BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jo vecāks projekts, jo izdevīgāks

Uldis Varnevičs

2018. gada 17. jūlijs 00:00

653
Jo vecāks projekts, jo izdevīgāks

Šovasar Īslīces pagastā notiek Bērzkalnu 11. nama renovācija un siltināšana. No tiem projektiem, ko pagājušajā gadā gaidīja, šis pagaidām ir vienīgais, kurš nonācis līdz realizācijai. Drīzumā sāks arī viena nama pārbūvi Vecumnieku novadā.

Kamēr mūspusē vēl domā par siltināšanu, tikmēr citur jau sāk uztraukties par finanšu pietiekamību. Par privāto sektoru pagaidām šādu sarunu nav, bet valsts sektorā norāda, ka pieaugušo izmaksu dēļ līdzfinansējums tiks mazākam skaitam ēku, nekā paredzēts.

Siltinājums biezāks
Kopš 2016. gada Bērzkalnu 11. ēku pārvalda Ingrīda Liepa. Viņa atzīst, ka uz siltināšanas projektu gājuši diezgan lēni. «Savulaik Ceraukstes pagasta Līvānu ielā bija rekords – no idejas līdz realizācijai pagāja pusotrs gads,» atceras I. Liepa. Šeit tik ātri nebija – pirmais lēmums par mājas renovāciju pieņemts 2016. gada septembrī, bet projekta realizācija tomēr ir sākusies. Ēka būtu jānodod šī gada rudenī.

Nama fasādi siltina ar akmensvati 15 centimetru biezumā, cokolstāvu – ar desmit centimetru biezu siltinājumu. Atšķirībā no projektiem, kurus īstenoja pirms pieciem gadiem un vēl senāk, siltinājuma slānis pieaudzis par pieciem centimetriem. Ar to jārēķinās jaunajos projektos – siltuma ieguvumu prasa vēl lielāku.

Paredzēta arī lodžiju aizstiklošana, jumta siltināšana un jauns pārsegums, kā arī pagrabstāva pārseguma siltināšana. Dzīvokļos ir individuālā apkure, daudzviet rēgojas dūmvadu caurules, bet I. Liepa atzīst, ka tas problēmas neradīs. Projektu īsteno ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu 50 procentu apmērā.

Piedalās projektā

Renovāciju šogad sāks arī Vecumnieku novadā. Novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš informēja, ka Rīgas ielas 31. mājas iedzīvotāji Vecumniekos jau noslēguši līgumu, drīz jāsāk darbi. Par izmaksām vēl lems Vallē, Liepu ielā 13, dzīvojošie. Tur vēl rit sarunas par projekta finansēšanu starp banku pārstāvjiem un «Altum».

Bauskā līdz šim lielākās cerības ir saistītas ar projektu «Accelerate SUNShINE», kas darbību sāka pagājušā gada maijā un īstenos to līdz 2020. gada aprīlim. Projektā iesaistītas četras pašvaldības – Bauskas novada, Tukuma novada, Ādažu novada un Jūrmalas pilsētas pašvaldība. Projekta sasniedzamais mērķis ir panākt enerģijas ietaupījumu 27 GWh/ gadā,  visaptveroši atjaunojot gan daudzdzīvokļu ēkas, gan publiskās.

«Pašlaik ir noorganizētas un novadītas 30 dzīvokļu īpašnieku kopsapulces. Pirmajām pilotēkām izstrādāti energoauditi un ēku tehniskās apsekošanas dokumentācija, drīzumā ēku pilnvarotās personas organizēs tehniskās dokumentācijas izstrādi. Bauskā jau trīs daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašniekiem drīz būs kopsapulces, kurās lems par ēku atjaunošanas projektu un projektu pieteikumu iesniegšanu «Altum» atbalsta programmai. Tāpat darbus turpinās arī pārējām ēkām, kurām projekts atbalsta energoaudita un tehniskās apsekošanas atzinumu izstrādi,» informē Bauskas novada energopārvaldnieks Raitis Ignatjevs.

Izmaksas pieaug
Projektā «Accelerate SUNShINE» ar trim apsaimniekotajām ēkām iesaistījusies ir arī Ingrīda Liepa. Viņa cer, ka rezultāts būs pēc iespējas ātrāk, jo būvniecības izmaksas nepārtraukti pieaug. «Bērzkalnu 11. nama iedzīvotāji daļēji ir ieguvēji, jo iepirkums noslēdzās pērn un viss ir par pagājušā gada cenām,» saka I. Liepa.

Par izmaksu pieaugumu informē arī ministriju līmenī. «Būvniecības nozarē vērojams izmaksu pieaugums par 15 – 30 procentiem salīdzinājumā ar sākotnēji plānotajām izmaksām,» ziņo Ekonomikas ministrija (EM).

Līdzīgi kā iepriekšējā Eiropas Savienības budžeta plānošanas periodā, arī tagad, iespējams, būs ēkas, kas pēdējā brīdī atteiksies no renovācijas projekta pieaugušo izmaksu dēļ. Visgrūtāk tas varētu būt tieši tiem, kas plāno izmantot «Accelerate SUNShINE» projektus. Tur plānots izmantot ESKO finansēšanas modeli – kad firmas pelņu gūst no maksājuma starpības par siltumu. Pieaugošas izmaksas šādus projektus var padarīt par neefektīviem.

Arī I. Liepa atzīst, ka vislielākie ieguvēji tomēr ir tie, kas namu renovāciju veica agrāk. Viņa kā piemēru min trīsistabu dzīvokli namā Pļavu ielā 8, kur pašlaik maksājums par savulaik veikto renovāciju ir aptuveni 25 eiro. Tas būs jāmaksā līdz 2022. gadam. Savukārt jaunajos projektos šis maksājums ir aptuveni eiro par kvadrātmetru un vēl dārgāk. Tas saistīts ar pieaugušo atalgojumu un būvmateriālu cenu sadārdzinājumu. Kādas izmaksas būs nākamgad – to pagaidām neviens neņemas spriest.

Samazinās skaitu
Tikmēr Latvijā pirmās māju renovācijas «Accelerate SUNShINE» projektā jau notiek – maijā darbus sāka divās Salaspils ēkās.


«Papildus daudzdzīvokļu ēkām sākts darbs pie sabiedrisko ēku atjaunošanas projektu attīstības. «Accelerate SUNShINE» projektā veikti pirmie pašvaldības ēku energoauditi Bauskā un Ādažos,» informē R. Ignatjevs. Informācija par projekta aktivitātēm atrodama mājaslapā sharex.lv.

Ekonomikas ministrija tikmēr uztraucas par izmaksu pieaugumu. Līdz šī gada maijam Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā bija iesniegts 71 projekts, kur pašvaldības un valsts iestādes pretendē uz publisko finansējumu ēku siltināšanai. Tajā ietilpst Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums 48 452 073 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 7 927 594 eiro.

Lai samazinātu ietekmi uz valsts budžetu un nodrošinātu kvalitatīvu projektu īstenošanu, EM kā racionālu risinājumu iesaka ministrijām noteikto kvotu apmērā īstenot mazāku skaitu energoefektivitātes projektu, nekā sākotnēji plānots, kā arī izvērtēt, kuru projektu īstenošana ir lietderīga un sniegs vislielāko ieguvumu. Par privāto sektoru gan pagaidām šādu ziņu nav.