotu informācija.

Laba lieta ir reklāmu izmaksu ierobežojums. Tas ļauj cilvēkiem priekšvēlēšanu periodā mierīgāk darboties – nav nepārtraukti jāvēro televīzijā vai jālasa avīzēs, kā daži slavina sevi vai nogāna citus. Protams, ideāli būtu, ja partijas savu reklāmas budžetu ziedotu labdarībai, bet nedomāju, ka šis aicinājums gūs atzinību.

Reāla problēma ir hibrīdkarš. To var nosaukt arī citos vārdos, bet tas notiek nepārtraukti un ne tikai Latvijā. Pat neesot aktīvā karadarbībā, katra valsts ar pieejamiem resursiem mēģina realizēt savas intereses. Krievijai ir pietiekami šo resursu un ir arī intereses Latvijā.


Sanita Kozlova, Iecavas vidusskolas pedagoģe

Trūkst cilvēcīguma
Rudeni gaidu, bet nezinu, cik apzinīgs būs vēlētājs, lai izdarītu izvēli, kas būs par labu Latvijai. Lai tik neuzkāpj atkal uz tiem pašiem grābekļiem! Diemžēl vecākās paaudzes cilvēki ir pieraduši uzticēties avīzēs rakstītajam un televīzijā runātajam. Savukārt lielai daļai jauniešu tas nav interesanti, bet vidējā vecuma cilvēki ir stipri vīlušies – mēs daudz strādājam, bet jēgas no tā nav.

Ir sajūta, ka demokrātija ir laba lieta, bet kaut kur aizgājis pilnīgi šķērsām. Kam nauda, tie reklamējas, kā kurš māk. Manuprāt, tas ir bezjēdzīgi. Kā to var atļauties, ja vēža slimniekiem nav naudas, ja parastiem cilvēkiem jāziedo slimiem bērniem? Visjēdzīgākā vēlēšanu kampaņa būtu tad, ja šo reklāmas naudu atdotu slimajiem bērniem. Būtu vismaz cilvēcīgs moments. Citādi pašlaik ir sajūta, ka cilvēks nav vērtība.

Mācot skolā jauniešus, manu, ka viņi labprāt uztver cilvēcīgos momentus – viņos ir cilvēciskums un patriotisms. Bet lielajā politikā šo cilvēcīgumu neredz, un tāpēc grūti dabūt jauniešus uz vēlēšanām. Jaunie kritiski domā, analizē un redz, ka nav, par ko balsot.
Sociālajos tīklos cenšos mazāk skatīties, viltus ziņas izmetu. Uzmanīgi vērtēju pazīstamu cilvēku doto, pārējo cenšos laist garām.


Arnis Kaktiņš, tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors

Būs aktīvāka virtuālā vide
Šī kampaņa viennozīmīgi atšķirsies no iepriekšējām. Pieskaršos tikai vienai, manuprāt, nozīmīgai pārmaiņai, kas saistīta ar mediju vides maiņu. Tradicionālā mediju vide kļūst vājāka, kam pretī stiprinās virtuālie, interneta mediji, sociālie tīkli. Cilvēki tajos pavada arvien vairāk laika. Tādēļ turp dosies arī politiķi, partiju priekšvēlēšanu kampaņu plānotāji un īstenotāji.

Tik bezgalīgās virtuālās vides īpatnība – lai tevi tajā pamanītu, ir jābūt skaļam, jānāk ar provocējošiem vēstījumiem. Tikai tad ir cerības nonākt ziņu augšgalā. Nereti tam nepieciešamas kliedzošas, arī tā dēvētās netīrās ziņas, partijas to arī sāk darīt. Tas ļauj spriest, ka šī varētu būt skaļa, provokatīva, arī netīra kampaņa.

Ko darīt vēlētājam? Nemitīgi kļūt gudrākam, mācīties skaļajos vēstījumos saklausīt būtību, ja tāda vispār ir.

Vienlaikus gribu mierināt arī tos vēlētājus, kas virtuālo vidi tikpat kā neizmanto. Partijas saprot, ka šis kontingents ir nozīmīga elektorāta daļa. Tā kā par viņiem neaizmirsīs, būs informācija arī drukātajā formātā.