BauskasDzive.lv ARHĪVS

Ultrasonogrāfija: kas par to jāzina un kā sagatavoties izmeklējumam

vca.lv

2018. gada 24. februāris 00:02

8559
Ultrasonogrāfija: kas par to jāzina un kā sagatavoties izmeklējumam

Ultrasonogrāfija ir efektīvs un medicīnā neaizstājams diagnostikas veids, tāpēc to izmanto dažādās medicīnas nozarēs visa vecuma pacientiem. USG ļauj ātri un precīzi noteikt diagnozi, sekot pacienta veselības stāvoklim un atklāt dažādas saslimšanas jau to agrīnā stadijā.


Kas īsti ir ultrasonogrāfija un kādos gadījumos izmanto šo izmeklējumu?


Ultrasonogrāfijā (USG) tiek izmantoti augstfrekvences skaņu viļņi jeb ultraskaņa, kas  iegūtajos attēlos ļauj izvērtēt dažādu orgānu un mīksto audu struktūru.


Ultrasonogrāfijai ir vairākas būtiskas priekšrocības:

  • izmeklējums nav sāpīgs un ir nekaitīgs cilvēka organismam;

  • izmeklējums veicams ātri, iegūtos attēlus speciālists var izvērtēt uzreiz;

  • izmeklējumu bez bažām var veikt visa vecuma pacientiem, arī zīdaiņiem un grūtniecēm;

  • izmeklējumu biežumam nav ierobežojumu, var veikt pēc vajadzības.


Ultrasonogrāfiju medicīnā izmanto ļoti plaši. Visbiežāk USG izmeklējumus veic vēdera dobuma orgāniem, nierēm, urīnceļiem, vairogdziedzerim, prostatai, sieviešu mazā iegurņa orgāniem, krūšu dziedzeriem, locītavām.


Īpaši nozīmīga ultrasonogrāfija ir grūtniecības uzraudzībā Vw18yoP-va4LMSwj3chdN3SygmwnmIDOqSTIaBLn

Ar ultrasonogrāfijas palīdzību tiek veikts 1., 2. un 3. trimestra augļa skrīnings, kas ļauj gan noteikt precīzu grūtniecības laiku, gan izvērtēt pataloģiju riskus, gan precizēt dzemdību datumu. Tāpat grūtnieču ultrasonogrāfija ļauj ārstam un vecākiem sekot līdzi mazuļa labsajūtai, novietojumam dzemdē, dzemdes un dzemdību ceļu stāvoklim, izvērtēt ķeizargrieziena rētu (ja tāda ir). USG arī sniedz atbildi uz vienmēr aktuālo jautājumu — kāds ir mazuļa dzimums?


Grūtnieču ultrasonogrāfija topošajiem vecākiem ir īpašs notikums, jo tajā brīdī viņi it kā satiekas ar savu mazuli, redz viņu ekrānā, dzird sirdspukstus. Ultrasonogrāfijas laikā var būt klāt mazuļa tētis vai kāds cits tuvinieks, kurš atbalsta grūtnieci šajā dzīves posmā.


VCA poliklīnikās pacientēm pieejama arī 4D ultrasonogrāfija, kas tiek veikta ar modernāko augstas klases apartūru. Tas ievērojami paplašina grūtniecības diagnostikas iespējas.

F6Rrqw-cC3uAZWKs82vRqieiZaZ-ztQQnd6d5djU

Ultrasonogrāfijas norise ir vienkārša, ātra un nesāpīga


Ultrasonogrāfija ir tas izmeklējums, no kura nav jābaidās, jo tas nav sāpīgs. Vienīgās neērtības, kas tās laikā var būt, ir vēsums no želejas, kas tiek uzklāta uz ādas. Galvenais rīks ir ultrasonogrāfijas iekārta, kas aprīkota ar ekrānu, dažādām pogām, ar kurām ārsts var manevrēt, kā arī dažāda izmēra ultrasonogrāfijas uzgaļi, ar kas tiek virzīti pa attiecīgo ādas laukumu.


Nelielu diskomfortu var izjust sievietes, kurām tiek veikta mazā iegurņa ultrasonogrāfija vai agrīna grūtniecības noteikšana, jo tad izmeklējums var tikt veikts nevis uz vēdera, bet gan caur vagīnu. Tas nav sāpīgi, to varētu nosaukt par īslaicīgu diskomforta sajūtu, bet tas atkarīgs no katras pacientes emocionālās, fiziskās un psiholoģiskās pašsajūtas.


Kā sagatavoties USG izmeklējumam


Vai un kā nepieciešams sagatavoties ultrasonogrāfijai, ir atkarīgs no tā, kādiem orgāniem un ķermeņa daļām izmeklējums ir paredzēts. Dažos gadījumos nebūs vajadzīga nekāda sagatavošanās, bet citos būs nepieciešams ievērot ārsta norādījumus un sagatavoties izmeklējumam. Tas ir svarīgi tāpēc, lai būtu iespējams nodrošināt izmeklējuma precizitāti. Neatbilstoša sagatavošanās var traucēt ārstam USG attēlos izvērtēt mīksto audu stāvokli.


Ja ultrasonogrāfija tiek veikta vēdera dobuma orgāniem, tad ir vēlams vismaz 6 stundas pirms tam neēst, arī iepriekšējā dienā jāseko līdzi tam, kāds uzturs tiek uzņemts. Vajadzētu izvairīties no tādiem produktiem, kas veicina gāzu veidošanos. Ieteicams arī iepriekš lietot kādus gāzes mazinošus medikamentus, ja pacientam ir nosliece uz vēdera pūšanos.


Urīnpūšļa un ginekoloģiskajai ultrasonogrāfijai vislabāk, ja urīnpūslis ir vidēji piepildīts. Stundu vai divas pirms izmeklējuma vajadzētu izdzert vienu litru šķidruma, bet tiem nevajadzētu būt gāzētiem dzērieniem, kas veicina vēdera uzpūšanos. Vislabāk izvēlēties ūdeni.


Ja izmeklējums plānots prostatai, tad stundu pirms tam ir jāveic Mikrolax klizma.


Ja USG izmeklējumi tiek veikti vairogdziedzerim, vēnām, krūšu dziedzeriem vai locītavām, tad nekāda iepriekšēja sagatavošanās nav nepieciešama.


Tomēr vienmēr labāk pirms USG ar ārstu pārrunāt visu, kas attiecas izmeklējumu un sagatavošanos tam.


USG — gan profilaksei, gan diagnostikai


Ultrasonogrāfija medicīnā aktīvi tiek izmantota gan dažādu sūdzību gadījumā, gan kā papildu izmeklējums pēc asins analīzēm un citiem izmeklējumiem, lai noteiktu precīzu diagnozi. Bet USG ir neaizstājama arī kā profilaktisks izmeklējums, ko izmanto pacientiem, kuri ietilpst kādā no riska grupām pēc vecuma, dzimuma, iedzimtības vai jau izslimotajām slimībām. Profilaktiskas pārbaudes visbiežāk tiek veiktas sieviešu reproduktīvajai sistēmai (onkoloģisko slimību savlaicīgai atklāšanai), kā arī zīdaiņiem un bērniem, lai novērtētu viņu attīstību, tāpat arī grūtniecēm, lai sekotu grūtniecības norisei un laikus atklātu novirzes no normas.