Piedāvā 18. gadsimta izklaides

Rīt, 30. jūnijā, – rožu ziedēšanas laikā – Rundāles pils dārzā jau no plkst. 11 notiks ikgadējie Dārza svētki, «Bauskas Dzīvi» informē Ruta Bemberga, Rundāles pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste.
Rundāles pils Dārza svētki tiek organizēti kopš 2007. gada, lai dotu iespēju satikties dārzu kopšanas profesionāļiem un dārzu mīļotājiem, muzeja atbalstītājiem un citiem interesentiem. Pasākuma programma ir piemērota dažādām vecuma grupām – tiklab vietējiem iedzīvotājiem, kā ārvalstu tūristiem. Īpaši gaidītas ģimenes ar bērniem. Būs iespēja apskatīt parku un pili, tiks piedāvāta plaša kultūras un izglītojoša programma, dažādas izklaides ģimenes vai draugu lokā. Tirdziņā preces piedāvās gan vietējie, gan kaimiņvalstu stādaudzētāji, amatnieki, mājražotāji, svētku dienas norises atklāj R. Bemberga.
Dārza svētki ikreiz aktualizē kādu īpašu tēmu. Parka nodaļas vadītāja pienākumu izpildītāja Ieva Reinvalde stāsta, ka iepriekšējos gados uzmanība pievērsta rozēm, tulpēm un citām sīpolpuķēm, kokaugu kolekcijām, vēsturiskajām oranžērijām un parteriem, strūklakai un Zaļajam teātrim, medību tēmai.
Aristokrātu aprindās un karaļu galmos spēles bija galvenā izklaide, un Francijas karaļa Luija XIV galmā 1682. gadā spēļu dienas bija noteiktas trīs reizes nedēļā, darināti pat īpaši galdi, ļoti daudz to bija 18. gadsimtā. 2018. gada Dārza svētku tēma veltīta 18. gadsimta izklaidēm, skaidro svētku galvenais organizators Kristaps Zēbergs.
Apmeklētāji varēs ne tikai apskatīt dārzu, parku un pili, bet arī uzzināt un apgūt ko jaunu – uzvedums uz lielās skatuves vēstīs par dažādu spēļu un laika kavēkļu vēsturi. Piedaloties spēļu maratonā, dažas 18. gadsimtā iecienītas nodarbes būs iespējams izmēģināt pašiem. Apmeklētājus priecēs muzikāli priekšnesumi. Dārza centrā bērniem būs pie-ejams karuselis, vienā no bosketiem – radošās darbnīcas, bet Zaļajā teātrī varēs vērot teatrālus uzvedumus ar cirka trikiem.
Kā informē Ruta Bemberga, Dārznieka mājā šogad iekārtots studiju kabinets. Dārza svētku apmeklētāji varēs iepazīt materiālus par Rundāles pils parka atjaunošanu – pētīt augu sarakstus un to izvietojuma shēmas. Būs iespēja skatīt prezentācijas par iepriekšējo Dārza svētku tēmām, uzzinot ko vairāk par ziemcietēm, kokaugiem, rozēm, parteru veidošanu, vēsturiskajām oranžērijām u. c. interesantiem jautājumiem.
Svētku dienā ieeja dārzā: pieaugušajiem – seši eiro, pensionāriem – 3 eiro, bērniem – 1 eiro.
UZZIŅAI
Par Rundāles pils dārzu
Rundāles pils ansambļa teritorijā ietilpst desmit hektāru liels baroka stila franču dārzs – ievērojamākais vēsturiskais dārzs Baltijā. Tas pilnībā saglabājis arhitekta Frančesko Rastrelli 1735./1736. gadā izstrādāto plānojumu, kas realizēts līdztekus pils celtniecībai (1736–1740). Rundāles pils parku neskāra 19. gs. Eiropas modes tendence regulāro dārzu vietā veidot ainavu parkus. 1974. gadā veiktā koku inventarizācija un kartogrāfija atklāja, ka visi 19. gs. stādījumi ir atkārtojuši Rastrelli plānojumu, nedaudz pārveidota tikai partera daļa.
Rundāles pils dārza atjaunošana turpinās jau 42 gadus. 1975. gadā tika izstrādāts atjaunošanas tehniskais projekts un sākta pāraugušo koku izciršana regulārā parka daļā. Pēc tam sekoja gari smaga darba gadi – tika veidoti celiņi, alejas un sarežģītie partera raksti, stādīti dzīvžogi, vāktas augu kolekcijas bosketiem, tapa pergolas un rožu dārzs.
Pirmie Dārza svētki tika sarīkoti ar nodomu kopīgi atskatīties uz paveikto un piedzīvoto, lai labāk novērtētu šķietami nemanāmo ikdienas darbu, kas vajadzīgs dārza pastāvēšanai un attīstībai. Tā kā atsaucība bija liela, svētki kļuva par tradīciju.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»