Karstums turpināsies;mediķi aicina būt piesardzīgiem

Latvijā sācies karstuma vilnis – dienas laikā gaisa temperatūra mūspusē paaugstināsies, sasniedzot 30 grādus un augstāku temperatūru. Jaunākā prognoze liecina, ka karstuma vilnis varētu turpināties visu nedēļu, norāda Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena.
NMPD pārstāve Ilze Bukša portālam norādīja, ka pēc
iespējas mazāk dienas vidū vajadzētu uzturēties tiešajos saules staros,
jāuzņem pietiekamā daudzumā šķidrums, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, kā
arī jāparūpējas par bērniem un sirmgalvjiem.
Šajās dienās noteikti nevajadzētu visu dienu gulšņāt pludmalē, dienas
vidū ilgstoši rušināties dārzā vai veikt fiziski smagu darbu. Tāpat
tveice nav piemērots laiks aktīvai sportošanai, sevišķi laikā, kad saule
ir visintensīvākā (no plkst. 11 līdz 15).
Bīstami ilgstoši atrasties saulē ir maziem bērniem, viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Svarīgi ir raudzīties, lai bērni regulāri padzertos un nekādā gadījumā nedrīkst atstāt mazuļus vienus pašus mašīnā un slēgtās telpās. Tāpat bērni var pārkarst arī, guļot nevēdinātās un karstās iekštelpās, kā arī ilgstoši uzturoties ratiņos.
Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām saslimšanām, karstā laikā jāatceras lietot savus pastāvīgi lietojamos medikamentus. Ar ģimenes ārstu vēlams papildus pārrunāt, kā pasargāt sevi no veselības sarežģījumiem. Īpaša uzmanība karstajās dienās nepieciešama arī slimniekiem, kuri ir piesaistīti pie gultas un paši nevar par sevi parūpēties – nodrošiniet viņu telpu pietiekamu vēdināšanu un atdzesēšanu.
Arī seniori, īpaši tie, kuri vecāki par 75 gadiem, pakļauti pārkaršanas riskam. Gados vecākiem cilvēkiem būtiski ieklausīties savā organismā un ievērot īpašu piesardzību. Senioriem, tāpat kā bērniem, labāk uzturēties ēnā un labi vēdinātās telpās, kā arī ir jādzer pietiekamā daudzumā ūdens.
Jāņem vērā, ka arī nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās var radīt risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošiem.
Karstā laikā NMP dienesta mediķi iesaka uzņemt šķidrumu vairāk nekā parasti, padzerieties vēl pirms parādās slāpes. Ieteicams pamīšus lietot vēsu ūdeni ar augļu sulu vai minerālūdeni. Mediķi nerekomendē lietot alkoholu, stipru kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju – ķermeņa atūdeņošanos.
Dienu vajadzētu plānot savu tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrastos labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, neuzturēties ilgstoši atklātā saulē.
NMP dienesta mediķi atgādina – pārkaršana var izraisīt nopietnus veselības traucējumus. Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar ģimenes ārstu, jāvēršas pie dežūrārsta vai jādodas uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu. Vakaros un nakts stundās (plkst. 17:00 – 08:00) un brīvdienās (visu diennakti) mediķa padomu var saņemt, zvanot uz konsultatīvo tālruni 66016001.
Ja veselības stāvoklis pasliktinās – strauji uzkāpj temperatūra un parādās drebuļi, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums – zvani 113.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»