Jaunais gads varētu būt labsirdīgs

Pēc horoskopa 2018. gadam piešķirtais nosaukums – Suņa gads – varētu palīdzēt pievērst lielāku uzmanību ne tikai šiem dzīvniekiem, bet arī patversmju problēmām. Tā vērtē ar suņu dzīvi un patversmēm saistītie speciālisti.
Zemgales kinoloģijas kluba valdes priekšsēdētāja Aina Korņejeva pašlaik savās mājās Iecavā audzina 15 rotveilera šķirnes suņus. Šī biedrība centīgi organizē suņu sacensības, popularizē aktīvu dzīvesveidu un rīko mācības.
Īpašniekiem daudz jālasa
Ja Suņa gads jāvērtē nevis pēc horoskopa, bet gan pēc suņa rakstura, tad gads būšot diezgan vienkāršs, vērtē A. Korņejeva. «Suņa gadam noteikti jābūt labsirdīgam. Suns visvairāk vēlas labu saimnieku, pilnu vēderu, labsirdību apkārt un sev veltītu cilvēka uzmanību,» smejot stāsta mīluļu īpašniece.
Cilvēkam, kam ir suns, vienmēr ir jābūt sava dzīvnieka komandierim. «Suns jau nepērk mūs sev. Mēs pērkam suni un gribam redzēt viņu tādu, kādu vēlamies savās mājās. Manās mājās nav suņu, kas mani neklausa,» atklāj A. Korņejeva.
Tiem, kas grib izvēlēties jaunajā gadā sev mīluli, viņa iesaka vispirms ļoti daudz izlasīt par dažādām sugām un konsultēties ar speciālistiem. Jāsaprot, ka cilvēki ir ļoti dažādi un arī sugas ir atšķirīgas, jāmācās atrast sava īpašā šķirne. «Izrakstām desmit šķirnes, kas vislabāk patīk, un liekam plusus un mīnusus. Spalva, kopšana, mazgāšana, «izvirtības» ēdināšanā, siekalošanās un viss cits,» raksturo A. Korņejeva. Viņa uzskata, ka arī lielus suņus var turēt pilsētas dzīvoklī, ja dzīvniekam ir atbilstīgs raksturs. Tiem, kas plāno izvēlēties sunīti no patversmes, speciāliste iesaka vairākas reizes turp aizbraukt, lai atrastu savu īsto mīluli.
Fiziskas aktivitātes
Ja 2018. gads būs jādzīvo kā ar suni, tad tas nozīmē, ka tas noteikti būs fizisku aktivitāšu gads. «Man dzīvoklī bija divi suņi, pēdējais stāvs. Tur, kur atstāju no rīta, ejot uz darbu, tie arī gulēja vakarā. Nekas nebija sagrauzts. Toties visu laiku līdz darbam vismaz divas stundas neatkarīgi, vai līst, vai snieg, gāju staigāt kopā ar suni. Sestdienas un svētdienas bija pakārtotas suņu izklaidēm. Upe, mežs, sēnes – kopā ar suņiem. Visi draugi zināja, ja braucam mēs, nav variantu – būsim kopā ar suņiem,» stāsta A. Korņejeva.
Sacīkstes suņiem rīko galvenokārt cilvēku dēļ, lai varētu pavadīt brīvo laiku kopā ar suni, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm. «Sacensībās piedalās dažādas šķirnes. Mūsu klubā ir piecu šķirņu suņi, bet sacīkstēs iesaistās arī daudz viesu, tai skaitā no kaimiņu valstīm,» saka sacensību rīkotāja. Viņa uzsver, ka tas ir arī labs risinājums jauniešiem – vienkārši paņem savu suni un dodies pa mežu paskriet. Četru kilometru kross ar suni ir ļoti laba laika pavadīšana un pietiekami aktīva, kas rada labsajūtu pēc sacensībām abiem – gan saimniekam, gan viņa sunim.
«Ja suni apmāca, nodarbina maksimāli, tad viņš ir adekvāts, socializēts. Visa problēma ir saimniekā un laikā, ko sunim velta vai nevelta,» pārliecināti teic A. Korņejeva.
Zemgales kinoloģijas klubs
Valdes priekšsēdētāja jau divus gadus ir Aina Korņejeva, vēl ir četri valdes locekļi. Biedrība ar vaislas un ciltsdarbiem nenodarbojas. Organizē suņu sporta sacensības, seminārus, jauniešu mācību programmas – apmāca par tiesnešiem. Reizi mēnesī notiek sacensības – gan vasarā, gan ziemā. Apmāca jauniešus brīvprātīgo darbā – viņi sacensībās strādā par palīgiem.
«Tie, kas grib nodarboties ar vaislu, sastāv citos kinologu klubos. Kinoloģiskā federācija, starptautiski Latvijā atzīta, ir tikai viena. Ir daudz mazu klubiņu, reizēm pagrīdes,» saka A. Korņejeva.
Dzīvu radību nedrīkst pamest!
Iecavas novada jauniete Dārta Ušacka – brīvprātīgā, Zemgales kinoloģijas kluba rīkoto suņu sacensību tiesnese, sadarbojas ar dzīvnieku patversmi «Mežavairogi». Iecavas novada pasākumā «Iecavas novada Gada jaunietis 2017» viņa ieguva nomināciju par brīvprātīgo darbu. Dārta aicina nākamgad cilvēkiem mainīties un sniegt lielāku palīdzību patversmēm, atbildīgāk izturēties pret saviem mājdzīvniekiem.
Sagaidot Suņa gadu, savā dzīves pieredzē un izjūtās dalās Dārta Ušacka:
«Grūti pateikt, kam kopumā būtu jāmainās, lai cilvēkiem būtu pozitīvāka attieksme pret suņiem. Laikam vispirms ir jāmainās pašiem. Jāsaprot, ka suņi ir tādas pašas dzīvas būtnes kā mēs. Arī viņi vēlas, lai pret viņiem izturas jauki, tāpat kā mēs, grib būt mīlēti.
Ir jāpalīdz suņiem un patversmēm. Pirms dzīvnieka iegādāšanās katram labi jāpadomā, vai ir gatavs uzņemties atbildību par to. Bieži vien cilvēki nopērk suni bērniem kā dāvanu, bet pēc pāris gadiem suns tiek pamests, par viņu vairs nerūpējas. Tas nav pareizi. Tā nedrīkst darīt! Ja esi uzņēmies atbildību par suni, tad rūpējies un mīli viņu. Uzskatu, ka cilvēki par dzīvās radības pamešanu ir jāsoda. Nedrīkst pamest sunīti nomirt un palikt nesodīti.
Daudzi suņi dzīvo patversmēs, bet cilvēki pērk jaunus par lielu naudu. Manuprāt, visiem tiem, kas vēlas uzņemties atbildību par suni, vajag vispirms aizbraukt uz patversmi. Arī šie suņi ir pelnījuši siltas mājas, un patversmes iemītnieki bieži vien var izrādīties labāki draugi par dārgiem sugas suņiem. Mīļie cilvēki, apdomājiet labi un izvērtējiet apstākļus, pirms pērkat suni, lai tas netiktu pamests!»
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»