Glezniecība – vienīgā interesantā tēma

Pavasara straujā atnākšana ar spožo saules gaismu mani rosināja atkal pievērsties domām par plenēra glezniecības neizsmeļamo daudzveidību katrā mūsu zemes stūrītī un atcerēties, ko gada laikā skatītājiem rādījuši Svitenes glezniecības simpoziju dalībnieki.
Pīgožņa balvas konkursizstāde
Vispārliecinošākā mūsdienu Latvijas ainavu glezniecības manifestācija notika no 20. marta līdz 22. aprīlim Rīgas Sv. Pētera baznīcā. Tā bija konkursizstāde «Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā», kas šoreiz tik tiešām bija izcila savā gleznieciskajā kvalitātē. Acīmredzot Pīgožņa balva dažu gadu laikā kļuvusi zināma un pulcē mūsu labākos gleznotājus, kuri visdažādākajos veidos izraugās ainavas žanru. Vērienīgajā izstādē piedalījās daudzi Svitenes simpoziju dalībnieki.
Lieliskas ainavas bija Lailai Balodei, Jānim Jākobsonam un Lainei Kainaizei, kuri ir solījušies piedalīties mūsu simpozijā šogad.
Akvareliste L. Balode ir viena no septiņiem konkursa nominantiem. Jāizceļ arī gleznieciski izsmalcinātā un atmosfēriskā V. Baidas ainava «Rīts», kurā raugoties burtiski jūtam dzestro un mitro gaisa slāni. Gada sākumā Rīgā, galerijā «Antonija», bija skatāma autora personālizstāde «Raudze».
Rundāles novada plenēru dalībnieki gada laikā ir piedalījušies konkursizstādē Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, ekspozīciju veltot viena no visu laiku Latvijas izcilākajiem lauku tēmas gleznotājiem Ģ. Eliasam viņa 130. dzimšanas dienā, Latgales mākslinieku darbu izstādē «Rudens 2017. Asni. Osni» u. c.
Tas tik bija laiks!
Tradicionāli katru vasaru Svitenē ierodas strādāt vairāki jaunākās paaudzes mākslinieki no Rīgas J. Rozentāla mākslas vidusskolas un Latvijas Mākslas akadēmijas. Pie mums pat sadzīves apstākļi ir tādi kā leģendārajās akadēmijas «zaļajās praksēs». Un īpaša ir iespēja gleznot Rundāles pils rožu dārzā. Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienības Mūzikas un mākslas skolas audzēkne Marita Kitija Škapare, kurai ir izveidojusies sadarbība ar dažiem jaunajiem māksliniekiem, augustā jau otro reizi piedalīsies simpozijā – nu jau ar mākslas skolas diplomu kabatā. 28. maijā Svitenes pilī notika Mūzikas un mākslas skolas vizuāli plastiskās mākslas nodaļas diplomdarbu pirmā aizstāvēšana. Biju pagodināta pēc ilgāka pārtraukuma atkal iejusties diplomdarbu vadītājas lomā.
Atceros to laiku, kad vadīju diplomdarbus Mākslas akadēmijā – toreiz mani sajūsmināja topošā mākslinieka Alda Dobenberga (arī viņa darbs bija skatāms Sv. Pētera baznīcā) apbrīnojamā spēja elastīgi domāt, otrā dienā pēc mūsu sarunas atkal atnesot kaudzi jaunu skiču sava diplomdarba izvērsumam. Un tā ilgāku laiku, kamēr izkristalizējās gleznas formālais risinājums atbilstoši autora idejai. Tas tik bija laiks! Pati jau biju saņēmusi «sarkano diplomu» un aizgūtnēm gleznoju savas abstrakcijas izstādēm Parīzē, Rīgā un Čikāgā. Aldis bija gadu vecāks un ļoti mērķtiecīgs. Runājām par glezniecību – vienīgo interesanto tēmu – līdz vēlam vakaram. Es nereti paliku pa nakti turpat akadēmijā, bet mans diplomands jau agri no rīta bija klāt ar jaunu uzmetumu kaudzīti... Vēlāk biju docente Kultūras akadēmijā, kur nācās darboties ar diplomdarbiem, tos recenzējot.
Pārliecinoša figurāliste
Un šajā pavasarī Svitenē atkal mēģināju palīdzēt saviem jaunajiem kolēģiem uzgleznot viņu pirmās vārda tiešajā nozīmē lielās gleznas. Varēju vērot citas paaudzes, iespējams, daudz racionālākas, darbošanos mākslā. Roberts Strupišs ir ļoti lietišķs, viņš laikus – jau pirms gada – izvēlējās diplomdarba tēmu («Paradīzes putns») un eļļas pastelī uzgleznoja divas skices. Un maijā viņš precīzi, strādājot bez pagleznojuma, to realizēja 100×80 cm formātā.
Turpretī talantīgā Marita Kitija Škapare strādā impulsīvi, brīvi improvizējot ar motīviem. Viņai visur līdzi ir skiču bloks, kurā nemitīgi kaut kas tiek zīmēts. Septembrī kā pirmo darbu uzdevu zirga proporciju studiju. Meitene pat lāgā nepaskatījās manis piedāvātajā grāmatā par zirgu anatomiju, bet brīvi bez palīglīnijām veica uzdevumu. Mani pārsteidza arī viņas 15 minūtēs ar sēpiju darinātais pašportrets. Tik līdzīgs! Redzams, ka jauno mākslinieci garlaiko viegli izpildāmi uzdevumi, viņa nemitīgi tiecas veidot aizvien sarežģītākas kompozīcijas. Neizbēgami arī diplomdarba iecere vairākkārt mainījās, līdz kļuva par «Kritušo eņģeli». Un vēl kvadrāta, kas ir visgrūtākais, formātā!
