Pieredze no Vācijas

Jau 12 gadu rit Iecavas novada Dzimtmisas pamatskolas sadarbība ar brāļu un māsas Eihenvaldu reālskolu Billerbekā Vācijā. Katru gadu Vācijas skolēni ierodas Iecavas novadā un otrādi – Dzimtmisas audzēkņi brauc uz Vāciju.
Jūnija vidū septiņi 7. un 8. klases audzēkņi un divi pedagogi devās uz Vāciju, lai gūtu pieredzi un labāk izprastu citā valstī notiekošo. Kā atzīst Dzimtmisas pamatskolas direktores vietniece izglītības jomā, šī sadarbības projekta vadītāja Lolita Drēvermane, tā ir laba iespēja arī pedagogiem iegūt jaunas zināšanas.
Ritma mūzikas stunda
Iecavniekiem Vācijā katru dienu bija plānotas dažādas aktivitātes. Pirmajā dienā tika organizēta ekskursija pa Billerbekas skolu, kur mācās aptuveni 600 bērnu. Skolēni piedalījās dažās mācību stundās. Viena no tām bija ritma mūzikas stunda, kur spēlēja āfrikāņu bungas. Bija iespēja piedalīties mājturības stundā. Pārsteidza, ka šim priekšmetam atvēlēts milzīgs kabinets. Tur ir bagātīgs virtuves un amatniecības aprīkojums un plašas iespējas kaut ko izdarīt. «Visam inventāram ir uzraksti. Atliek atrast, ko tev vajag, ņemt un rīkoties,» saka Dzimtmisas audzēknis Davids Bariševs.
Vakarpusē jaunieši piedalījās boulinga turnīrā. «Mēs esam to Rīgā spēlējuši un pārsteidzām mājiniekus, viņi no mums tik labus rezultātus negaidīja. Bija interesanti,» stāsta Ronalds Karlovičs. Piedalījušies arī citās aktivitātēs – Billerbekas jauniešu centrā spēlēts atraktīvs hokejs, kur nūju vietā izmanto slotas, bet ripas vietā – grīdas lupatu.
Kā katru gadu, notika oficiālā pieņemšana pie pilsētas birģermeistares Marionas Dirkas. Bija ekskursija uz Minsteri, kas arī kļuva par sava veida atklājumu. «Interesants novērojums – ja Minsterē kafejnīcas vai veikala nosaukums ir uz melna fona, tad tur var iepirkties – dārgi nebūs. Ja uz zeltaina – lielas izmaksas,» secina Rafls Kudiņš-Kudreņickis.
Ģimeniski pasākumi
Naktis un brīvdienas jaunieši pavadīja vācu ģimenēs. «Sestdien un svētdien bijām kopā ar ģimenēm. Esmu šādā braucienā jau otro reizi – cits citu saprotam, varam sarunāties. Runājam gan angliski, gan vāciski,» stāsta D. Bariševs. Viņš mitinājās ģimenē, kas dzīvo līdzās savai cūku fermai. Smaka bijusi jūtama, bet mūsu jaunieši, kas dzīvo laukos, to saprata. Fermā viss automatizēts, ļoti maz fiziska darba.
«No rīta cepām kēksiņus. Tad braucām pie ģimenes, kur bija zirgi, – varējām vizināties. Vakarā lasījām zarus, dedzinājām, cepām maizi,» atceras M. Dzene. «Viņi ir tik viesmīlīgi, ka tas reizēm nedaudz biedē, pieņem kā savu ģimenes locekli,» pārsteigts bija
R. Karlovičs. Vāciešus interesēja mūsu jauniešu hobiji, kā skolā notiek mācības, kāda ir vide.
Vērtējot Vācijas jauniešus, visi pamanījuši, ka tur mobilos tālruņus izmanto mazāk. Skolās to lietošana ir aizliegta. Jauniešus vairāk interesē sadzīviskas lietas, viņi brīvi komunicē. Skolēni sporto, bieži vien ar aktīvu laika pavadīšanu nodarbojas visa ģimene. Populārs ir zirgu sports, ar to Vācijā nodarbojas pārsvarā meitenes. «Ģimenē, kur dzīvoju, meitene bija vieglatlēte. Visi mājinieki kopā no rīta ar velosipēdiem devās uz darbu vai skolu,» atceras R. Karlovičs.
Dažādas iespējas
Skolu draudzība pamazām pārtapusi par sadarbību starp pašvaldībām. Pagājušajā gadā Billerbeka un Iecava noslēdza sadraudzības līgumu.
Pozitīvs iespaids no sadarbības ir arī izglītības jomā. «No Vācijas skolām cenšamies pārņemt labas lietas. Tagad arī mums ir labo darbu dienasgrāmata,» stāsta Dzimtmisas pamatskolas direktore Jana Arāja.
Vācijas skola savulaik meklēja sadarbībai izglītības iestādi, kas augstu vērtē kultūras mantojumu. Dzimtmisas skola ar tās kultūras vidi bija laba partnere. Sadarbība ļāva plašāk izprast arī vēstures lapaspuses. Eihenvaldus otrā pasaules kara laikā noslepkavoja Rīgas geto. «Pirms septiņiem gadiem mums un vāciešiem bija kopīga nometne, kur visi apkopām geto kapus Biķernieku mežā. Mums katram ir sava sāpe, piemēram, 14. jūnijs, bet tur sapratām to cilvēku sāpi, kas bija geto. Katru gadu skolā stāstām par netaisnību, kas pastrādāta holokausta laikā,» stāsta L. Drēvermane. Viņa informēja, ka tiek domāts par vēl vienu šādu nometni.
Dzimtmisas pamatskolas jauniešiem arī iespēja mācīties Vācijā, Minsterē, ar dzīvošanu ģimenē. Ir iespējas studēt augstskolā. Liels ieguvums ir tur sastaptie paziņas. «Vācijā man ir draudzene. Mums ir kopīga saziņas grupa sociālajos tīklos. Tikšanās palīdzēja uzlabot gan angļu, gan vācu valodas zināšanas – tagad runājam brīvāk,» saka M. Dzene.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»