Akvārijs televizora vietā

Aleksandrs Troščenko no Pilsrundāles rūpējas par zivtiņām, kuras mitinās 200 litru lielā akvārijā. Viņš dalās ar zināšanām, kas to kopšanā gūtas vairāku gadu garumā.
Jābūt harmonijā
Agrāk Aleksandra akvāriji bijuši arī mazāki – 10, 60 un 80 litru ietilpīgi. «Iesācējiem iesaku uzreiz sākt ar 80 litru akvārijiem. Mazākos ir grūti izveidot zivīm labvēlīgu dzīves vidi, arī kopšana ir vieglāka,» skaidro Aleksandrs. Mazākie akvāriji jātīra bieži, lielie – retāk.
Pilsrundālieša patika pret zivīm izveidojusies jau agrā bērnībā. «Mazs puika būdams, ciemojos kādā mājā, kur bija liels akvārijs ar zivīm. Kopš tās reizes nekad neesmu atmetis domu par savu akvāriju. Sākumā nebija nekādu zināšanu, bet, pateicoties internetam un paša pieredzei, tagad par zivīm un akvārijiem, manuprāt, zinu gana daudz,» ar smaidu sejā saka Aleksandrs.
Viņš ir pārliecināts – akvārijā nedrīkst valdīt nekārtība. Ir jāsaprot, kuras zivis spēj sadzīvot, kuras ir agresīvā tipa, kuras – mierīgā. Akvārijā visam jābūt harmonijā. «Es tiecos uz relaksējoša un mierīga akvārija izveidi. Patlaban man ir tikai mazās, mierīgās zivtiņas. Nav lielo, kuras trenkā citas, izraisot agresivitāti un dažādus notikumu pavērsienus. Lielās zivis naktīs mēdz arī pārbīdīt akmeņus, radot troksni,» pieredzē dalās zivjumīlis.
Svarīgas sugu kombinācijas
Iesācējiem Aleksandrs iesaka sākt ar «klasiku» – gūpijām. Tās ir dzīvdzemdētājzivis, nenārsto ar ikriem un ātri vairojas, nav prasīgas pret akvārija vidi un ūdens tīrību.
Viņš atceras savas pirmās zivtiņas: «Kā jau jaunietis būdams, eksperimentēju. Pirku un liku kopā visas zivis, kuras ieraudzīju veikalā. Neskatījos, cik tās lielas vai plēsīgas. Nevajag zivis pirkt no tirgotāja, kurš par tām nespēj neko pastāstīt.»
Daudzi cilvēki uzskata, ka zivis ilgi nevar atstāt bez uzraudzības, bet tā nav. Pareizi izveidotā vidē tās vienas pašas var atstāt nedēļu, pat divas. Galvenais, lai strādā filtrs un notiek skābekļa padeve. Zivis barības vielas uzņems no sasētajiem augiem.
Pilsrundālietis piekodina – dabiskie ūdensaugi akvārijā jāstāda obligāti. Tie kalpo par ūdens attīrītājiem, nodrošina zivīm barības vielas.
Būtiski ir pareizi izveidot akvāriju, izvēlēties īstās zivis. Var salaist kopā plēsīgās, kuras cita citu patrenkās, nevajadzētu zelta zivtiņas. Tās ir smukas, bet akvārijā uzvedas kā sivēni – ātri piemēslo ūdeni.
«Katra zivju suga pilda savu funkciju. Citas apēd nelabvēlīgās baktērijas, barības vielas, kāda tīra stiklu, cita akmeņus, bet lielākās apēdīs mirušās zivtiņas,» atklāj Aleksandrs.
Tīrīšana – elementāra
Akvārijs jāveido pareizi. Vispirms jāsaliek akmeņi, ieteicams – keramiskie. Tad jāsastāda ūdens augi, jāielej ūdens un jānogaida vismaz nedēļa. Tikai tad var laist zivtiņas. «Laiks vajadzīgs, lai akvārijā izveidotos vide, izaugtu augi, dabiskās vielas nostātos savās vietās. Nevar zivis ielaist nesagatavotā akvārijā,» pārliecināts Aleksandrs.
Ja visu dara pareizi, akvārijs jātīra tikai reizi trijos gados. Jābūt atbilstīgam salikumam – grunts un akmeņi, ūdensaugi un īstās zivju kombinācijas.
Samveidīgās zivis ir lielas tīrītājas. Tās notīra stiklu un augus. Pēc tam var ielaist mazās garnelītes, kuras arī ir tīrīgas. Jo mazāka zivs, jo īsāks tās mūžs – līdz diviem gadiem. Lielākas zivis var dzīvot pat desmit gadus un ilgāk.
Akvārija filtrs jātīra reizi nedēļā, atkarībā no akvārija stāvokļa, var arī reizi trijās nedēļās. Arī ūdens maiņa norit daudz vienkāršāk, nekā daudzi iedomājušies. «Nevajag mainīt visu akvārija ūdeni. Pietiek, ja nomaina 20 – 30 procentu ūdens. Es noleju aptuveni 30 litrus un no krāna pieleju tikpat klāt. Tas jādara reizi nedēļā,» atklāj Aleksandrs. Visu ūdeni nevajadzētu mainīt, jo tad pilnībā tiks iznīcināta vide, kāda izveidojusies.
Akvāriju nevar turēt tiešos saules staros, jo siltums vairos un paātrinās augu un barības vielu augšanu, kas var kaitēt zivīm, arī ūdens ātrāk kļūs netīrs.
Par 50 eiro
Visgrūtāk ir iegādāties pienācīgu akvārija aprīkojumu. Aleksandrs dalās pieredzē: «Ir dažādi filtri. Ir par dažiem desmitiem eiro, bet, ja akvārijs ir 200 litru ietilpīgs, labs filtrs maksās pāri 100 eiro. Iesaku iegādāties ārējo, nevis iekšējo filtru – tas vieglāk kopjams. Es pērku Vācijā ražotus keramiskos akmeņus. Cenas dažādas, bet vidēji viens 2 – 3 kilogramus smags maiss maksā septiņus eiro. Manam akvārijam vajadzīgi septiņi maisi. Arī zivtiņu cena ir atšķirīga. Ir par pāris eiro, bet ir arī par 30 un 40 eiro, kā arī vēl dārgākas. Pērkot zivis, noteikti jāzina, ko iegādājamies. Var gadīties nopirkt zivi par 50 eiro, kura tai nepiemērotā vidē jau pēc divām dienām nobeigsies.»
Pirms zivju iegādāšanās Aleksandrs mudina iepazīties ar informāciju internetā vai aprunāties ar kādu pieredzējušu cilvēku. «Ja visu dara pareizi, zivis sagādā tikai prieku, nekādu sarežģījumu nav, akvārija kopšana ir viegla. Akvārijs ar zivīm mani nomierina. Tas atrodas guļamistabā, un dažbrīd akvārijs man kalpo televizora vietā – uz to varu raudzīties stundām ilgi,» sarunas beigās nosaka pilsrundālietis Aleksandrs Troščenko.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»