Kad «zaļās prakses» laikā atkal satiku Maritu, viņa pastāstīja, ka 9. klases eksāmenu laikā vēl paguvusi uzgleznot lielu audeklu, kuram devusi nosaukumu «Mīlestības Melodija».
Vēl esot pabeigusi gleznu «Putns»... Mūsu mākslas skolas pirmo absolventu vidū M. K. Škapare izceļas kā pārliecinoša figurāliste.
Reta īpašība – spēja ieklausīties
Vēl vēlos izcelt Liliānu Indāni, kura apveltīta ar jaunajiem māksliniekiem reti piemītošu īpašību – spēju ieklausīties un analizēt dzirdēto un redzēto. Mākslas skolas gados izkopusi savu tonāli un lineāri izsmalcināto maigos toņos ieturēto individuālo rokrakstu, Liliāna spēja ar savu spilgto, krāsā un faktūrā briljanti risināto diplomdarbu visus pārsteigt. Būtībā mana jaunā kolēģe te lieliski lietoja gan materiālās dabas, gan iluzoro virsmas apdari. Nu ko? No labiem paraugiem var mācīties!
Atceros: reiz veltīju trīs minūtes tikai Liliānai (pārējie to dzirdēja, bet vienkārši neuztvēra), kamēr viņa uzskicēja figūras uzmetumu. Mīksts grafīta zīmulis un balts papīrs; lielais siluets, kustība, proporcijas, pat detaļas – viss apbrīnojami precīzi. «Tā taču ir Anastasija!» iesaucās skolas struktūrvienības vadītāja Lilita Lauskiniece. Figūra bija attēlota no mugurpuses...
Kāzas Rundālē
Šis populārās Maijas Tabakas gleznas motīvs varētu savdabīgi atkārtoties arī 14. jūlijā, kad Rundāles pils rožu dārzā savā kāzu dienā ieradīsies Eva Migliniece un Pols Bertons ar viesiem. Pagājušajā gadā Latvijas Mākslas akadēmijas absolvente Eva un britu mākslinieks Pols gleznoja Svitenē un Rundālē. Viņu vedēji būs mūsu simpozija pastāvīgie dalībnieki Ieva un Tālivaldis Muzikanti.
Janvārī Jūrmalas pilsētas muzejā notika Muzikantu pāra darbu izstāde «Latvija – gadalaiki», kurā Ieva eksponēja mūsdienu cilvēku psiholoģisko portretu sēriju, bet Tālivaldis – dizaina objektu «Saules koks». Starp citu, bija patīkami uzzināt, ka, sekojot Rundāles novada piemēram, arī Baldonē tiks veidota mākslas darbu kolekcija. Augusta beigās tur, Mercendarbes muižā, notiks pirmais glezniecības plenērs.
«Turangalilas» cikls
Izdevniecība «Neputns» 2017. gada nogalē laida klajā albumu «Īra Rozentāle. Glezniecība/painting», kura tapšanas laikā guvu ļoti interesantu pieredzi. Kāds draugs pat ierosināja: «Tagad tu vari strādāt izdevniecībā!»
Šogad gleznoju sava mīļākā skaņraža Olivjē Mesiāna simfonijai «Turangalila» veltītu darbu ciklu. Šī tēma šķiet neizsmeļama, pat bezgalīga savā līksmē un priekā. Pats komponists par simfonijas nosaukumu ir izteicies, ka tas ir no sanskrita ņemts dubultvārds, kura jēga ir nojaušana, ne precīza («turanga» – ‘ātri skrejošs laiks’; «lila» – ‘spēle kosmiskās radīšanas un nojaukšanas aspektā’). Tā ir himna apžilbinošam priekam un liktenīgai mīlestībai.
Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncertā mani fascinēja simfonijas grandiozā instrumentācija un solistu (Rožē Miraro, klavieres; Natalī Foržē, Marteno viļņi) sniegums. Un Andris Poga diriģēja it kā rotaļādamies...
Daļa no «Turangalilas» cikla gleznām joprojām skatāmas Bauskas mākslas skolā, kur kopš 3. aprīļa ir manu darbu ekspozīcija «Lieldienas».
«Es nešaubos vienīgi par Dievu, jo Dievs ir taisns, vienīgais taisnais un patiesais. Es esmu tikai nenozīmīgs radījums, vājš, mainīgs, tāpēc ir loģiski, ja šaubos par sevi, nevis par debesu taisnīgumu. Debesis ļauj man iztēloties citu dzīvi, kurā nešaubīšos par sevi un drīkstēšu iet, kur un kad vēlos, kur varēšu saraudzīt visu, kas pastāv un ko es vēl nezinu,» tā teicis Olivjē Mesiāns.
UZZIŅAI
Pilsrundāles vidusskolas struktūrvienības Mūzikas un mākslas skolas vizuāli plastiskās mākslas nodaļas pirmie absolventi:
Līga Katrīna Dičpetere,
Līga Gile,
Liliāna Indāne,
Solvita Ogrēna,
Roberts Strupišs,
Marita Kitija Škapare.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»