BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sauļojoties vai peldoties jābūt uzmanīgiem

Pārsla Konrāde

2018. gada 17. jūlijs 00:00

56
Sauļojoties vai peldoties jābūt uzmanīgiem

Šogad mūs saule īpaši lutina, tāpēc arī aktuāla ir sauļošanās un peldēšana. Liekas – kas tad tur nu sarežģīts – sauļojoties taču nav nekas īpaši jāmāk, tomēr izrādās, ka ne visi to dara pareizi. Arī pēc peldes vēsā ezera ūdenī var rasties dažādas problēmas ar veselību. Diemžēl mūsdienu cilvēkiem organisms nav pietiekami norūdīts, jo lielākā daļa visu dienu pavada telpās pie datoriem.

Ne ilgāk par pusstundu
«Runāt par to, kā sauļoties vasarā, ir pietiekami sarežģīti,» saka kosmetoloģe Ludmila Stavro-Freiberga. «Sarežģīti ne tāpēc, ka komplicēta ir pati tēma, bet tādēļ, ka visi Latvijas iedzīvotāji ir pārliecināti, ka māk pareizi sauļoties. Diemžēl tas tā nav.»

Lai sauļošanās nesagādātu problēmas, būtu jānoskaidro, pie kura no sešiem ādas fototipiem jūs piederat. Tāpat arī jāzina, kā ādu kopt vasarā, kad ir intensīva saule.

«Eritēmiskā deva ir īsviļņu jeb ultravioleto staru deva, kas nosaka drošu cilvēka atrašanos saulē. Katram atkarībā no ādas fototipa ir sava eritēmiskā deva. Eritēmisko devu katram fototipam raksturo laiks. Piemēram, cilvēki, kuriem ir pirmais fototips, saulē var atrasties desmit līdz 15 minūtes, tad parādās pirmās ādas bojājumu pazīmes, un bez aizsarglīdzekļiem viņi vairs nevar turpināt sauļoties,» skaidro  L. Stavro-Freiberga.

Pirmais fototips – «Ķeltu fototips». Šie cilvēki ir ar ļoti baltu, maigu ādu, ļoti bieži ar vasaras raibumiem, rudi, ar gaišām, zaļām vai gaiši zilām acīm. Šādi cilvēki parasti neiedeg, viņiem pastāv ļoti liels tūlītējas apdegšanas risks. Šī fototipa pārstāvjiem eritēmiskā deva ir desmit līdz 15 minūtes.

Otrs fototips – «Nordiskais, āriešu fototips». Šie cilvēki ir ar gaišu ādu, dažreiz ar vasaras raibumiem, ar gaišām acīm, gaiši brūniem vai kastaņkrāsas matiem. Viņi arī ļoti slikti iedeg vai iedeg ar lielām grūtībām, arī ir biežas apdegšanas risks. Eritēmiskā deva otrajam fototipam ir desmit līdz 20 minūtes.

Trešais fototips – «Tumšais Eiropas fototips». Šie cilvēki ir ar pelēkām vai tumši brūnām acīm, tumši brūniem vai kastaņkrāsas matiem, āda var būt mazliet tumša, parasti bez vasarraibumiem. Šādi cilvēki iedeg pietiekami labi, viņiem ir mērens ādas apdegumu risks, eritēmiskā deva ir 30 minūtes.

Ceturtais fototips – «Vidusjūras reģiona fototips». Šie cilvēki ir ar tumšu, olīvkrāsas ādu, tumšām acīm un tumšiem matiem. Viņi labi iedeg un gandrīz neapdeg.

Piektais fototips – «Indonēzijas – vidusaustrumu fototips». Pie šī fototipa pieder cilvēki ar tumšu ādu, tumšām acīm, tumšiem matiem, kuri ātri iedeg un neapdeg.

Sestais fototips – «Afroamerikāņu fototips». Tam nav nepieciešami papildu komentāri par iedegumu saulē.

«Cilvēki, kas dzīvo Latvijas teritorijā, pamatā ir otrā un trešā fototipa pārstāvji. Vērojams neliels pirmā un ceturtā fototipa pārstāvju procents, bet reti. Tas nozīmē, ka mūsu eritēmiskā deva bez saules aizsarglīdzekļiem ir desmit līdz 30 minūtes. Vietējā klimata biežo izmaiņu rezultātā Latvijas iedzīvotāji bieži pārkāpj eritēmiskās devas sezonas sākumā,» saka kosmetoloģe.

Obligātais komplekts
L. Stavro-Freiberga uzsver – ja sauļojas nepareizā laikā, var ātri apdegt. «Ja ir augsts ultravioletais indekss, velciet apģērbu ar garām piedurknēm un tādu, kas nosedz kājas. Saules aizsargkrēms, saulesbrilles un vasaras galvassega – šāds komplekts ir obligāts katram Latvijas iedzīvotājam. Ja netiek nēsātas saulesbrilles, lai gan tiek lietots saules aizsargkrēms, tas var provocēt melanoģenēzes procesu un pigmentācijas rašanos,» viņa saka.

