Skolēnu idejas pārsteidz ar izdomu

Latvijas un Lietuvas skolēni Bauskā satikās nākotnes biznesmeņu konkursā. Viņi īstenoja projektu «Jaunie uzņēmēji pāri robežām».
Bauskas novada administrācijas projektu vadītāja Laine Baha pastāstīja, ka biznesa ideju konkursā darbus vērtēja trijās vecuma grupās. Katrā no tām noskaidroti labākie. Žūrija punktus piešķīra, ievērojot noteiktos kritērijus, kā arī liekot lietā savu profesionālo pieredzi.
«Pirmais, kam pievērsu uzmanību, – kā skolēns prata pastāstīt par savu ideju, kā mācēja mūs pārliecināt. Biznesā tas ir ļoti svarīgi – mācēt ieinteresēt pircēju, potenciālo sadarbības partneri. Ja pratīs to, tad pārējais jau ir pakārtoti,» savu nostāju pauda viens no žūrijas locekļiem, atpūtas kompleksa «Miķelis» direktors Jānis Strazdiņš.
Līdzīgu nostāju izteica arī žūrijas priekšsēdētāja Iveta Cīrule, «RISEBA» Radošā biznesa inkubatora vadītāja. Svarīgi ir saskatīt bērnā pārliecību par to, ko viņš izgatavojis, ko piedāvā pārdot. Protams, ir arī katrai vecuma grupai noteikti vērtēšanas kritēriji, kurus žūrija ievēro.
No pārrobežu sadarbības projektā iesaistītā Pasvales rajona Bauskā bija ieradušies vairāku skolu pārstāvji. Pedagoģe Audrone Petraitiene atbraukusi ar vairākiem otrās klases skolēniem. «Bērni bija satraukušies, taču neapmulsa. Audzēkņiem iespēja stāstīt par savu darbiņu svešā zemē un svešiem cilvēkiem ir noderīga pieredze. Bērni projektā ļoti cītīgi strādāja, daudziem palīdzēja vecāki. Tādējādi viņi jau no mazām dienām saprot, kā rit bizness, kā var pelnīt naudu,» stāsta skolotāja no Pasvales.
«Bauskas Dzīve», vērojot skolēnu prezentācijas, pārliecinājās, cik izdomas bagāti, drosmīgi un atvērti jaunām idejām ir pusaudži. Bauskas sākumskolas 4. klases audzēkne Kristīne Ella Slaidiņa izdomājusi iekārtu, kura izgatavotos saldumus ievietos ar smaidiņiem noformētos traukos. Viņas klasesbiedre Estere Gudone žūriju pārsteidza ar oriģinālu popkornu, kuram ir augļu garša. «Bauskas Dzīvei» viņa paskaidroja, ka projektu konkursā rosinājusi piedalīties skolotāja Agita Barkova. Ideju par veselīgā popkorna ražošanu izdomāt nav bijis grūti. Sarežģītāk tapis projekta ekonomiskais pamatojums. Tur nācies lūgt mammas grāmatvedes padomu.
Oriģinālu produktu radījuši Īslīces vidusskolas 8. klases audzēkņi. Tas ir īpašs mobilo telefonu turētājs, kas pasargā ierīci no nokrišanas zemē. Ervīns Dravnieks stāsta, ka ideja noskatīta reālajā dzīvē, jo plānie viedtālruņi bieži mēdz no plaukstas izslīdēt. Kristiāns Lauva piebilst, ka grūtākais bijis radīt turētāju. Viegli nenācās sagatavot arī projekta finansiālo pamatojumu. Klasesbiedrs Niks Punenovs atzīst, ka šis projekts palīdzējis apgūt sadarbības prasmes, ņemt vērā komandas biedru intereses un kopīgi nonākt pie vēlamā rezultāta.
Radošas, praktiskas idejas bija arī vecāko klašu audzēkņiem. Ģimnāziste Melisa Strautmane ar biedrenēm piedāvā Bauskā izveidot hoteli dzīvniekiem. Ideja ir aizgūta no realitātes, jo pašai nācies pieskatīt suni, kamēr paziņu ģimene devusies ceļojumā. Projektu rakstot, grūtākais bijis veikt biznesa aprēķinus. Meitenes izplānojušas, ka ideja peļņu varētu dot pēc pirmajiem diviem pastāvēšanas gadiem. Tādēļ svarīgi bijis izdomāt, kur un cik lielu rast starta kapitālu. Skolniece atzīst, ka darbs šajā projektā bijusi ļoti vērtīga pieredze. Nozīmīgi bijuši arī skolotājas Intas Bankas padomi.
Bauskas Valsts ģimnāzijas 10. klases skolēnu grupa piedāvāja mākslīgo puķu rotas. Mārīte Bula skaidroja, ka pēc produkcijas jau pašlaik ir pieprasījums. Vainadziņi ir vajadzīgi deju kolektīviem.
Izvērtējot vairākus desmitus skolēnu ideju, žūrijas locekle, Bauskas biznesa bibliotēkas vadītāja Ērika Pelcere «Bauskas Dzīvei» uzteica jauniešu izdomu. «Man ļoti patika skolēnu domas lidojums, uzdrīkstēšanās un vienlaikus iecerētā samērīgums. Te mums nepiedāvāja gaisa pilis. Vairumā ideju, gan no Latvijas, gan no Lietuvas audzēkņiem, ir reāli produkti un pakalpojumi, kuriem noteikti būtu pircēji un izmantotāji. Svarīgi, ka skolēni iepazina arī citas valsts jauniešu darbus. Nākotnē te varētu veidoties interesanti pārrobežu sadarbības projekti,» secināja Ē. Pelcere.
Apkopojot rezultātus, žūrija katrā no trim vecuma grupām nosauca labākos projektus.
Biznesa ideju konkursa bērniem un jauniešiem «Jaunie uzņēmēji pāri robežām» uzvarētāji
Sešus līdz 10 gadus veci dalībnieki
1. vieta – Ruste Treikauskaite, biznesa ideja «Lego robots», Pasvale;
2. vieta – Everita Kampiņa, biznesa ideja «Atrakciju parks», Bauskas sākumskola;
3. vieta – Tajus Simonavičus, biznesa ideja «Rokassprādzes», Pasvale.
11 līdz 15 gadus veci skolēni
1. vieta – Keita Arta Kūmiņa, Arnita Sīle, Rimante Gaurilkaite, biznesa ideja «Wooden key pendants with characters», Bauskas Valsts ģimnāzija;
2. vieta – Gints Abacis, Paulis Narkevics, Ivo Gailis, biznesa ideja «Bee wax candles», Bauskas Valsts ģimnāzija;
3. vieta – Dārta Esīte, Melānija Purva, Kate Esīte, biznesa ideja «Yarn products, products with false flowers», Īslīces vidusskola.
16 līdz 19 gadus veci jaunieši
1. vieta – Simona Stuogīte, Enrika Lazickaite, Ovidija Šataite, biznesa ideja «Quickly prepared herbal tea with honey on the stick», Pasvale;
2. vieta – Samanta Cielava, Roberts Rēbuks, biznesa ideja «Latvian ethnic patterns and the symbolic of them in our daily lives», Bauskas Valsts ģimnāzija;
3. vieta – Anželika Grībaite, Migle Vadapalaite, Rugile Izabele Ogintaite, biznesa ideja «Lithuania in the box», Pasvale.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»