Peldēšanas nodrošināts mundrums un slodze

Peldsezona Latvijas atklātajās ūdenstilpēs sākās 15. maijā un ilgs līdz septembrim. Peldēšana un jebkādi citi ūdensprieki ir vasaras sezonas neatņemama sastāvdaļa. Entuziasti un treneri uzskata, ka šī aktivitāte būtu jāpiekopj visu gadu, jo sniedz mundrumu gan ķermenim, gan prātam.
Reizē atbrīvo un noslogo
Peldēšana ir sporta veids un fiziskā aktivitāte, kas gan nodarbina, gan reizē atbrīvo visas muskuļu grupas. «Pareizi peldēt nozīmē sadalīt ķermeņa slodzi un sagatavoties tai,» paskaidro peldēšanas trenere Viktorija Knese.
Pēc treneres un ziemas peldēšanas entuziastes Ingas Krivcovas teiktā, svarīgi ir ievērot, kādā stāvoklī cilvēks peld. Ja ķermenis ūdenī būs saspringts, peldēšana nekādu labo efektu nespēs dot. Visbiežāk ķermenis ūdenī saspringst, jo peldēšanas laikā galva ir pārāk virs ūdens. «Tad muguras daļa un pleci ir saspringti. Peldēšanas laikā cilvēks atrodas horizontālā stāvoklī, galvu vislabāk ir turēt pēc iespējas horizontālāk,» iesaka V. Knese. Lai iemācītos tiešām pareizi peldēt un no šīs aktivitātes gūtu maksimālu labumu veselībai un pašsajūtai, tiek rekomendēts pāris treniņus organizēt pie kāda sertificēta peldēšanas trenera baseinā. Viens no pareizas peldēšanas priekšnosacījumiem ir prasme noturēt līdzsvaru. Mācoties peldēt, svarīgi ir ievērot laiku, cik ilgi notiek peldēšana. Baseinā vidēji viena nodarbība trenera vadībā ilgst 40 minūtes.
Lai ķermenim nebūtu šoka
«Peldēšana stabilizē un iemāca arī pareizi elpot, tā uzlabo asinsriti. Peldēt ir ieteicams, lai uzlabotos sirdsdarbība. Tā ir laba mugurkaulam, locītavām,» ieguvumus nosauc V. Knese.
Svarīgi – peldot uz muguras vai vēdera, ūdens un cilvēka radīto kustību ietekmē atbrīvotas un nodarbinātas būs atšķirīgas muskuļu grupas, taču jebkurā gadījumā peldēšanas laikā ūdens sniedz atsvaidzinājumu un enerģiju. Pēc treneres salīdzinājuma, atklātā ūdenī peldēt vai baseinā ir divas dažādas peldēšanas. Ja ūdens ir ļoti auksts, bet cilvēks nav tam sagatavojies, krasi atšķirīgās temperatūras – ķermeņa un ūdens – organismā izdalīs adrenalīnu. Vēss, remdens ūdens, kāds ir baseinā un siltākās dienās atklātos ūdeņos, sniegs patīkamu atsvaidzinājumu. «Ir jāievēro mērenība. Ūdens jāapgūst pakāpeniski, lai pierastu pie tā un ķermenim nebūtu milzīga šoka no temperatūras pārmaiņām, tādēļ pirmās reizes vispirms pa to vajadzētu pabradāt,» peldēšanas sākšanas plānu ārpus telpām apraksta I. Krivcova.
Pirms peldēšanas nepieciešams ķermeni iesildīt līdzīgi kā pirms aktīviem treniņiem uz sauszemes. «Arī tad, kad peldēšanas sezona ir sākta, nav ieteicams ūdenī mesties iekšā uzreiz pēc milzīgas fiziskās slodzes, skriešanas, jebkādas aktivitātes, kas radījusi sasvīšanu, sakaršanu, tostarp pēc sauļošanās. Pēc slodzes ir pakāpeniski sevi jāatvēsina, līdz normalizējas ķermeņa temperatūra,» skaidro speciāliste.
Noņem negatīvo enerģiju
I. Krivcova uzsver, ka peldēšanās ideālā variantā ir aktivitāte, ko veikt visu gadu. «Ūdens komplektā ar peldēšanu sniedz enerģiju, svaiguma sajūtu, novērš sliktu garastāvokli, jo ūdens aizskalo prom visu negatīvo. Īpaši enerģisks cilvēks jutīsies visu dienu, ja peldējis būs no rīta, kad vēl vasaras saule nav iesilusi,» skaidro peldētāja.
