BauskasDzive.lv ARHĪVS

«Zaļajai skolai» aprit 140

Antra Ērgle

2017. gada 13. jūnijs 00:00

126
«Zaļajai skolai» aprit 140

Iecavas novada Dzimtmisas pamatskolai piektdien, 16. jūnijā, svinēs 140 gadu jubileju. Senā mācību iestāde ir viena no «zaļās izglītības» paraugiem mūsu novados.

Jubilejas kulminācija būs svinīgais sarīkojums skolā, stāsta direktores vietniece Lolita Krēmere.

Gaida absolventus
Svinībās gaidīti agrāko gadu absolventi, kuriem paredzēta tikšanās ar bijušajiem skolasbiedriem un pedagogiem. «Gaidīsim arī agrākos pedagogus un darbiniekus,» saka L. Krēmere, «visi kopā svinēsim jubileju, būs skolēnu koncerts.»

Dzimtmisas skola pēdējās desmitgadēs bijusi ne tikai mājīga mācību vieta Iecavas novada bērniem. Te ir ģimenes, kuru atvases Dzimtmisā mācījušās vairākās paaudzēs, stāsta direktore Jana Arāja, uzsverot – to skaitā ir arī viņas ģimene. J. Arāja skolu kā apskates objektu kopš 2002. gada reģistrējusi Latvijas Piļu un muižu asociācijā, te notiek ekskursijas.

Vides izziņa
«Zaļās izglītības» virziena izkopšana skolai palīdzējusi sniegt jauniešiem papildu iespējas, vairojot izpratni par vidi, klimata pārmaiņām, cilvēka ietekmi uz dabu, tai draudzīga dzīvesveida izpratni. Kā norāda pedagoģe Velga Ērgle, papildu izglītības nodarbības palīdz absolventiem izvēlēties ar vides uzturēšanu saistītas profesijas.

Īpašs notikums ir Koku diena, kas Dzimtmisā katru pavasari pulcē citu «zaļo skolu» komandas no visas Latvijas. Kā informēja skolotāja Iveta Salgrāve, sarīkojums kļuvis par tradīciju, taču rīkotāju komanda katru gadu spēj izdomāt ko jaunu. Tradīcija ir arī viesu komandu dāvanas – koku vai krūmu stādi skolas parkam.

Rit izpēte
Jubilejas gada norises skolā rāda, ka tai gaidāmas pārmaiņas. «Bauskas Dzīve» jau rakstīja par Bauskas būvvaldes liegumu vecajā kalpu mājā turpināt pirmsskolas grupas nodarbības, iesakot to pārcelt uz piemērotākām telpām. Pašvaldība plāno līdz 2019. gadam nomainīt skolas ēkas jumtu. Darbu gaitā, iespējams, nāksies remontēt vai mainīt citas nesošās konstrukcijas. Remonta izmaksas būs zināmas pēc padziļinātas izpētes un būvprojekta sagatavošanas.

Iecavas novada domē 30. maijā saņemta atklāta vēstule, kurā 500 parakstītāji lūdz deputātiem atbalstīt Dzimtmisas pamatskolas saglabāšanu un turpināt pirmsskolas programmu vēsturiskā kompleksa kalpu mājā.

Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē 6. jūnijā uzklausīts pašvaldības izglītības nodaļas vadītājas Vijas Ielejas ziņojums par pirmsskolas izglītības programmas lietderību Dzimtmisā. Vērtējumā ieteikts bērniem nodrošināt iespēju apmeklēt Iecavas bērnudārzus, kur pietiek vietu, ir labāka infrastruktūra un speciālistu pieejamība. Šogad pirmsskolas grupā mācās 12 bērni, nākamgad plānots līdzīgs skaits audzēkņu.

Rīkos sapulci
Skolas direktore J. Arāja deputātiem skaidroja, ka līdz ar grupas likvidēšanu Dzimtmisā daļa bērnu, iespējams, neapgūs pirmsskolas programmu, jo ir ģimenes, kas nav pietiekami nodrošinātas, lai nogādātu bērnus uz Iecavu.

