5 jautājumi un atbildes par kontaktlēcām un to lietošanu
Lai gan lēcas jau izmanto sen un tās ir brīvi pieejamas, sabiedrības informētība par lēcām un to lietošanu joprojām ir nepilnīga, valda dažādi mīti par šo tēmu. Tāpēc šajā rakstā daži jautājumi un atbildes.
- Kad un kā var sākt lietot kontaktlēcas?
Kontaktlēcas var sākt lietot ikviens cilvēks, kuram ir nepieciešama redzes korekcija. Tas attiecas ne tikai uz pieaugušajiem, bet arī bērniem. Vidējais vecums, kad var sākt nēsāt lēcas ir 13 gadi, bet noteicošais tomēr ir bērna atbildības līmenis un spēja pašam parūpēties par pareizu lēcu lietošanu. Tāpēc katram bērnam tas var būt atšķirīgi.
Jebkurā gadījumā, domājot par lēcu lietošanu, ir jāsāk ar vizīti pie acu ārsta, kurš pārliecinās, ka acis ir veselas un piemērotas lēcu lietošanai.
2. Kā lēcas ir jākopj?
Lēcu kopšana ir atkarīga no lēcu veida. Visvienkāršāk ir ar vienas dienas
lēcām. Tās katra ir sterilā iepakojumā. Vakarā šīs lēcas var izmest. Ja lieto
divu nedēļu vai mēneša kontaktlēcas, ko vidēji diennaktī nav ieteicams nēsāt
ilgāk par 12 stundām, tad rūpīgi jāseko to kopšanai. Lēcas ir jānotīra ar
speciālu šķīdumu un jāuzglabā konteinerā šajā pašā kopšanas šķīdumā, kurš arī
ir jānomaina ar katru nākamo lēcu pāri, lai saglabātu maksimālu higiēnu.
3. Vai, lietojot kontaktlēcas, ir kādi ierobežojumi?
Neskaitot to, ka lēcas ir jākopj un jālieto atbilstoši ražotāja un ārsta norādījumiem, tāpat ir jāievēro vēl daži ierobežojumi.
- Lēcas nedrīkst nonāk saskarē ar ūdeni, tāpēc tās ir jāizņem, kad iet baseinā, dušā, vannā, pirtī, atklātajās ūdens tilpnēs.
- Lēcas ir jāieliek pirms kosmētikas uzklāšanas un jāizņem pēc kosmētikas notīrīšanas. Tādā veidā tiek mazināta iespēja, ka kosmētikas daļiņas nokļūst uz lēcām un bojā tās.
- Stingri jāseko ražotāja norādēm par to, cik ilgi lēcas lietojamas un kad tās jānomaina. Ja lēcas lieto ilgāk nekā norādīts, tās vairs nevar pietiekami notīrīt, uz tām var veidoties baktērijas, kas apdraud acu veselību.
4. Kur var nopirkt lēcas?
Kontaktlēcas var iegādāties jebkurā optikā, tikai jāuzrāda ārsta izsniegtā recepte ar nepieciešamo lēcu stiprumu un citiem parametriem. Nekādā gadījumā nevajadzētu pirkt lēcas no nezināma pārdevēja un ražotāja, jo tā tomēr ir medicīniska prece, kuras lietošanai jābūt saskaņotai ar acu ārstu, kā arī jālieto sertificēts produkts.
Lensor lēcas interneta veikalā ir tikai no vadošiem un uzticamiem ražotājiem, kā arī klientiem vienmēr tiek nodrošinātas labas cenas, kas nereti ir daudz izdevīgākas par tām, ko par līdzīgu produktu prasa optikās
5. Vai kontaktlēcas aizsargās no UV stariem?
Ražošanas procesā tās tiek apstrādātas, lai absorbētu ultravioleto starojumu, tomēr pilnībā acis tās nepasargā, jo nenoklāj visu acs virsmu. Mīkstās lēcas šajā ziņā sniedz labāku aizsardzību, jo tās noklāj lielāku virsmu. Tomēr speciālisti lēcu nēsātājiem iesaka papildus izmantot kvalitatīvas saulesbrilles, lai būtu droši, ka visa acu zona saņem vajadzīgo aizsardzību no UV starojuma.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»