Kuram termometram ticēt?

Laikraksts uzklausījis dažādus stāstus par ķermeņa temperatūras atšķirīgajiem rādījumiem ar dažādu veidu mēr-ierīcēm. «Digitālais bezkontakta termometrs, ar kuru mērījumu veic, pieliekot pie pieres, rāda, ka temperatūras nav, bet padusē, mērot ar dzīvsudraba vai elektronisko termometru, parādās daudz atšķirīgāks un augstāks rādījums. Nevaru saprast, uztraukties vai ne,» stāsta kāda māmiņa.
Atšķirīgi rādījumi
Laikraksts par dažādiem termometriem un to atšķirīgajiem rādījumiem vaicāja dažādās aptiekās. Pēc stāsta, ka bērns slimošanas laikā, kad viņam ir slikti augstas temperatūras dēļ, neļauj sev skarties klāt, kur nu vēl mērīt temperatūru, tiek piedāvāts kā variants arī bezkontakta termometrs. «Ļoti labas atsauksmes esam saņēmuši no vecākiem, mūsdienīgs un ļoti labs!» saka kādas aptiekas farmaceite, piekodinot, lai saglabā garantijas čeku. Tūlīt pat termometrs tiek izņemts no kastītes un temperatūras mērījums izmēģināts uz klientes pieres. Rāda normālu temperatūru – 36,6. Termometra cena – vairāk nekā 30 eiro. Internetā tādu var iegādāties par astoņiem eiro plus sūtīšanas izdevumi ap trim eiro. «Bet, ja gadījumā kas, saglabājiet čeku un nesiet atpakaļ!» piekodina pārdevēja.
Citā aptiekā farmaceitei tiek izstāstīts par simptomiem un minēts, ka temperatūra tika mērīta ar bezkontakta termometru. Farmaceite noteic, ka tiem īsti nevar uzticēties. Savukārt vēl kāda pārdevēja atzīst, ka viņai ar bezkontakta termometriem nav nekādas pieredzes, un piedāvā ne pašu dārgāko elektronisko termometru, ar kuru var mērīt gan padusē, gan mutē, gan rektāli. «Kā nu patrāpās kāds termometrs. Ne visi ir precīzi.» Jautāta, kuru labāk no visiem vitrīnā pieejamajiem ņemt, viņa iesaka ne pašus lētākos, ne arī pašus dārgākos.
Nesen bijis gadījums, kad mamma izmērījusi temperatūru ar bezkontakta mērierīci, kas rādījusi ļoti augstu mērījumu, un aizvedusi bērnu uz slimnīcu. Ārstniecības iestādē izmērīts padusē un fiksēta daudz zemāka temperatūra. «Kuram lai tic? Dzīv-sudraba termometrs, kas saglabājies mantojumā, rādīja 38 grādus, elektroniskais paduses termometrs – 37,6 grādus, savukārt pieres bezkontakta ierīce – 37,2 grādus. Un bija situācijas, kad atkal otrādi,» teic māmiņa. «Taču tad, kad temperatūras nav, tad tiešām nav un visos termometros tā ir normas robežās.»
Precīzākie – padusē liekamie
Latvijā dzīvsudraba termometri tirdzniecībā vairs nav pieejami, jo tie atzīti par nedrošiem ķīmiskā sastāva dēļ – ja termometrs saplīst, saskarē ar cilvēku nonāk dzīvsudrabs, kas ir indīgs. Reģionālās slimnīcas galvenā māsa Solvita Urbanoviča secinājusi, ka dzīvsudraba termometri tomēr bijuši paši precīzākie. «Tie bija vislabākie un pareizākie. Tagad slimnīcā izmantojam pārbaudītus padusē liekamus elektroniskos termometrus,» skaidro medicīnas māsa un piebilst, ka precīzi ir arī termometri, kurus liek ausī. Neprecīzi mērījumi esot tā saucamajiem knupīšu termometriem un plāksterveida ierīcēm, kas jāpiespiež pierei. «Ja bērnam būs temperatūra, bet būs iedots temperatūru mazinošs līdzeklis, viņam izdalīsies sviedri, kas pieri padarīs vēsu, līdz ar to attēlotā temperatūra nebūs pareiza. Par vislabāko un precīzāko mērīšanas metodi kā slimnīcā, tā arī mājas apstākļos viņa uzskata termometra likšanu padusē.
