BauskasDzive.lv ARHĪVS

Lai dzīvo Kurzemes un Zemgales hercogiste!

Aina Ušča

2018. gada 13. jūlijs 00:00

620
Lai dzīvo Kurzemes un Zemgales hercogiste!

Bauskas pilī, Svētā Gara luterāņu baznīcā un Bauskas kultūras centrā no 21. līdz 22. jūlijam notiks Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas trešais festivāls «Vivat Curlandia!», informē tā mākslinieciskais vadītājs Māris Kupčs.

Festivālā šogad būs patīkami jaunumi apmeklētājiem. Visus 22. jūlija koncertus un sarīkojumus publika varēs apmeklēt bez maksas. Tā ir lieliska iespēja ģimenēm patīkami pavadīt laiku senās mūzikas noskaņās pilī un baznīcā.

Ceļot laikā bez maksas
Bauskas kultūras centrā būs skatāms 17. gadsimta operas uzvedums. Tāpat kā pērn, tas notiks sveču gaismā un bez skaņas pastiprinātājiem.

Atbildot uzjautājumu par koncertu bezmaksas apmeklējumu festivāla otrajā dienā, Māris Kupčs skaidro: «Mani neizsakāmi kaitina, ka Latvijas valsts jubilejas gadā gandrīz visos koncertos un citos pasākumos ir noteiktas milzīgas biļešu cenas. Mēs, «Vivat Curlandia!» rīkotāji, nolēmām iet pret straumi, vismaz vienu dienu piedāvājot apmeklētājiem vienkārši baudīt labu, harmonisku mūziku, neraizējoties par izdevumiem. Gribam parādīt cilvēkiem, ka senā mūzika var sniegt fantastisku iespēju ceļot laikā. To var piedzīvot ikkatrs neatkarīgi no pieredzes un zināšanām par viduslaikiem un renesansi. Mūsu galvenais uzdevums ir pieradināt publiku, nevis pārvērst festivālu par komerciālu pasākumu.»

Iemīļoti solisti
Festivāla programmu komentē «Vivat Curlandia!» producente, baroka ansambļa «Collegium musicum Riga» vijolniece Laura Šarova: «Galvenais viesis šogad būs Austrijas viduslaiku un renesanses mūzikas ansamblis «Unicorn» – pasaules līmeņa izpildītāji. Ansambļa vadītājs ir Austrijas senās mūzikas organizācijas vadītājs, mūzikas augstskolas profesors. Koncertā Bauskas pilī austrieši atskaņos viduslaiku instrumentālo mūziku, kas ir reti dzirdēta. Festivālu atklās Elīna Šimkus kopā ar itāliešu lautistu Mauro Pinkiaroli un traversflautas virtuozi Kristīni Stumburi, izpildot angļu agrīnā baroka romantisku dziesmu programmu. Angļi tolaik radīja dziesmas ar minimālu instrumentālo pavadījumu. Elīnas Šimkus un kolēģu priekšnesumā žanru varēs labi iepazīt.

Šajā festivālā turpināsim arī Eiropas operas dzimšanas ciklu, Bauskas kultūras centrā piedāvājot noskatīties divus viencēlienus – oratoriju «Jepthe», kā arī Klaudio Monteverdi komponēto «Tankrēda un Klorindas divkauju». Bauskas luterāņu baznīcā koncertēs Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedras studenti ar visai plašu viduslaiku, renesanses un vēlīnā baroka repertuāru. Festivāla dienās būs arī citi ļoti kvalitatīvi koncerti.»

Atklāj jaunus vārdus
Māris Kupčs uzsver, ka festivāls turpina tradīciju iepazīstināt klausītājus ar ārzemēs jau sen dzīvojošiem latviešu mūziķiem. Dažus uzvārdus vietējā publika pat nav dzirdējusi. Festivāla mākslinieciskais vadītājs min klavesīnisti Zitu Mikijansku, kura ilgi dzīvo Vācijā, ir atzīta instrumentāliste un pavadītāja. Bauskas pilī Zitai ir paredzēts viens koncerts.

Katru gadu festivālā uzstājas citi klavesīnisti. Bauskā jau esam dzirdējuši Austrijā dzīvojošā latviešu jaunā mūziķa Ernesta Neimaņa un viņa sievas – korejietes – klavesīna duetu, arī E. Neimaņa senās mūzikas virtuozu ansambli, niansētās klavesīnistes Ģertrūdes Jerjomenko solokoncertu. Klausītāji, kuri apmeklēja iepriekšējos festivālus, varēs atšķirt klavesīna virtuozu atšķirīgo pieeju.

Ernesta Neimaņa ansamblim, kas jau trešo reizi būs «Vivat, Curlandia!» viesis, šoreiz ir paplašināts starptautisks sastāvs. Viņi atskaņos mūziku, kas Latvijā vēl nav dzirdēta. Protams, operas uzvedumu viencēlienos publiku gaida patīkama atkalredzēšanās ar jauniem, bet jau zināmiem senās mūzikas izpildītājiem – solistiem Rinaldu Kandalincevu, Montu Martinsoni, baroka kori «Collegium musicium Riga».

Nav jābaidās no komiskā
Rundāles pils 282. jubilejā 24. maijā Zaļajā teātrī notika Kurzemes hercoga Jēkaba kapelmeistara Johana Ādama Hillera 18. gadsimtā komponētās komiskās operas «Medības» izrāde. To gan varēja noskatīties tikai lūgtie viesi, taču ir vērts ieklausīties Latvijas Mūzikas akadēmijas Senās mūzikas katedras vadītāja Māra Kupča pārdomās: «Mēs taču atzīstam gan Veco Stenderu, gan Ādolfu Alunānu, mīlam Blaumaņa «Skroderdienas Silmačos», bet komiskās kantri stila 18. gadsimta operas žanrs ne ar ko īpaši neatšķiras. Kādēļ gan nevarētu arī to popularizēt? Klausītājiem, kuri nekad nav dzirdējuši šī laikmeta mūziku, iespējams, tas būtu pirmais solis nezināmajā.

Paskaidrošu, kāpēc tā domāju. Operas žanrs 17. gadsimta Eiropā dzima ar domu atjaunot sengrieķu teātra tradīcijas. Tāpēc visi sižeti balstījās grieķu mitoloģijā. Nevar prasīt, lai to pārzinātu teju katrs otrais operas uzvedumu rekonstrukcijas apmeklētājs, tāpēc, mūsuprāt, vajadzētu ievērot pakāpenisku tuvošanos žanram, sākot ar vienkāršām, komiskām lietām. Klasiskās, tostarp arī senās mūzikas, uzmācīgā atsvešināšanās no tautas liedz piesaistīt jaunu auditoriju. Zinu, ka ļoti daudzi jūtas neiederīgi, domādami, ka viduslaiku, renesanses un baroka mūzika ir adresēta kādam elitāram lokam. Tie ir pilnīgi maldi! Mēs gribētu festivālu «Vivat Curlandia!» nākotnē paplašināt, aptverot arī Kurzemes un Zemgales hercogistes galvaspilsētas Jelgavu un Kuldīgu.