Lai cīnītos ar pārmērīgu tūsku, paplašinātiem asinsvadiem un pigmentāciju, vasaras periodā ieteicama mikrostrāvas terapija. «Taukainai ādai vasaras laikā vēlams mandeļu pīlings, sausai ādai būs piemērots glukonskābes-dzintara pīlings. Šiem pīlingiem nav kairinošas iedarbības, tāpēc tie ir piemēroti vasarai, kā arī ļoti svarīgas ir dziļas mitrināšanas procedūras – gan manuālas, gan izmantojot dažādus aparātus,» iesaka kosmetoloģe, piebilstot, ka vasara ir labākais laiks injekciju metodikām: kontūru plastikai, botulotoksīnam, mezoterapijai.

«Atcerieties, ka mēs iedegam ne tikai tad, kad guļam pludmalē, bet arī tad, kad pārvietojamiem no punkta A uz punktu B vai strādājam dārzā,» atgādina L. Stavro-Freiberga.

Pēc vasarīgas peldes klāt cistīts
«Mūsdienās cilvēki rūdās arvien mazāk, tāpēc daudziem cistīts vasarā ir regulāra problēma,» uzsver farmaceits Mihails Golovicers. «Protams, var dzert antibiotikas, taču, kā zināms, tās nevar lietot ilgstoši, un tad ir jāmeklē alternatīvi veidi.»

Viņš uzsver, ka lielāks risks saslimt ar cistītu ir tiem, kas ziemā slimojuši ar respiratorajām slimībām, piemēram, gripu, jo tas ļoti novājina organismu. «Cistīts biežāk mēdz būt sievietēm, jo viņām ir mazāka izmēra nieres un īsāks urīnizvadkanāls, taču šāda pro-blēma var būt arī vīriešiem,» saka M. Golovicers.

Dabā ir atrodami augi, kas ir iedarbīgi tieši pret urīnpūšļa un nieru iekaisumiem, jo tie atjauno un stiprina urīnpūšļa, nieru un citu urīnizvades sistēmas orgānu veselību. Uzņemot šo augu aktīvās vielas, var panākt, ka organismam rodas spēks cīnīties pret šādiem iekaisumiem. Iedarbīgākie augi ir pētersīļi, irbenes un pienenes.

«Ir zinātniski pierādīts, ka pētersīļos esošā aktīvo vielu apiola, miristicīna un ēterisko vielu kombinācija novērš spazmas, kā arī tai ir urīndzenoša iedarbība. Vēl pētersīļi satur virkni vitamīnu un minerālvielu, kas organismā darbojas kā antioksidanti – izvada brīvos radikāļus, kā arī veicina šūnu atjaunošanos un reģenerāciju. Pētersīļos esošās vielas palīdz nostiprināt urīn-izvades sistēmas orgānu imunitāti,» stāsta farmaceits.

Viņš uzsver, ka ļoti vērtīgas ir arī irbenes. «Ar tām var uzņemt trieciendevu C vitamīna – viena odziņa ir līdzvērtīga askorbīnskābes tabletei. Irbene satur arī virkni vitamīnu, fitoncīdus un tanīnus, kas dabiskā veidā iznīcina urīnpūšļa iekaisumu izraisošās baktērijas, kā arī rada antioksidantu iedarbību,» uzsver M. Golovicers.

Arī pieneņu sastāvs ļoti labi ietekmē urīnizvades sistēmas orgānu veselību, novērš iekaisumu, kā arī pienenēm ir urīndzenoša iedarbība. Farmaceits uzsver, ka vēl labāku rezultātu pret cistītu dod augu maisījumi, kas satur visus šos augus – pētersīļus, irbenes, pienenes, jo katrs no tiem dod savu efektu.

«Nostiprinot veselību ar dabas augiem, efekts nebūs zibenīgs, bet organisms pakāpeniski uzkrās vērtīgās vielas un iegūs spēju pretoties iekaisumiem. Cilvēkiem, kam ir nosliece uz cistītu, nevajadzētu gaidīt brīdi, kad tas atkal būs klāt, bet laikus nostiprināt veselību. Vislabāk dabas augu kursu ir sākt apmēram mēnesi, pusotru pirms aktīvās (peldēšanās, uz zemes sēdēšanas) sezonas, lai organisms uzkrāj spēkus,» iesaka farmaceits, uzsverot – ja iekaisuma process jau ir sācies, tas ir jāārstē ar medikamentiem, visbiežāk – ar antibiotikām.