Ūdeņu un mežu skaistums Latvijas ainavā

Bauskas muzejs turpina pērn sākto tradīciju, eksponējot J. Pīgožņa balvas ainavu glezniecībā astoņu nominantu un citu autoru darbus. Konkursizstādes kolekcijas daļu, kurā ir 24 ainavas, muzejā varēs aplūkot līdz 8. augustam.
Veltījums gleznotāja piemiņai
Jāzeps Pīgoznis bija plaši pazīstams gleznotājs, studentu iemīļots pedagogs Latvijas Mākslas akadēmijā un sirsnīgs, atvērts cilvēks. Viņš nodzīvoja skaistu, radošu mūžu. Pirms dažiem gadiem Bauskas muzejā notika J. Pīgožņa piemiņas izstāde, kurā piedalījās viņa ģimenes locekļi un domubiedri, arī kinorežisors Jānis Streičs, ar kuru mākslinieks draudzējās kopš jaunības. Režisors un vēl daži gleznotāja draugi izvirzīja ideju ik gadu sarīkot Latvijas mākslinieku ainavu konkursizstādi, žūrijas izraudzītajam veiksmīgākajam darbam piešķirot Pīgožņa balvu. Priekšlikumu atbalstīja mākslinieka dzimtā Preiļu novada pašvaldība.
Gleznotāju J. Pīgozni un Bauskas muzeju daudzus gadus vienoja radoša sadarbība. Viņam Bauskā bija vairākas personālizstādes, bet pēdējā – kopā ar meitu Lauru Pīgozni.
Publikai zināmi autori
Pīgožņa balvas izstādē piedalās profesionāli Latvijas mākslinieki. Konkurss, kas šogad notiek ceturto reizi, risinās divās kārtās. Ik pavasari dalībnieku gleznas vispirms eksponē Rīgas Svētā Pētera baznīcā, tās vērtē žūrija. Arī skatītāji var balsot par labāko gleznu. Tās autoram tiek piešķirta simpātiju balva. Pēc izstādes Rīgā kolekcija tiek sadalīta un eksponēta vairākos Latvijas muzejos vai citās mākslas telpās. Pīgožņa dzimšanas dienā, 15. septembrī, izstādes dalībnieki un rīkotāji, kā parasti, pulcēsies Preiļos, kur pēc nominantu veikuma izvērtēšanas žūrija paziņos labākās gleznas autoru.
Rīkotāji atzīst, ka ik gadu dalībnieku skaits palielinās, jo ainava ir viens no iecienītākajiem žanriem, kas šķiet saistošs gan māksliniekiem, gan skatītājiem. Pīgožņa balva ir veiksmīgs šī žanra popularizēšanas paraugs. Sevišķi nozīmīgs ir fakts, ka konkursa dalībnieku darbus var aplūkot gan rīdzinieki, gan mazpilsētu iedzīvotāji.
Jau otro reizi Pīgožņa ainavu glezniecības balvas konkursizstādē piedalās Bauskas mūzikas un mākslas skolas pedagoģe Mārīte Šulce. Viņa eksponē lakonisku un izteiksmīgu ziemas ainavu. Šogad dalībnieku vidū ir arī baušķenieks Sandris Beķeris ar abstraktā stilā gleznotu jūru. Mūsu pilsētas mākslas cienītājiem ir zināms Rīgas mākslinieces Lailas Balodes, šī gada konkursizstādes nominantes, vārds. Pirms diviem gadiem viņa bija sarīkojusi personālizstādi Bauskas mūzikas un mākslas skolā. Savukārt Talsu gleznotājs un kokgriezējs Andris Vītols un rīdzinieks Jānis Jēkabsons ir piedalījušies plenērā «Bauskas vasara». Savulaik Jānis vadīja amatiergleznotāju studijas nodarbības Iecavā. Pirms vairākiem gadiem personālizstāde Bauskas muzejā bija arī Madonas māksliniekam Valērijam Baidam, bet pērn viņš piedalījās Īras Rozentāles organizētajā plenērā Svitenē.
Spirgts gaiss karstā vasarā
Par Bauskas muzejā izstādīto kolekciju stāsta Ilga Balode: «Esam priecīgi eksponēt dažādu paaudžu autoru ainavas, parādot māksliniecisko rokrakstu un glezniecības stilu daudzveidību. Sazinājos ar Preiļu muzeja direktori, kura jau zināja, ka atkal Bauskas muzejā vēlamies izstādīt konkursantu darbus. Pavasarī uzmanīgi aplūkoju ekspozīciju Svētā Pētera baznīcā un pati izvēlējos gleznas. Vairāk par 24 audekliem muzeja trijās zālēs nevarējām izvietot, bet tas arī nav vajadzīgs. Ainavas ir ļoti «runājošas» un pašpietiekamas, tāpēc sienu plaknes nevajag pārblīvēt – tas traucē uztveri. Pirmajā telpā eksponējām ziemas skatus. Saskaņā ar konkursizstādes tradīciju kolekcijā ir arī viens J. Pīgožņa darbs, šoreiz – brīnišķīgā glezna «Pa baltu mežu». Izstādes pastāvīgā apmeklētāja baušķeniece Marta, nesen ienākusi zālē, iesaucās: «Kāds spirgts gaiss uzvējoja!» Par spīti veselības likstām, Marta cenšas apmeklēt katru izstādi. Mākslā viņa veldzējas un gūst spēku dzīvot. Arī mūzikā, jo Marta un dzīvesbiedrs ir senās mūzikas koncertu pastāvīgi apmeklētāji Bauskas pils muzejā. Daži skatītāji par jauno izstādi ir uzrakstījuši cildinošas atsauksmes. Vasarā vietējo apmeklētāju nav daudz, toties itin bieži muzejā iegriežas tūristi.»
Ilgu Balodi izstādē visvairāk saista Laines Kainaizes savdabīgā glezna «Jāņu diena» un Induļa Landausa kompozīcija «Pirmais sniegs» ar vijolnieku klusā, apsnigušā ainavā pie šķūnīša. Ilgai tā asociējas ar bērnību, jo tēvs spēlējis vijoli. Ekspozīcijā var iepazīt vairāku Latgales mākslinieku sulīgo, ekspresīvo glezniecību. Mākslas nodaļas vadītājai ir doma Bauskā kādreiz sarīkot Latgales autoru darbu plašu izstādi, jo Latgalē ir gan izcili gleznotāji, gan intensīva mākslas dzīve.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»