Komitejas deputāti mudināja pirms lēmuma pieņemšanas organizēt sapulci vecākiem, kuru bērni nākamajā mācību gadā varētu apmeklēt pirmsskolas programmu Dzimtmisā.


No skolas vēstures

Misas muiža ar īpašnieku Lukasu Volfu uzcelta 1560. gadā, to vēlāk pārdēvēja par Dzimtmisas muižu.

Dzimtmisas muižas kungu māja ir koka guļbūves celtne ar divslīpju kārniņu jumtu, kolonnām, skatu laukumu, dīķi, parku. Tai ir gotisks mezonīns ar diviem simetriskiem dzeguļotiem torņiem un atiku starp tiem.

Pēdējie zināmie Dzimtmisas muižas īpašnieki ir barons Reicholds ar sievu un trim bērniem. Meita Marija Reicholde (18.05.1880. – 16.04.1936.) bija precējusies ar poli Koenigstalderu, dzīvojusi Polijā un pēc nāves atvesta apglabāt Stīveru kapos. Marijas meita Benita pabeidza vācu lauksaimniecības skolu Igaunijā un saimniekoja muižā. Benitas laikā stādītās priedes aug vēl tagad. 1939. gadā Benita aizbrauca uz Vāciju.

Dzimtmisas pamatskolas vēsture sākās 1877. gada rudenī. No muižas atdalīja divu hektāru teritoriju, kur uzcēla vienstāva koka guļbūvi ar vienu klases telpu, divām istabām un virtuvi skolotājam. 1877. gada rudenī te sāka mācīties pirmie skolēni. Pirmais skolas pārzinis bijis Jēkabsons.

Pirmā pasaules kara laikā skolā apmetās vācu karaspēks. 1914. – 1920. gadā skola nedarbojās.

Pēc neatkarīgās Latvijas nodibināšanas 1918. gadā zemes reformas gaitā tika likvidēta Dzimtmisas muiža, ēku un zemi ieguva pagasts, izmantojot to skolas vajadzībām.

Otrā pasaules kara laikā skolu pārmaiņus izmantoja abi okupācijas karaspēki. 1944. gada septembrī skola nokļuva pirmajās frontes līnijās tikai dažus simtus metru no vāciešu ierakumiem. Tornīšus izmantoja izlūkošanai. Pēc kara skola bija ļoti bojāta: sašautas sienas, jumts, logi, izrautas durvis, nodegušas saimniecības ēkas.

Padomju laikā te darbojās Ziemeļu septiņgadīgā skola, nepilnā vidusskola, deviņgadīgā skola, kas pārmaiņus bija Baldones, Rīgas un Bauskas rajona tautas izglītības nodaļas pārziņā.

1997. gada jūnijā skola atgūst vēsturisko nosaukumu – Dzimtmisas pamatskola. 1997. gada jūnijā skolai svinēja 120 gadu jubileju.

Skolai gadu desmitos bijuši 12 direktori, kopš 2002. gada to vada Jana Arāja.

Avots: dzimtmisa.lv.


Aicina uz svinībām
Dzimtmisas skolas absolventi, bijušie un esošie skolotāji un darbinieki mīļi gaidīti jubilejas svinībās piektdien, 16. jūnijā:
no pulksten 18 reģistrēšanās skolā;
pulksten 19 svinīgais sarīkojums un koncerts;
pēc sarīkojuma groziņvakars un balle.


FAKTI

2016./2017. mācību gadā skolā mācās 117 izglītojamie, strādā 21 pedagogs un 12 tehniskie darbinieki.

Skolā ir attīstīta vides izziņas programma, tai ir ekoskolas Zaļais karogs, vienu gadu tā bijusi «Mammas Dabas» vēstniecība.

Kopš 2002. gada Dzimtmisas pamatskola kā apskates objekts ir Latvijas Piļu un muižu asociācijā.