«Slimnīcā izmantojamos elektroniskos termometrus aprobējam – trīs nedēļas intensīvi mērām temperatūru un skatāmies, kādi ir rādījumi, un salīdzinām ar jau pārbaudītajiem,» stāsta galvenā māsa. Kļūda varot būt 0,2 līdz 0,3 grādu robežās. «Ja redzam, ka ir galīgi neticami mērījumi, tad no tādiem atsakāmies. Ja, piemēram, veselam cilvēkam pareizi izmēra temperatūru, un parasti temperatūra ir 36,6 grādi, bet cits termometrs rāda 35,5 grādus, tad ir pamats uzskatīt, ka mērījums nav bijis precīzs,» viņa piebilst. Tad temperatūra jāpārmēra. Tas pats jāņem vērā arī sadzīvē, ja iegādāts jauns termometrs.
Jāizvērtē apstākļi
«Pats būtiskākais ir tas, kā un kādos apstākļos temperatūra tiek mērīta un vai tas tiek darīts pareizi,» speciāliste piebilst. Viņa uzsver – ja temperatūra tiks mērīta cilvēkam, kurš būs tikko kā no miega modies vai pamodies sasilis, termometrs var rādīt gan mazāk, gan vairāk nekā patiesībā. Arī tad, ja cilvēks ienāks no āra, kur ir auksti, un nemaz telpā nesasils, mērījums būs neprecīzs. Tādēļ ir jāaklimatizējas, jāatdziest vai citādi jāļauj pielāgoties ap-stākļiem. «Piemēram, bērnam, kurš guļ ratiņos, satīts segās, vai mazulim, kurš saskrējies, noteikti temperatūra būs sakāpusi,» salīdzina slimnīcas pārstāve. Temperatūras mērīšana esot salīdzināma ar asinsspiediena mērīšanu – to nevar darīt uzreiz stresa apstākļos vai pēc slodzes, bet pēc brīža, kad ir aprasts ar apstākļiem.
Kā pareizi mērīt temperatūru ar konkrētā veida mērierīci, jāskatās ražotāja sniegtajā instrukcijā. «Kad mēra padusē, ieteicams padusi izslaucīt, lai tur nebūtu sviedru, kas dzesē organismu,» viņa norāda uz vienu no precizitātes apstākļiem.
«Slimnīcā tiek mērīta temperatūra no rīta un pulksten četros pēcpusdienā, jo ir pierādīts, ka pacientiem, kuriem ir kāds iekaisums, tad sāk celties temperatūra. Turklāt, ja mājas apstākļos cilvēks jūtas labi un nav nekādu papildu simptomu, sāpju, bez iemesla temperatūru mērīt nevajadzētu. Ja normāla temperatūra ir no 36 līdz 37,5 grādiem un vienu dienu termometrs rāda 36 grādus, bet citā brīdī 36,9, tad to nevar uzskatīt par temperatūras svārstīšanos,» skaidro S. Urbanoviča. Esot arī cilvēki, kuriem normāla ķermeņa temperatūra ir paaugstināta – pāri 37 grādiem.
UZZIŅAI
Salīdzinājumam (pēc mērierīču instrukcijās rakstītā)
Elektroniskais termometrs – digitālais termometrs ar sašaurinātu galu
Mērot mutē, normāla temperatūra ir no 35,7 līdz 37,3 grādiem;
mērot taisnajā zarnā – no 36,2 līdz 37,7 grādiem;
mērot padusē – no 35,2 līdz 36,7 grādiem.
Ražotājs norādījis, ka, no medicīniskā viedokļa, šī metode sniedz neprecīzus lasījumus un lietojama vienīgi gadījumos, kad precīzi mērījumi nav nepieciešami.
Signalizē par drudzi, ja temperatūra augstāka par 37,5 grādiem.
Digitālais bezkontakta termometrs
Šis termometrs mēra infrasarkano enerģiju, kas tiek izstarota no pieres. Instrukcijā teikts, ka rādījumi no dažādām mērīšanas vietām nav salīdzināmi, jo normāla ķermeņa temperatūra var atšķirties no mērīšanas vietas un diennakts laika. Vakarā – visaugstākā, bet aptuveni stundu pirms pamošanās tā ir viszemākā.
Normālas ķermeņa temperatūras diapazoni:
padusē – 34,7 līdz 37,3;
mutē – 35,5 līdz 37,5;
rektālā – 36,6 līdz 38.
Konkrētā bezkontakta termometra normālās ķermeņa temperatūras mērījums – no 35,4 līdz 37,4 grādiem.
Signalizē par paaugstinātu temperatūru – virs 37,5 grādiem.
Pacientam un termometram vismaz 30 minūtes jāatrodas nemainīgos istabas apstākļos.
no urgentcarefl.com
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»