BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ežu meitene no Āfrikas

Uldis Varnevičs

2018. gada 18. maijs 00:00

107
Ežu meitene no Āfrikas

Mīlulis. Pie baušķenieces Ievas Zandbergas sadzīvo dažādi dzīvnieciņi.

Kurš dzīvnieciņš ir aktīvs, akrobātisks, spējīgs ielīst šaurās caurulēs un spraugās, patstāvīgs un bezbailīgs? Jā, tas ir ezis. Un Āfrikas pundurežu meitene Elza tam ir dzīvs pierādījums.

Lai cik savādi tas mūspusē neizklausītos, Āfrikas pundureži, kaut arī ir eksotiski dzīvnieki, tomēr ir stabili iekarojuši savu vietu mājas mīluļu vidū. Komunikabli, aktīvi, interesanti un pārsteigumiem bagāti, turklāt nealerģiski – tie kļūst aizvien interesantāki dzīvnieciņu turētājiem.

Muša un Lote
Baušķeniece Ieva Zandberga jau ilgāku laiku vēlējās ezīti, bet to cena tirgū tomēr ir ap diviem simtiem eiro. Klāt vēl būris un dažāds aprīkojums – tas nav lēti.

Ģimenē jau dzīvo vairāki mīluļi. Melnā pekiniete Muša ir pati mierīgākā un mīlīgākā. «Kad aizgājām pie veterinārārstes Līgas, viņa prasīja, kā šo sauks. Pa jokam teicu: «Muša Knīpa fon Trifonova.» Tā arī ierakstīja,» atceras saimniece.

Smilšu krāsas pekiniete Lote ir pavisam cita rakstura. Paziņas viņu sauc par «pingponga bumbiņu». Ļoti aktīva, mīlestību prasoša, patīk pastaigāties. Mājās liela «aktrise» – dažādas problēmas māk notēlot tā, ka reizēm velti aizved pie dakteres. Mājas saimnieci klausa maz, vairāk vīru Gati.

Ģimenē ir arī neliels akvārijs ar dažām zivtiņām, un tā lielākā vērotāja ir kaķene Bonija – Siāmas šķirnes jauktene. Viņa adoptēta jau pieaugusi. Saimnieki atzīst, ka minkai vairāk ir suņa raksturs – ienācējus nopēta ļoti rūpīgi, uzmanīgi iepazīstas. Glaudīt visiem neļaujas – citi drīkst, bet kādam var arī iekost. Jūt līdzi citiem – kad saimniece mazgā Mušu, kaķene nikni bļauj, jo uzskata, ka sunim dara pāri.

Nebeidz pārsteigt
Un tad dzīvoklī ieradās Elza. «Tā sanāca, ka ezi mums atdeva par simbolisku samaksu kopā ar visu būri. Protams, ņēmu,» smaidot saka Ieva. Tēvu pundurežu meitenei sauc Ēvalds. Lai nesanāktu, ka sapāro radiniekus, ciltstēva atvases nosauc ar viņa vārda sākuma burtu. Saimniece gan uzreiz iedevusi arī uzvārdu – Elza Adatiņa.

Ieva stāsta, ka Latvijā ir arī ežu audzētāji, kas var sniegt ļoti noderīgas konsultācijas mīluļu kopšanā. Aprūpēšana nav grūta, bet vienalga saimniecei dzīvnieciņš sagādājis daudz dažādu pārsteigumu.

Mūsu acīm ierastais apaļais ežulis patiesībā spēj kļūt gana tievs un garš. Būrī ievietots tualetes papīra rullītis – tam pa vidu kustonītis izlien diezgan viegli. Tāpēc brīvā vaļā dzīvoklī nelaiž – var iemukt jebkurā spraugā gandrīz kā kāmis. Izbrīnījis arī tas, ka pa būra stienīšiem ežu meitene pārvietojas kā īsta akrobāte, ieķeroties ar ķepām.

Saimniekus iepazīst
Atšķirībā no lauku eža, kuram adatas ir gana asas un cietas, Āfrikas pundurezim tās ir salīdzinoši mīkstas. Tumšākiem ežiem adatas esot stingrākas, gaišākiem – maigākas, bet visus bez grūtībām var  paņemt rokās un samīļot.

Savus saimniekus ezis atšķir pēc ožas un dzirdes. Sākumā metas kamolā, bet pamazām pierod, aktīvi sāk darboties un spēlēties. Tos, kam var uzticēties, iepazīst pāris dienu laikā. Pārējiem dzīvniekiem gan būs jāsadzīvo ar to, ka ezis iet tur, kur vēlas, un būs vien jāpaiet malā. Lote mēģināja aktīvāk iepazīties ar mazo ežu meiteni, un tā viegli sadurstīja deguntiņu.

Ieva ir ļoti apmierināta ar jauno mājas iemītnieku: «Jau pirms pusgada cerēju, ka izdosies kādreiz kļūt par īpašnieci. Un te nu viņa ir klāt.» Ir plāns iegādāties mazāku būrīti, lai Elza dažreiz kopā ar saimniekiem var paceļot.


Uzziņai

Āfrikas pundurežiem reģistrēta 91 nokrāsa. Ir kapučīno krāsā, sāls un piparu, ir albīni. Elza ir aprikožu krāsā.

Aktīvākais darbības periods ir vakarā, kad saimnieki atnāk no darba. Pa nakti tīk skriet ritenī – pie tā ir jāpierod. Ir izpētīts, ka tā ritenī vienā naktī ezis var pieveikt 12 kilometrus.

Skaņas izdod ļoti dažādas – gan pukst, gan rūc.

Ežu audzētāji stāsta, ka dzīvnieciņš, ja jūtas apdraudēts, var ne tikai saritināties kamolā, bet arī mest adatas virsū ienaidniekam.

Parastais mūža ilgums ir no diviem līdz sešiem gadiem, bet reizēm mēdz dzīvot līdz pat desmit gadiem.