BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Vēlēšanu komisijas locekļiem vēlēšanu nakts izvēršas diezgan gara

Uldis Varnevičs

2017. gada 5. jūnijs 17:37

3686
FOTO: Vēlēšanu komisijas locekļiem vēlēšanu nakts izvēršas diezgan gara

Pašvaldību vēlēšanu naktī «Bauskas Dzīve» apmeklēja vienu no lielākajiem vēlēšanu iecirkņiem Latvijā – 343. vēlēšanu iecirkni, kas atrodas Bauskas 2. vidusskolas telpās.
 
Bauskas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Gailis informēja, ka lielākais vēlēšanu iecirknis valstī ir Iecavas novadā, bet arī Bauskas 2. vidusskolas vēlēšanu iecirknis ir viens no lielākajiem Latvijā, vērtējot pēc vēlētāju skaita. Tāpēc tur darbs parasti ilgst ilgāk nekā citur.

Pirms pulksten desmitiem vakarā vēl ierodas pēdējie vēlētāji. Pati pēdējā ir Iveta Slokenberga, kas paspējusi ierasties pēc darbiem dārzā. «Bija jāpaspēj ierasties un nobalsot. Vienmēr esmu vēlējusi par nacionālu partiju – savulaik par «Visu Latvijai!», jo atbalstu Raivi Dzintaru. Tagad par Nacionālo apvienību. Plusiņu ieliku Voldemāram Čačam un Raitim Ābelniekam. Voldemāru zinu – ļoti atsaucīgs, viņam var ziņot par problēmām pilsētā,» stāsta I. Slokenberga.

Pēc pēdējā balsotāja iecirkni slēdz. 343. iecirkņa vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Signe Daračūne noplombē vēlēšanu urnu un aiznes uz darba telpu, kur stāv vēl divas urnas, – vienā atrodas aploksnes ar balsojumiem, kuri savākti izbraukuma balsošanā, otrā – iepriekšējā balsojuma aploksnes. Kopā ar sešiem vēlēšanu komisijas locekļiem un citiem darbiniekiem izpilda virkni formalitāšu un procedūru, piemēram, nogriež stūri neizmantotajām aploksnēm, pirms tam rūpīgi visas pārskaitot. Daži novāc vēlēšanu kabīņu detaļas – šogad vēlēšanu kabīnes ir viegli saliekamas, uzstādāmas un novācamas – apmierināti ir gan vēlēšanu komisiju pārstāvji, gan vēlētāji.

Vēlēšanu gaitai visas dienas garumā sekoja novērotāja no Latvijas Reģionu apvienības saraksta Mairita Cera. Viņa atzīst, ka nekādas problēmas nav pamanījusi. Vienīgi izbrīnījis, ka viņa ir vienīgā novērotāja iecirknī – neviena cita saraksta pārstāvi neesot sastapusi. M. Cera palika kopā ar vēlēšanu komisijas pārstāvjiem līdz pēdējam brīdim.

Pēc dažādu formalitāšu aizpildīšanas, kas ilga vairāk nekā stundu, varēja ķerties klāt vēlēšanu aploksnēm. Vispirms pārbaudīja visas aploksnes – vai tās ir tieši no šī iecirkņa un vai ir veselas, nav bojātas. Divas vēlēšanu zīmes bija iemestas bez aploksnēm – tās nācās atzīt par nederīgām. Tikai tad aploksnes vēra vaļā. Katru bija jāpārbauda, vai nav iemestas divas vai vairāk balsošanas lapiņas vai vēl kāda «dāvana».

Šīs balsošanas reizes pārsteigums bija vēstule. «No visas sirds es balsoju par Tevi, Voldemār! Lai Tev izdodas! Latgalīši, turomās kūpā, i vyss izadūsīs! Tu beji lobs kolega, nu biusi lobs prīkšnīks. Bauskā jāsakārto daudzas lietas, un tas TEV ir pa spēkam. Ar tevi būs tava komanda un atbalstītāji, bet, ja ne, – arī viens ir karotājs. Turi ar krepku rūku vaļdeybis grūžus!» raksta nezināmais vēlētājs.

Pēc pusnakts derīgās vēlēšanu zīmes ir saliktas kaudzītēs – par derīgām atzītas 1740 zīmes. Vēlēšanu komisijas locekļi klāt neķeras – šogad viss ir elektroniski. Bauskas novada informācijas tehnoloģiju nodaļas administrators Mārtiņš Sapats atved elektronisku iekārtu, kas ātri nolasīs datus. Pēc brīža ved prom – Bauskas kultūras centra iecirknī ir problēmas, vajag iekārtu. Pēc kāda laika ir atpakaļ kopā ar nodaļas vadītāju Māri Pafratu. Visas lapiņas ieskenē, un datorprogramma ātri izrēķina, cik balsu vēlētāji par partijām ir atdevuši. Iegūtos datus nosūta pa internetu Centrālajai vēlēšanu komisijai.

Pulkstenis rāda jau pāri vieniem naktī, bet nekas nebeidzas. Stāv priekšā vēl viena sarežģīta procedūra, kas gan šoreiz ir vienkāršāka, pateicoties modernajām tehnoloģijām. Nepieciešams saskaitīt plusiņus un svītrojumus. Kādreiz tos pierakstīja komisijas locekļi ar roku. Tagad procedūra citādāka – visas ieskenētās balsošanas lapas M. Sapats pa vienai ar videoprojektora palīdzību parāda visiem klātesošajiem. Uz katras lapas datorprogramma izceļ, viņasprāt, svītrojumus un plusus. Komisijas locekļi analizē katru lapiņu un apstiprina – pareizi vai ne. «Katru reizi jums būs jāpauž savs viedoklis,» pirms procedūras brīdina S. Daračūne.

Procedūra sākas, un, izrādās, ka labojumu ir ļoti daudz. Daudzi nav izpratuši pareizi, kā jāsvītro, – svītra stāv rombā, un aparatūra to skaita kā plusiņu. Datorprogrammai operatoram jānorāda, ka to neskaita. Citi svītrojuši ļoti nevīžīgi – grūti saprast, kurš kandidāts svītrots, kurš ne. Citas lapiņas jau uzdrukātas tā, ka programmatūra kā svītrotu atzīmē vārdu, kurš nav aiztikts. Daži vēlētāji izmantojuši savas pildspalvas – vairākās lapiņās svītrojumi ir tik vāji izteikti, ka datorprogramma to nemaz nepamana. Visas 1750 reizes septiņi komisijas locekļi uzmanīgi nopēta lapu un izdara atzinumu. Daudzos gadījumos notiek balsošana, kā pareizi izprast vēlētāja gribu. Lielākajā daļā gadījumu visi ir vienisprātis, bet ir situācijas, kur viedokļi dalās. Apstiprina to, par ko balso vairākums.

Līdz pulksten pieciem rītā arī šo darbu iznācis paveikt līdz galam. Pēdējās formalitātes, un darbs ir pabeigts. Iedzīvotāji, no rīta pamostoties, jau zinās nākamo deputātu vārdus, uzvārdus un partiju vietu sadalījumu domēs, turpretī vēlēšanu komisiju locekļi mēģinās atpūsties pēc grūtā un nogurdinošā darba.