Kas ir ginekoloģiskā ultrasonogrāfija un kā tā notiek
Ultrasonogrāfija ir viena no biežāk izmantotajām vizuālās diagnostikas metodēm mūsdienu medicīnā. Tai ir vairākas būtiskas priekšrocības. Tā ir nesāpīga, ātri veicama, nav nepieciešama īpaša sagatavošanās, to var izmantot visiem pacientiem, tās lietošanai nav ierobežojumu. Ultrasonogrāfija arī ļauj ārstam uzreiz iegūt izmeklējuma rezultātu, apskatīt attēlus un izdarīt secinājumus, nosakot diagnozi.
Ultrasonogrāfiskie izmeklējumi ir veicami dažādām ķermeņa daļām un orgāniem. Šoreiz vairāk pastāstīsim par to, kas ir ginekoloģiskā ultrasonogrāfija, kā tā notiek, kāpēc tā regulāri būtu jāveic ikvienai sievietei.
Kas ir ginekoloģiskā ultrasonogrāfija
Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ir izmeklējums sievietes mazajam iegurnim. Izmeklējums ļauj ārstam izvērtēt visu mazā iegurņa orgānu stāvokli, iegūt precīzus attēlus un vajadzības gadījumā noteikt diagnozi, lai tālāk nozīmētu atbilstošu ārstēšanos. Ginekoloģiskā ultrasonogrāfija ir veicama jebkura vecuma sievietei gan profilaktiskos nolūkos, gan tad, ja ir kādas sūdzības, ar kurām paciente vēršas pie ārsta, kā arī obligāti grūtniecības laikā. Ginekoloģiskās ultrasonogrāfijas laikā tiek apskatīts dzemdes dobums un sieniņas, dzemdes kakls, maksts, urīnpūslis, olnīcas un olvadi, grūtniecības gadījumā – auglis un tā attīstība, novietojums dzemdē, ķeizargrieziena rēta, ja tāda ir.
Kā notiek ginekoloģiskā ultrasonogrāfija
Ultrasonogrāfijas izmeklējums mazajam iegurnim var notikt divos veidos – ar zondi, ko ievada makstī, vai caur vēdera priekšējo sienu. Par to, kurš veids katrā gadījumā ir nepieciešams, lemj ultrasonogrāfijas speciālists. Izmeklējums nav sāpīgs. Tomēr gadījumā, ja izmeklējums notiek transvagināli, tad var būt neliels diskomforts un spiediena sajūta. Izmeklējuma laika pacientei jānoguļas uz kušetes un jānovelk apģērba apakšējā daļa, lai ārsts varētu brīvi piekļūt iegurnim. Veicot izmeklējumu, ultrasonogrāfijas speciālists jau reālajā laikā redz orgānu attēlojumu iekārtas ekrānā, veic mērījumus, piezīmes, šaubu gadījumā maina izmeklējuma pozīciju, lai gūtu precīzu priekšstatu par mazā iegurņa veselības stāvokli.
Kāpēc ultrasonogrāfija ir neaizstājama ginekoloģijā
Tāpat kā katrai sievietei ik gadu profilaktiskos nolūkos ir jāapmeklē ginekologs, tā katrai arī regulāri jāveic ginekoloģiskā ultrasonogrāfija. Vislabāk, ja tas tiek darīts reizē ar ikgadējo vizīti, kuras laikā tiek noņemta uztriepe analīzēm, veikta krūšu pārbaude, notiek saruna ar ginekologu par aktuālajiem jautājumiem. Ultrasonogrāfija ir papildinājums, kas ļauj ārstam šajā vizītē gūt pilnīgu priekšstatu par sievietes reproduktīvo veselību.
Ar ultrasonogrāfijas palīdzību var agrīni atklāt dažādas nopietnas saslimšanas, kas ne vienmēr izpaužas ar kādiem simptomiem un sāpēm: reproduktīvo orgānu vēzis, dzemdes miomas, cistas, iekaisuma slimības, ārpusdzemdes grūtniecība u.c. Ultrasonogrāfija ļauj ievērojami uzlabot sieviešu ginekoloģisko saslimšanu statistiku, jo kaites tiek ātrāk atklātas un efektīvāk ārstētas, mazinot letālu iznākumu skaitu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»