BauskasDzive.lv ARHĪVS

Dziedātāji trijās paaudzēs

Zeltīte Šmite

2018. gada 20. jūlijs 00:00

571
Dziedātāji trijās paaudzēs

Orupu dzimtas pārstāvji – Ilga Orupe, viņas meita Gunita ar vīru Gati Kugrēnu, mazmeita Elīna Pole – piedalījās Latvijas simtgades Dziesmu svētkos Codes pagasta jauktā kora «Mēmele» sastāvā.

Kora vilinājums
Ilga Orupe stāsta, kā mīlestība pret dziesmu ienākusi ģimenē: «Viss sākās ar mammu, viņa dziedāja korī, un viņas tautastērpa brunči bija piekarināti pie sienas. Dziesma vienmēr skanējusi mana audžutēva ģimenē. Trīs kaimiņu saimes turējāmies kopā, svinējām svētkus un dziedājām. Tur es dzirdēju dziesmas, kas manai paaudzei bija svešas.»

Arī Ilgas vīrs Gunārs Orups jaunībā dziedājis un spēlējis estrādes grupā, braukājuši pa ballītēm Vidzemē. Vēlāk muzicējis folkloras kopā un ilgus gadus korī.

Meita Gunita Kugrēna ir biznesa sieviete, uzņēmuma «Poļu nams» īpašniece jau 17 gadu, bet mūzikā stāžs lielāks – 26 gadi pavadīti ar dziesmu. Pusaudzes vecumā viņa sākusi dziedāt korī «Mēmele», jo dziesmu varā bijusi kopš mazotnes, kad pēc kopīgām talkām nākuši kopā, vilkuši ārā kladītes un dziedājuši visu pēc kārtas. Ar mātes gādību Gunita septiņos gados pabeigusi mūzikas skolas kordiriģentu klasi. Stingru vokālo pamatu ielicis diriģents Einārs Redbergs.

«Mūsu trešā paaudze pirms 18 gadiem Mežaparka estrādē rotaļājās uz beņķīšiem. Kad saule spīdēja, tad zem beņķīšiem. Bērni bija kopā ar vecākiem arī kora ekskursijās, viņiem patika teltis, maizītes, rotaļas kopā ar citu koristu bērniem. Tagad jau dzied paši,» stāsta I. Orupe. 18 gadu vecā mazmeita Elīna dziedājusi šajos Dziesmu svētkos kora «Mēmele» sastāvā. Viņai neaprakstāmas emocijas sniedzis noslēguma koncerta ģenerālmēģinājums. Vairākus gadus jauniete bijusi Bauskas Valsts ģimnāzijas koriste. Šovasar Elīna ar sudraba diplomu absolvējusi ģimnāziju un iesniegusi dokumentus Kultūras akadēmijā, ļoti cerot uz budžeta vietu.  Konkurence liela  – uz desmit budžeta vietām pieteikušies 170 jauniešu.

Dziesmu svētkos piedalījās arī Gunitas vīrs Gatis. Brīnišķīga sajūta, kad vīrs un sieva šādos svētkos var būt līdzās – kopīgi pārdzīvojumi un emocijas. «Vīrs nesēž mājās pie televizora, un man nav pilnām mutēm jāstāsta piedzīvotais, saprotamies bez vārdiem un varam dalīties kopīgos iespaidos. Gatis Dziesmu svētkos piedalījās pirmo reizi, gājienā visu ceļu bija jānes karogs, jo nebija, kas viņu nomaina,» atceras Gunita.

Meita Sendija Pole, septītās klases skolniece, Dziesmu svētkus pavadījusi kopā ar tēvu. Apmeklējuši parkus un skvērus, kur notika koncerti, bijuši Brīvdabas muzejā lūkot Zemgales kāzu uzvedumu. Sendija dzied Māras Paltiņas vadītajā grupā «Miljons» no piecu gadu vecuma. Lielajā korī dziedāt vēl esot par agru. Gunita ir pārliecināta, ka arī mazākie bērni Erlends un Estere, tāpat kā māsas, būs dziedātāji.