Peldēšana ir ieteicama ikkatram cilvēkam, bet vislabāko ietekmi dos tiem, kuri daudz fiziski strādā, veicot monotonas darbības un ilgstoši esot vienā pozā, pēc lauku dārza darbiem, biroja darbiniekiem, kuriem ir sēdošs darbs. Ja viņi pēc darbdienas ieies ūdenī un peldēs, savilktie muskuļi izkustēsies un atbrīvosies. «Noteikti sāpes, ko radījis darbs, pēc peldēšanas būs mazākas,» zina teikt peldētāja. Tāpat ūdens noņems stresu, atslābinās prātu no dienas laikā uzkrātajām domām, kā arī uzlabosies nakts miegs. Arī augsta asinsspiediena slimniekiem peldēšana stabilizēs rādītājus.
Peldēt ieteicams pēc iespējas daudzveidīgāk – gan uz muguras, gan vēdera.
Pieradināties pie vēsuma
Tā kā I. Krivcova ir ziemas peldētāja, viņa var pastāstīt arī par ieguvumiem no norūdīšanās, kas ļauj piekopt šo aktivitāti atklātos ūdeņos neatkarīgi no gadalaika un laikapstākļiem. «Norūdīšanās arī jāveic pakāpeniski. Viens no veidiem ir iekštelpās ar vēsu dušu. Un ar katru reizi dušā palaist aizvien aukstāku ūdens šalti. Zinu, ka daudziem šis veids nepatīk, jo dušas strūkla rada citādas sajūtas. Tad var mēģināt sevi noberzt, noslaucīties ar mitru dvieli. Galvenais norūdīšanās procesā ir sevi pieradināt pie vēsa mitruma,» stāsta
I. Krivcova. «Ideāli, ja rūdoties cilvēks intensīvi piekopj saskari ar ūdeni un tiešām peld jebkuros laikapstākļos. Tā var nebūt katra diena. Taču, ja to darīs tikai reizi nedēļā, ātri vien sapratīs, ka tas ir par retu, jo organisms atrod. Regulāra peldēšana veicina cilvēkā drosmi ieiet arvien aukstākā ūdenī. Tas stiprina imunitāti, sezonālās slimības noris vieglākā formā,» rūdīšanās galveno ieguvumu uzsver ziemas peldētāja.
Viņa uzskata, ka peldēšanai atklātās ūdenstilpēs vispiemērotākā vieta ir jūra. «Dīķos un ezeros, protams, ūdens temperatūra vienmēr būs siltāka, bet jūrai papildu bonuss ir tīrība, sāļums, kam pozitīvā ietekme zināma, kā arī jonizētais gaiss,» uzsver pieredzes bagātā peldētāja. Viņa salīdzina: «Ezeros un dīķos bieži ūdens ir duļķains, kā arī tajos mēdz vairoties aļģes.»
Peldēšanas sporta piekopēja Inga Krivcova atgādina, ka peldēt veselībai un dzīvībai bīstamās vietās, kā arī nelabvēlīgos, draudīgos laikapstākļos nav pieļaujams. Ir jāizvērtē gan savas spējas, gan situācijas piemērotība.
UZZIŅAI
Lai gūtu pozitīvu efektu no peldēšanas nodarbības, nav nepieciešams pārpūlēties un peldēt pēc iespējas ātrāk. Pietiks ar vieglu, 30 – 60 minūtes ilgu peldēšanu. 30 minūšu aktivitātes ūdenī ir līdzvērtīgas 45 minūšu ilgai aktivitātei uz zemes. Viegla peldēšana 30 minūšu garumā sadedzinās 200 – 400 kilokaloriju.
Peldēšana tonizē un nostiprina visu ķermeni un ir ideāls treniņš sirds un asinsvadu sistēmai; tā pastiprina sirds muskulatūru un uzlabo skābekļa piegādi muskuļiem.
Ir labi vienmēr konsultēties ar ārstu pirms kādas nodarbības programmas, tostarp peldēšanas, sākšanas.
Peldēšanas pamatveidi – tauriņstils, krauls uz vēdera un muguras, brass.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»