Iecavā atklāj piemiņas plāksni brāļiem Tepferiem

Pieminot četrus brāļus, Tepferu dzimtas vīrus, kas cīnījās par Latvijas neatkarību, Iecavā atklāta goda plāksne.
Iecavā, Rīgas un Edvarda Virzas ielas krustojumā pie aptiekas, 4. maijā svinīgi atklāja brāļiem Herbertam, Verneram, Jānim un Ilmāram Tepferiem veltītu piemiņas plāksni.
Ēka, ko joprojām apsaimnieko Tepferu dzimta, Iecavā ir viena no senākajām. «Brāļi bija gan politiskajā elitē, kas iestājas par Latvijas neatkarību, gan starp tiem, kas karoja ar ieročiem rokās. Visu apzinīgo mūžu viņi cīnījušies par neatkarīgu Latviju,» runu teica Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks.
Iecavas novada domes izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Juris Krievs pastāstīja, ka vieni no idejas iniciatoriem par piemiņas plāksni bijuši biedrības «Arhīvs» pārstāvji. Kopējās aktivitātēs radusies doma, ka nepieciešams pieminēt gan vietu, kur brāļi dzimuši, gan pašus brāļus. «Tiem, kas tik daudz devuši valstij, pienākas šī piemiņa,» tā J. Krievs.
Bija ieradušies arī akadēmiskās vienības «Austrums» un studentu korporācijas «Talavija», kurā kādreiz darbojās brāļi Tepferi, pārstāvji. Piemiņas vārdus teica vecbiedrs Dainis Špelis: «Kad runā par brāļiem Tepferiem, prātā nāk ticība saviem spēkiem un valstij. Verners un Jānis iestājās Oskara Kalpaka bataljonā, kad vēl bija tikai ticība un viss valsts budžets atradās finanšu ministra portfelī. Viņi ticēja ne tikai neatkarīgai, bet arī demokrātiskai Latvijai. Ja mums zūd ticība, atcerēsimies brāļus Tepferus – viņiem ticības netrūka daudz grūtākos un smagākos apstākļos.»
Svinīgajā pasākumā klāt bija Vernera meita Aldona Tepfere un Ilmāra mazdēls Jānis Tepfers, kas ir arī ēkas apsaimniekotājs.
«Pēc Otrā pasaules kara viņiem izdevās aizbēgt uz Zviedriju. Trīs brāļi kāpa laivās, Jānis bija vēstnieks Somijā, kur palika Otrā pasaules kara laikā. Brāļi bija Latvijas Centrālās padomes locekļi un šādā statusā turpināja darboties Zviedrijā. Sākumā šo padomi vadīja Verners, vēlāk– Herberts. Verners pēc kara sadarbojās arī ar Lielbritānijas spiegu organizācijām,» atcerējās A. Tepfere.
«Esmu ļoti gandarīts, ka uzstādīta šī zīme. Pats viņus maz atceros, vairāk palicis atmiņā Jānis. Mans tēvs dzimis šajā mājā, jūtu, ka tās ir saistības uz mūžu – šo ēku uzturēšu, cik man ir spēka,» saka J. Tepfers. Viņš gan dzimis Zviedrijā, bet dzīvo Latvijā kopā 90. gadu sākuma. Paspējis būt klāt arī barikāžu laikā.
Tepferu dzimtas pārstāvji padalījās arī ar vēsturisku kuriozu. Tepferu uzvārds kādreiz bijis Podnieki, bet, lai varētu atvērt aptieku, nācies pieņemt vācisko «Tepfer». Tā pirms neatkarīgas valsts iegūšanas latviešiem klājās savā zemē.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»