«Mēmelē» ģimeniska gaisotne
Orupu ģimene dzied Codes pagasta jauktajā korī «Mēmele», kura diriģents ir Einārs Redbergs, koncertmeistars Aldans Milz-arājs. Ilga Orupe aptuveni 25 gadus ir kora prezidente, un tam 8. decembrī būs 40 gadu jubileja. Šajā korī esot īpaša ģimeniska gaisotne, cits citu atbalstot un ilgi pazīstot, neesot nekādu pārsteigumu. Visiem  svarīgs kopā pavadītais laiks, ne tik ļoti izpildījuma augstā kvalitāte. Diriģents E. Redbergs ir ļoti radošs un diriģē pēc izjūtām, caur viņa rokām dziesma brīvi plūst, vērtē I. Orupe.

Ar kori būts ārzemju ekskursijās. «Pirmo reizi aizbraucām uz Austriju, pēc tam uz Čehiju, uz Itāliju, Norvēģiju, pagājušo vasaru ar prāmi devāmies uz Stokholmu. Citi koristi labprāt ar mums draudzējas,» stāsta I. Orupe. Un īpaši piemin Skrīveru jaukto kori, draugi esot Austrālijā un tagad arī Toronto, tikai jāmeklē sponsori, kas palīdzētu realizēt braucienus uz šīm zemēm.

Pēcsvētku secinājumi
Beidzot ģimene ir atpūtusies. Vēl gan dzīvojot noslēguma koncerta spilgto emociju iespaidā, emocionālāks tomēr licies ģenerālmēģinājums, jo publika bijusi atsaucīgāka. «Mēs bijām tie «laimīgie», kuriem visu laiku bija jāstāv kājās priekšējās rindās. Nebija gādāts par solu novietošanu dziedātājiem senioriem. Grūtības sagādāja aplikāciju izmantošana, lai iegūtu svarīgu informāciju un reģistrētos. Liela daļa vecāka gadagājuma koristu nevarēja tikt galā ar jaunajām tehnoloģijām, tas radīja spriedzi un uztraukumu. Gadījās nelielas problēmas ar ēdināšanu – bija jāstāv trīs četras stundas rindā pēc ēdiena. Taču par maltīti tika gādāts. Sestdien pēc koncerta bijām mājās pusdivos naktī un mūs, tāpat kā dejotājus, pabaroja,» stāsta Gunita Kugrēna.

Estrādē mēģinājumi bija ļoti labi organizēti, viss precīzi laikā. Kad bija lejupielādētas aplikācijas, visi zināja savas vietas un arī atradās tur. Valdīja nopietnības, svinīguma un pacilātības sajūta. Orupu ģimene vēl bilst, ka rekonstruētajā estrādē skaņa plūstot tieši uz skatītājiem, bet malās esot slikta dzirdamība. Kā par brīnumu, televīzijā viss izskatījies skaisti, pat īpašo gaisotni varējis just.

Līdz astoņiem rītā
«Esam ļoti apmierināti un pateicīgi galvenajai koordinatorei Elīnai Mālai no Bauskas, arī Codes kultūras dzīves organizatorei Solvitai Rotbergai par rūpēm un gādību. Bauskas novada speciālisti par visu ļoti gādāja, brīnišķīga bija Dziesmu svētku dalībnieku pavadīšana uz Rīgu,» min I. Orupe. Visus iedvesmojusi skaistā karogu aleja Mežaparkā. Noslēguma koncerta brīnišķīgās sajūtas baudījuši arī tuvinieki pie televizoru ekrāniem un raudājuši no aizkustinājuma. «Pēc koncerta mazliet pasvinējām, mūsu ballīte ieilga līdz astoņiem rītā. Visu nosaka kolektīvs, un mūsējais ir lielisks!» teic Gunita Kugrēna.