BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: cenas aug

Komentāri: cenas aug

Cik pamatots pašlaik ir degvielas un gāzes cenu kāpums? Kā tas ietekmē ražotājus un patērētājus?

Sasniegts 2014. gada nogales līmenis
Arnis Andrianovs, akciju sabiedrības «Virši-A» pārdošanas daļas vadītājs:
– Degvielas un gāzes cenu kāpumu visā pasaulē nosaka biržas cenas. Kopš 2018. gada aprīļa sākuma biržas cena dīzeļdegvielai un benzīnam pieaugusi par 100 dolāriem tonnā.
Tas ir straujš kāpums tik īsā laika periodā, un to galvenokārt veicinājuši tādi ģeopolitiski notikumi kā  Amerikas Savienoto Valstu paziņojums par izstāšanos no Irānas kodolvienošanās. Vienlaikus Venecuēlā krasi samazinājusies naftas ieguve, sasniedzot zemāko līmeni pēdējo septiņdesmit gadu laikā.
Degvielas mazumtirdzniecības cenas ir sasniegušas 2014. gada nogales cenas, iedzīvotāji šo faktu ir pamanījuši, un tas viņus satrauc. Faktiski pēdējos trīs gadus esam pieraduši pie relatīvi zemām degvielas cenām.
Tā kā degviela ir ikdienas prece un izdevumi par to veido ievērojamu daļu no iedzīvotāju un uzņēmēju tēriņiem, saprotam šīs bažas. Taču ceram, ka iedzīvotājiem veidosies lielāka izpratne par degvielas cenu ietekmējošiem faktoriem, tādējādi likvidējot vairākus mītus.

Strādājam ar subsidēto degvielu
Aivars Gulbis, rundālietis no zemnieku saimniecības «Silenieki»:
– Degvielas cena ir tāda, kāda ir pasaules mēroga politika, un to mēs mainīt nevaram. Labi, ka ir valsts atbalsts. «Sileniekos» apsaimniekojam piecdesmit hektārus, strādājam ar subsidēto degvielu un sadarbojamies ar «Latvijas Naftu». Firma piegādā degvielas daudzumu, par kādu vienojamies, un zemnieks apmaksā pavadzīmes summu norādītajā  termiņā. Šāda sadarbība pastāv jau samērā ilgi, tāpēc izveidojusies savstarpēja uzticēšanās. Ar maksājumiem var gadīties visādi, to partneri saprot. Taču par problēmām ir jārunā savlaicīgi. Tad veidojas izpratne un  iespējams vienoties, tikai tad solītais tiešām jāizpilda.
Zemnieku» degvielas gads ir no 1. jūlija līdz nākamā gada
30. jūnijam, pašlaik jāizņem iepriekšējā perioda krājumi, un te cenas kāpums nebūs izteikts, taču nākamo periodu  redzēs, kad saņemšu pavadzīmi pēc 1. jūlija.
Valsts  atbalstu zemniekiem regulē, nosakot katrai lauksaimniecības  nozarei savu degvielas limitu uz vienu hektāru. To izziņo Zemkopības ministrija, un lauksaimnieks iegādājas degvielu jau par subsidēto cenu.

Ietekme būs atšķirīga
Jānis Bethers, SIA «Enefit» valdes priekšsēdētājs:
– Pēdējo sešu mēnešu laikā dabasgāzes nākotnes cenas Eiropas un Pasaules vairumtirgos ir ievērojami augušas, un pašlaik apstiprinātais mājsaimniecību gala tarifs pielāgojas šīm cenu izmaiņām.
Būtiski, ka regulētās dabasgāzes cenas mājsaimniecībām nosaka katriem sešiem mēnešiem, un tās saglabājas nemainīgas neatkarīgi no vairumtirgus svārstībām šajā periodā. Savukārt atvērtajā tirgū katram ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko risinājumu – mainīgu cenu katram mēnesim vai fiksētu cenu ilgākā termiņā. Šādu izvēles dažādību jau novērojam biznesa klientu segmentā, kuri jau gadu aktīvi darbojas Latvijas atvērtajā gāzes tirgū.
Līdz ar regulētā dabasgāzes tarifa kāpumu mājsaimniecībām jārēķinās ar attiecīgu izmaksu pieaugumu līdz gada beigām, kad atkal pārskatīs regulēto tarifu vai arī īstenos tirgus atvēršanu arī mājsaimniecībām. Savukārt uz uzņēmumiem šī ietekme būs atšķirīga. Tie jau kopš pagājušā gada iegādājas gāzi atvērtajā tirgū. Atkarībā no izvēlētā līguma termiņa un veida uzņēmumi jau ir pielāgojušies cenu kāpumam, vai arī tas tos pašlaik neskars, ja laikus ir izvēlēts fiksētas cenas līgums ilgākam termiņam.